Քաղաքացիները, այդ թվում՝ արտասահմանում գտնվող ներդրողները, կկարողանան ՀՀ–ում գույք ձեռք բերել հիփոթեքային վարկավորմամբ՝ առանց նոտարական վավերացման և առանց ֆիզիկապես ներկա լինելու։ Այդ մասին Ազգային ժողովի տնտեսական հանձնաժողովի նիստում հայտնել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը՝ ներկայացնելով օրենքի փոփոխությունների նախագիծը։
Նա պարզաբանել է, որ նախագիծը վերաբերում է բանկի կամ վարկային կազմակերպության, գնորդի և վաճառողի միջև կնքվող եռակողմ պայմանագրերին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս փոփոխությամբ սահմանվում է հնարավորություն, որ նման պայմանագրերը իրավունքի պետական գրանցման ներկայացվեն առանց նոտարական վավերացման։ Բանկը՝ որպես հիփոթեքային վարկ տրամադրող, կներկայացնի պայմանագիրը Կադաստրի կոմիտե՝ էլեկտրոնային եղանակով»,– նշել է նա։
Թովմասյանի խոսքով՝ նախաձեռնությունն ունի երկու հիմնական նպատակ՝ առաջինը գործարքի ընթացակարգերի պարզեցումն է և քաղաքացիների ծախսերի կրճատումը, քանի որ այլևս անհրաժեշտ չի լինի տրամադրել լիազորագրեր կամ այցելել նոտարական գրասենյակ։ Երկրորդ նպատակը, ըստ նրա, անշարժ գույքի շուկայի ակտիվացումն է, հատկապես՝ դրսից ուղղված ներդրումների խթանումը։
«Եթե արտասահմանում ապրող մարդը ցանկանում է ներդրում կատարել և գնել գույք հիփոթեքային վարկավորմամբ, նա կարող է առուծախի պայմանագիրը ստորագրել հեռավար եղանակով՝ առանց Հայաստան այցելելու։ Բանկը էլեկտրոնային եղանակով կներկայացնի պայմանագիրը Կադաստրի կոմիտե, որը կդառնա իրավունքի պետական գրանցման հիմք»,– ընդգծել է կոմիտեի ղեկավարը։
Նա նաև հավելել է, որ քաղաքացիներին կտրվի ընտրության հնարավորություն՝ ցանկության դեպքում կարող են օգտագործել նոր թվային մեխանիզմը կամ պահպանել նոտարական վավերացման ավանդական ձևաչափը։ Իսկ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո Կառավարությունը կհաստատի պայմանագրի միասնական ձև, որի միջոցով էլ կկատարվի տվյալ գործարքների գրանցումը։

Citizens, including foreign-based investors, will soon be able to acquire real estate in Armenia through mortgage financing without needing notarized documents or being physically present in the country. Suren Tovmasyan, head of the Cadastre Committee, announced the legislative changes during a session of the National Assembly’s Economic Committee, Armenpress reports.
The draft law covers tripartite agreements between banks or credit organizations, buyers, and sellers.
“With this amendment, such contracts can be submitted for state registration without notarization. The bank, as the mortgage lender, will electronically submit the agreement to the Cadastre Committee,” Tovmasyan explained.
He noted that the initiative serves two key purposes: simplifying the transaction process and reducing costs for citizens by eliminating the need for power of attorney or notary visits; and stimulating Armenia’s real estate market, particularly to encourage foreign investment.
“If someone living abroad wants to invest and buy property using a mortgage, they can sign the purchase agreement remotely, without coming to Armenia. The bank will submit the contract electronically to the Cadastre, which will serve as the legal basis for state registration,” he emphasized.
Tovmasyan added that citizens will have the option to choose between the new digital procedure or the traditional notarized process. Once the law is enacted, the government will establish a standardized contract format to be used for such registrations.