Մոսկվան գոհ է Երևանի և Անկարայի միջև երկխոսության ինտենսիվացումից, որի սկիզբը դրվել է Ռուսաստանի աջակցությամբ։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը՝ Հայաստանի Անկախության օրվա առիթով տեղի ունեցած ընդունելության ժամանակ։
Նա հիշեցրել է, որ հայ-թուրքական բանակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել 2022 թվականի հունվարին Մոսկվայում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք հանդես ենք գալիս երկու կողմերի շուտափույթ հաշտեցման օգտին, պատրաստ ենք հետագայում ևս աջակցել հայ և թուրք գործընկերների ջանքերին այդ ուղղությամբ», – ասել է ռուս դիվանագետը:
2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդիպել են Նյու Յորքում գտնվող «Թուրքական տանը» և կրկին հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ գործընթացը շարունակելու առանց նախապայմանների և նոր թափ հաղորդելու երկկողմ հարաբերություններին։
Սեպտեմբերին Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը ժամանել է Հայաստան։ Նրան դիմավորել է Հայաստանի փոխխոսնակ և հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ Թուրքիայի հետ սահմանին գտնվող «Մարգարա» անցակետում։ Վեցերորդ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կարգավորման հիմնական հարցերը, այդ թվում՝ 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ձեռք բերված սահմանային անցման պայմանավորվածությունների իրագործման արագացումը։

Moscow is satisfied with the intensifying dialogue between Yerevan and Ankara, which initially began with Russian mediation, stated Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin during a reception marking Armenia’s Independence Day.
He recalled that the first round of Armenia-Turkey talks took place in Moscow in January 2022, Sputnik Armenia reported.
“We support the swift reconciliation of both parties and remain ready to assist our Armenian and Turkish partners in this process,” Galuzin said.
On September 24, 2024, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Turkish President Recep Tayyip Erdoğan met at the Turkish House in New York, reaffirming their willingness to continue the process without preconditions and to inject new momentum into bilateral relations.
Earlier in September, Turkey’s special envoy Serdar Kılıç visited Armenia, where he was received by Armenia’s Deputy Speaker and special envoy Ruben Rubinyan at the Margara border checkpoint. During their sixth meeting, they discussed key normalization issues, including the implementation of the border-crossing agreement reached on July 1, 2022.