Ադրբեջանական բանտում պահվող լիբանանահայ գերի Վիգեն Էուլջեքջյանը կապ հաստատել իր ընտանիքի հետ, սակայն նրա խնդրած իրերն առայժմ հնարավոր չէ փոխանցել։
Նրա կինը՝ Լինդա Էուլջեքջյանը հայտնել է, որ Վիգենը զանգել է հոկտեմբերի 10–ին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ասաց, որ լավ է։ Նա ծխախոտ և կարտոֆիլ է խնդրել, ասաց, որ ուրիշ ոչինչ չի կարողանում ուտել, և միայն կարտոֆիլ խնդրեց»,- պատմել է կինը՝ ավելացնելով, որ չգիտեն, թե ինչպես են իրերը փոխանցելու նրան։
Լինդա Էուլջեքջյանը նշել է, որ հարցը հստակեցնելու նպատակով դիմել են իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանին, սակայն վերջինս հայտնել է, որ ներկա պահին որևէ եղանակ չկա Վիգենին որևէ իր փոխանցելու։
«Մենք դիմեցինք Սիրանուշ Սահակյանին, խնդրեցինք պարզաբանել, թե ինչ տարբերակ կա դրա համար, սակայն նա ասաց, որ ներկայումս իրենք այդ հարցում չեն կարող օգնել, չունեն որևէ տարբերակ՝ որեւէ իր փոխանցելու համար։ Կարմիր խաչի՝ Ադրբեջանից դուրս գալուց հետո չկա որևէ կազմակերպություն, որը նրանց այցելում է այնտեղ ու որի միջոցով հնարավոր կլինի որևէ սնունդ, հագուստ կամ ծխախոտ ուղարկել»,-ասել է Լինդա Էուլջեքջյանը։
46-ամյա Վիգեն Էուլջեքջյանը հանդիսանում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Լիբանանի քաղաքացի։ Նրան Ադրբեջանը առևանգել է Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ ՀՀ-Ադրբեջան հրադադարի պայմանագրի ստորագրումից ընդամենը մեկ օր անց, որով ավարտվել է 44-օրյա պատերազմը։ Նա մնում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող վեց քաղաքացիական պատանդներից մեկը։ Գերության ընթացքում Էուլջեքջյանն արդեն երեք անգամ հացադուլ է հայտարարել։

Находящийся в азербайджанской тюрьме ливанский армянин Виген Эулджекчян смог связаться со своей семьей, однако передать ему запрошенные вещи пока не представляется возможным.
Как рассказала его супруга Линда Эулджекчян в беседе с «Pastinfo», Виген позвонил 10 октября. «Он сказал, что чувствует себя нормально. Попросил сигареты и картофель. Сказал, что больше ничего не может есть и хочет только картофель», — рассказала она, добавив, что не знает, как можно отправить эти вещи.
По словам Линды Эулджекчян, семья обратилась к правозащитнице Сирануш Сааакян с просьбой разъяснить возможные варианты, однако та сообщила, что на данный момент не существует никаких способов передачи вещей Вигену.
«Мы обратились к Сирануш Сааакян, попросили уточнить, какие есть возможности, но она ответила, что помочь в этом вопросе сейчас невозможно. После того как Красный Крест покинул Азербайджан, больше нет организаций, посещающих заключенных или через которые можно передать еду, одежду или сигареты», — сказала Линда Эулджекчян.
46-летний Виген Эулджекчян является гражданином Армении и Ливана. Он был похищен азербайджанской стороной в Нагорном Карабахе 10 ноября 2020 года — на следующий день после подписания соглашения о прекращении огня, завершившего 44-дневную войну. Эулджекчян остается одним из шести гражданских заложников, находящихся под контролем Азербайджана. За время плена он трижды объявлял голодовку.