ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի կառավարիչների խորհուրդների՝ Վաշինգտոնում անցկացվող տարեկան համաժողովին։
Մի շարք երկկողմ հանդիպումների շրջանակում ՀՀ ֆինանսների նախարարության և Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները բովանդակային և արդյունավետ քննարկումներ են վարել ԱՄՀ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ անդրադառնալով Հայաստանի մակրոտնտեսական ընդհանուր իրավիճակին, հարկաբյուջետային քաղաքականությանը, ոլորտում արձանագրված վերջին միտումներին և տնտեսական կանխատեսումներին։
Հանդիպումների ընթացքում կողմերն ուշադրություն են դարձրել ԱՄՀ-ի աջակցությամբ իրականացվող նոր Պահուստային ծրագրով (Stand-by Arrangement) նախատեսված տնտեսական ցուցանիշներին, ինչպես նաև կողմերի միջև համագործակցության ռազմավարական ուղղություններին։ Ընդգծվել է խաղաղության օրակարգի շրջանակում բարեփոխումների և կայուն ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ներդրումային ծրագրերի իրագործման անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով տարածաշրջանային տնտեսական կապերի խորացման կարևորությունը։
Այս համատեքստում քննարկվել է նաև ԱՄՀ-ի հետ նոր ծրագրի հնարավոր նպաստը Հայաստանի տնտեսական կայունության ամրապնդման, բարեփոխումների շարունակականության ապահովման և առավել բարեկեցիկ ապագայի ստեղծման գործում։
Հանդիպումների ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ խորացնելու առկա գործընկերությունը և ընդլայնելու նոր համատեղ նախաձեռնությունների իրագործման հեռանկարները։
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է Համաշխարհային բանկի խմբի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի 2025 թվականի տարեկան համաժողովի շրջանակում անցկացվող «Խորհրդարանական ներգրավվածություն 2025» խորագրով միջոցառմանը։
Ելույթի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը կարևորել է միջազգային ֆինանսական կառույցների և խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցությունը Հայաստանում իրականացվող ռազմավարական նշանակություն ունեցող ներդրումային ծրագրերին, ինչպիսիք են «Ինժեներական քաղաքը», «Ակադեմիական քաղաքը», «Խաղաղության խաչմերուկը»:

Делегация во главе с министром финансов Армении Ваге Ованнисяном приняла участие в ежегодных собраниях Советов управляющих Международного валютного фонда и Всемирного банка, проходящих в Вашингтоне.
В рамках ряда двусторонних встреч представители Министерства финансов и Центрального банка Армении провели содержательные и продуктивные переговоры с высокопоставленными представителями МВФ. Были рассмотрены общая макроэкономическая ситуация в стране, фискальная политика, последние тенденции и прогнозы в экономике.
Стороны также обсудили ключевые экономические показатели, предусмотренные в рамках возможной новой резервной программы МВФ (Stand-by Arrangement), а также стратегические направления сотрудничества. Особое внимание было уделено необходимости реализации инвестиционных программ, направленных на реформы и развитие устойчивой инфраструктуры в контексте повестки мира, а также на углубление региональных экономических связей.
Также обсуждалась потенциальная роль новой программы МВФ в укреплении экономической стабильности Армении, обеспечении преемственности реформ и создании более благополучного будущего.
По итогам встреч стороны подтвердили свою готовность к углублению существующего партнёрства и реализации новых совместных инициатив.
В это же время заместитель председателя Национального собрания Армении Акоп Аршакян в Вашингтоне принял участие в мероприятии «Парламентское вовлечение 2025», организованном в рамках ежегодных встреч Всемирного банка и МВФ. В своём выступлении Аршакян подчеркнул важность эффективного взаимодействия международных финансовых организаций и парламентов в реализации ключевых инвестиционных проектов Армении, таких как «Инженерный город», «Академический город» и проект «Перекрёсток мира».