Կադաստրի կոմիտեն առաջարկում է գույքի գործարքների ինքնաշխատ գրանցման էլեկտրոնային համակարգ ներդնել։ Քաղաքացիներ կկարողանան անշարժ գույքի առուվաճառքի կամ այլ գործարքների պայմանագրեր ձևակերպել ու գրանցել առանց նոտարական վավերացման։ Այդ մասին հայտնել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում։
Թովմասյանը նշել է, որ Կադաստրի կոմիտեն երկար ժամանակ իրականացնում է թվայնացման ուղղությամբ քայլեր, որոնց նպատակը գործարքների գործընթացի պարզեցումն ու քաղաքացիների համար մատչելիությունը, անվտանգությունն ու արագությունն է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք ներդնում ենք ինքնաշխատ էլեկտրոնային համակարգ, որը ինտեգրված է լինելու «Ես եմ» նույնականացման համակարգի հետ։ Յուրաքանչյուր քաղաքացի, նույնականացվելով համակարգում, մուտք է գործելու իր անձնական գրասենյակ և կարողանալու է առցանց ստորագրել առուվաճառքի կամ այլ պայմանագիր՝ օգտագործելով էլեկտրոնային թվային ստորագրությունը»,-նշել է նա։
Գործարքի կողմերը՝ գնորդն ու վաճառողը, առցանց կհաստատեն պայմանագրի ստորագրումը, որից հետո փաստաթուղթն ավտոմատ կերպով կհասցվի Կադաստրի տեղեկատվական շտեմարան ու կգրանցվի առանց ռեգիստրի աշխատակցի մասնակցության։
Թովմասյանի խոսքով՝ նախագիծը նախատեսում է մեկուկես տարվա փորձնական փուլ, որի ընթացքում կթեստավորվեն ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ իրավական բաղադրիչները։
«Այս համակարգի ներդրմամբ քաղաքացիները կկարողանան խնայել թե՛ ժամանակ, թե՛ միջոցներ։ Պայմանագրի կնքումից անմիջապես հետո համակարգն ավտոմատ կգեներացնի գրանցման վկայականը՝ առանց հավելյալ վճարների կամ սպասման ժամկետի»,-ընդգծել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարը։
Նրա գնահատմամբ՝ նախաձեռնությունն ուղղված է գործարքների գործընթացի պարզեցմանը, պետական ծառայությունների մատուցման արդյունավետության բարձրացմանը և քաղաքացու վրա վարչարարական բեռի նվազեցմանը։

Armenia’s Cadastre Committee has proposed a new automated electronic system for self-registration of property transactions, allowing citizens to complete and register real estate contracts—such as sales or transfers—online, without notarization.
Committee Chair Suren Tovmasyan presented the initiative at a meeting of the parliamentary Economic Affairs Committee, saying the system aims to simplify procedures and improve accessibility, safety, and efficiency for users.
The new platform will be integrated with the national "I am" digital ID system. After verifying their identity, users can access a personal dashboard and sign contracts electronically using a digital signature.
Once both buyer and seller sign the agreement online, the system will automatically forward the document to the Cadastre’s central database for registration without staff involvement.
Tovmasyan said the project will include a 1.5-year pilot phase, during which both technical and legal aspects will be tested.
“With this system, citizens will save both time and money. Immediately after signing, the platform will auto-generate the registration certificate. No additional fees or waiting periods required,” he added.
He emphasized that the initiative aims to simplify transactions, enhance the efficiency of public services, and reduce the administrative burden on citizens.