Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է Համաշխարհային բանկի խմբի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի 2025 թվականի տարեկան համաժողովի շրջանակում անցկացվող «Խորհրդարանական ներգրավվածություն 2025» խորագրով միջոցառմանը։
Ելույթի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը կարևորել է միջազգային ֆինանսական կառույցների և խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցությունը Հայաստանում իրականացվող ռազմավարական նշանակություն ունեցող ներդրումային ծրագրերին, ինչպիսիք են «Ինժեներական քաղաքը», «Ակադեմիական քաղաքը», «Խաղաղության խաչմերուկը»:
ԱԺ նախագահի տեղակալը հաջողություն է մաղթել ԱՄՀ եւ ՀԲ խորհրդարանական ցանցի նորընտիր ղեկավար մարմնին եւ շնորհակալություն հայտնել նախորդ խորհրդի անդամներին` արդյունավետ աշխատանքի համար:
Միջոցառումը համախմբել է տասնյակ երկրների խորհրդարանական պատվիրակություններին՝ համաշխարհային տնտեսության միտումների, արդի մարտահրավերների, ինչպես նաև օրենսդիր մարմինների և միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ քննարկումների նպատակով։
Տարեկան համաժողովն իր ձևաչափով դիտարկվում է որպես բացառիկ հարթակ՝ տարբեր երկրներից ժամանած խորհրդարանականների համար՝ իրենց ներգրավվածությունը միջազգային զարգացման գործընթացներում խորացնելու, ազգային փորձի փոխանակման և գլոբալ, տարածաշրջանային ու տեղական մակարդակներում արդյունավետ փոխգործակցության ձևաչափերի մշակման համար։

Вице-спикер Национального собрания Армении Акоп Аршакян принял участие в мероприятии «Парламентское вовлечение 2025», проходившем в рамках ежегодной сессии Группы Всемирного банка и Международного валютного фонда в Вашингтоне.
В своём выступлении Аршакян подчеркнул важность эффективного сотрудничества между международными финансовыми институтами и национальными парламентами в контексте реализации стратегически значимых инвестиционных проектов в Армении, таких как «Инженерный город», «Академический город» и «Перекрёсток мира».
Он пожелал успехов новоизбранному руководству парламентской сети МВФ и Всемирного банка, выразив благодарность предыдущим членам совета за проделанную работу.
Мероприятие объединило парламентские делегации десятков стран, которые обсудили тенденции мировой экономики, современные вызовы, а также перспективы взаимодействия между законодательными органами и международными финансовыми организациями.
Формат ежегодной сессии рассматривается как уникальная платформа для парламентов разных стран, позволяющая углубить участие в международных процессах развития, обменяться национальным опытом и выработать эффективные механизмы взаимодействия на глобальном, региональном и местном уровнях.