Թուրքիայի հայկական համայնքի ցանկությունն է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվեն։ Այդ մասին Ստամբուլում Հայաստանից ժամանած լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պոլսո Հայոց Պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մեր համայնքն աջակցում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Համայնքը ցանկանում է, որ հարաբերությունները սերտանան։ Սա նաև պետք է թեթևացնի մեր ուսերի վրա դրված բեռը։ Հայ-թուրքական հարաբերությունները վերջին 100 տարում այնքան լարված են եղել, որ այստեղ հայ անունը հավասար է հայհոյանքի։ Եվ Հայաստանում էլ թուրք անունն է հավասար հայհոյանքի։ Հետևաբար, եթե այս հարաբերությունները շտկվեն, ամենամեծ ծանրությունը մեր ուսերից է դուրս գալու։ Ավելի բարեկամական մթնոլորտում պետք է շունչ քաշենք», – ընդգծել է պատրիարքը։
Նրա խոսքով՝ համայնքն ուշադիր հետևում է Երևանի և Անկարայի պաշտոնյաների շփումներին ու դրանց արդյունքներին։ Մասնավորապես, ինչպես ընդգծել է Պոլսո Հայոց պատրիարքը, խոսքը երկկողմ ճանապարհների կառուցման, Անիի կամրջի վերականգնման, թուրքական ավիաընկերության՝ հայկական շուկա մուտք գործելու մասին է։
«Այս ամենն ընթացքի մեջ է։ Պարզապես մենք կարճ կյանք ունեցող արարածներ ենք, ամեն բան արագ ենք ուզում տեսնել, բայց ազգերի, պետությունների կյանքը երկար է, ավելի դանդաղ է ընթանում։ Երբ նայում ենք Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերություններին, լավատես լինելու համար շատ պատճառներ ունենք»,–ասել է նա։
Պատրիարքը անդրադարձ է կատարել նաև թուրքական իշխանությունների վերաբերմունքին՝ նշելով, որ ներկա կառավարությունը ցուցաբերում է դրական մոտեցում։
«Իրենց ժամանակով մենք վերատիրացանք մեր կալվածքներին, մեր ազատություններն ունեցանք, այսօր կարող ենք նորոգել մեր կառույցները, մեր եկեղեցիները։ Եղել է ժամանակ, երբ անգամ մեխ գամելու համար պետք է թույլտվություն ստանայինք։ Հիմա այդ բոլորը շատ ավելի հեշտ է արվում։ Մեզ այցելում է նախագահը, նախարարները, մեզ հրավիրում են տարբեր միջոցառումների, պետական արարողակարգում տեղ են տալիս», – նշել է Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։
Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, համայնքը կանգնած է մի շարք լուրջ մարտահրավերների առջև, որոնցից ամենախնդրահարույցը ժողովրդագրական անկումն է։ Նրա գնահատմամբ, ծնելիության և մահացության բացասական հարաբերակցությունը լուրջ ազդեցություն է թողնում համայնքի ապագայի վրա։
«Եթե այսօր մենք 35-40 հազար ենք, 25 տարի հետո 10-15 հազար ենք մնալու։ Մեր համայնքի կառույցները 125 հազար հայերի համար են։ Այս քաղաքում 50 եկեղեցի ունենք՝ 33 առաքելական, 12 կաթոլիկ, 4 բողոքական։ Բայց այլևս չենք կարողանում լցնել մարդկանցով։ Ժամանակին ունեինք 50 վարժարան, հիմա միայն 17-ը», – փաստել է պատրիարքը։
Նա հավելել է, որ նույն տխուր պատկերը նկատելի է Ստամբուլի հայկական թաղամասերում։ Օրինակ, Գումգափուում, որտեղ գտնվում են պատրիարքարանը և Սուրբ Աստվածածին մայր տաճարը, նախկինում բնակվում էր մոտ 40 հազար հայ, մինչդեռ հիմա 40 հայ էլ չի ապրում Գումգափու թաղամասում։
«Հետևաբար, այս փոփոխվող քաղաքում, որի բնակչությունը մոտենում է 20 միլիոնի, մեծագույն խնդիր է դարձել դեմոգրաֆիական հարցը։ Դրան ավելանում է նաև արտագաղթը, որ կա երիտասարդների շրջանում», – նշել է Մաշալյանը։
Վերլուծելով մայրենիի պահպանման վիճակը՝ Պատրիարքը ցավով արձանագրել է, որ Թուրքիայի հայ համայնքում, ինչպես նաև Սփյուռքի շատ կենտրոններում, հայերեն լեզվի պահպանումը բարդացել է։ Նրա խոսքով՝ չնայած շատ ծնողներ փորձում են երեխաներին հայկական վարժարաններ ուղարկել, իրականում դպրոցից դուրս հայերենը գործածողներ գրեթե չեն մնում։
«Լեզուն կորցնելը հանգեցնում է մշակութային ձուլման, քանի որ լեզվի մեջ է պահպանվում մշակույթի վերաբերյալ ամեն բան։ Եթե չես տիրապետում լեզվին, չես կարող թափանցել տվյալ մշակույթի մեջ։Հենց այսպիսի պայմաններում ենք փորձում ոտքի վրա մնալ։ Մեր վարժարաններում 3000 աշակերտ կա։ Վարժարանները լավ աշխատանք են տանում, օգնում են, որ գոնե աշակերտները կողք կողքի մնան։ Նրանց ենք փոխանցում մեր գրական, լեզվական, մշակութային ժառանգությունը։ Մենք մեր ունեցած հարստությամբ սփյուռքյան լավագույն օջախներից մեկն ենք։ Մեր աղոթքն է, որ այն, ինչ շուրջ 600 տարի պահպանել ենք եկեղեցու շուրջ, շարունակենք նույն կերպ պահպանել», – ամփոփել է Պոլսո Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։

The Armenian community of Turkey hopes for normalized relations between Armenia and Turkey, said Armenian Patriarch of Constantinople, Archbishop Sahak Mashalyan, during a meeting with journalists from Armenia in Istanbul, Armenpress reports.
“Our community supports the Armenia-Turkey normalization process. We want closer ties because it would ease a huge burden we carry. For the past 100 years, Armenia-Turkey relations have been so strained that here, the word ‘Armenian’ is practically an insult. And in Armenia, it’s the same with the word ‘Turk’. If relations improve, the heaviest weight will lift off our shoulders. We deserve to breathe in a friendlier atmosphere,” the Patriarch said.
Mashalyan noted that the community closely follows official exchanges between Yerevan and Ankara, such as cross-border infrastructure projects, restoration of Ani’s bridge, and Turkish airline entry into the Armenian market.
“These processes are underway. But we, as short-lived beings, want quick results, whereas the lives of nations move slower. Looking at Turkey-Armenia relations, I see many reasons for optimism,” he said.
Regarding the Turkish government, Mashalyan acknowledged positive shifts under the current administration.
“We regained properties, obtained greater freedoms, and today we can renovate churches and buildings. There was a time when we needed permission just to hammer a nail. Now things are much easier. The president, ministers visit us, and we are invited to state events,” he said.
However, Mashalyan warned that demographic decline is the biggest threat to the future of the Armenian community in Turkey. With a current population of 35–40,000, he projected a drop to 10–15,000 in the next 25 years. “Our institutions were built for 125,000 people. We have 50 churches, but we can’t fill them anymore. We used to have 50 schools — now we have only 17.”
In Istanbul’s Armenian neighborhoods, the change is stark. “In Kumkapı, where the patriarchate and our cathedral are located, there were once 40,000 Armenians. Now, fewer than 40 live there.”
Mashalyan also highlighted the community’s struggle to preserve the Armenian language, which he said is essential to resisting cultural assimilation. “Losing the language means losing the culture. If you don’t speak the language, you can’t access the culture. We are trying to hold on. We have 3,000 students in our schools. The schools do a great job. They help preserve our literary, linguistic, and cultural heritage. We are among the diaspora’s strongest communities, and we pray to continue as we have for the past 600 years around the church,” he concluded.