Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում բացվել է մետրոյի նոր կայարան` ի պատիվ Իրանի հայ քրիստոնյա համայնքի, հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները։
Մարիամ-ե-Մոքադդաս (Սուրբ Կույս Մարիամ – AT) կայարանը գտնվում է Սուրբ Սարգիս տաճարից մի քանի րոպեի քայլելու հեռավորության վրա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Իրանահայ համայնքն իր ինստիտուցիոնալ տեսքով, ունի մոտավորապես չորս դարի պատմություն։ Դրա ձևավորումը կապված է ինչպես հին միգրացիոն գործընթացների, այնպես էլ պարսից շահերի կողմից նախաձեռնված վերաբնակեցումների հետ, մասնավորապես՝ Սեֆյանների ժամանակաշրջանում։
Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ներկայումս բնակվում է մոտ 200,000 հայ, սակայն անկախ գնահատականները ենթադրում են, որ իրական թիվը կարող է մոտ լինել 100,000-ի՝ արտագաղթի ալիքների պատճառով, որոնք հատկապես ինտենսիվ էին 1979 թվականի Իսլամական հեղափոխությունից հետո։
Չնայած թվաքանակի նվազմանը, հայ համայնքը պահպանում է քաղաքական ներկայացվածությունը. ըստ Իրանի Սահմանադրության՝ հայերին Մեջլիսում տրվում է երկու տեղ։

A new metro station has opened in Tehran in honor of Iran’s Armenian Christian community, local media reports say.
The station, named Maryam-e-Moghaddas (Holy Virgin Mary), is located just a few minutes’ walk from St. Sarkis Cathedral, according to Auroranews.am.
The Armenian community in Iran, as an institutional presence, dates back around four centuries, shaped by both historic migration patterns and state-organized resettlements, particularly during the Safavid era.
According to official statistics, roughly 200,000 Armenians currently reside in the Islamic Republic of Iran, though independent estimates suggest the real number may be closer to 100,000 due to waves of emigration, especially following the 1979 Islamic Revolution.
Despite declining numbers, the Armenian community maintains political representation: under the Iranian Constitution, Armenians are guaranteed two seats in the national parliament (Majlis).