Մոսկվան գոհ է Երևանի և Անկարայի միջև երկխոսության ինտենսիվացումից, որի սկիզբը դրվել է Ռուսաստանի աջակցությամբ։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը՝ Հայաստանի Անկախության օրվա առիթով տեղի ունեցած ընդունելության ժամանակ։
Նա հիշեցրել է, որ հայ-թուրքական բանակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել 2022 թվականի հունվարին Մոսկվայում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք հանդես ենք գալիս երկու կողմերի շուտափույթ հաշտեցման օգտին, պատրաստ ենք հետագայում ևս աջակցել հայ և թուրք գործընկերների ջանքերին այդ ուղղությամբ», – ասել է ռուս դիվանագետը:
2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդիպել են Նյու Յորքում գտնվող «Թուրքական տանը» և կրկին հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ գործընթացը շարունակելու առանց նախապայմանների և նոր թափ հաղորդելու երկկողմ հարաբերություններին։
Սեպտեմբերին Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը ժամանել է Հայաստան։ Նրան դիմավորել է Հայաստանի փոխխոսնակ և հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ Թուրքիայի հետ սահմանին գտնվող «Մարգարա» անցակետում։ Վեցերորդ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կարգավորման հիմնական հարցերը, այդ թվում՝ 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ձեռք բերված սահմանային անցման պայմանավորվածությունների իրագործման արագացումը։

15 Октябрь 2025 - 07:13 AMT
Москва удовлетворена активизацией диалога между Ереваном и Анкарой, начало которому было положено при посредничестве России. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин на приеме по случаю Дня независимости Армении.
Он напомнил, что первый раунд армяно-турецких переговоров прошел в январе 2022 года в Москве, передает Sputnik Армения.
«Мы выступаем за скорейшее примирение сторон и готовы и впредь поддерживать усилия армянских и турецких партнеров в этом направлении», — отметил российский дипломат.
24 сентября 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретились в «Турецком доме» в Нью-Йорке и вновь подтвердили готовность продолжить процесс без предварительных условий и придать новый импульс двусторонним отношениям.
В сентябре специальный представитель Турции Сердар Кылыч прибыл в Армению, где его принял вице-спикер парламента и спецпредставитель Армении Рубен Рубинян на пограничном пункте «Маргара». В ходе шестой встречи обсуждались ключевые вопросы нормализации, включая ускорение реализации договоренностей о приграничном переходе, достигнутых 1 июля 2022 года.