«Վոլնորթ» ընկերությունը ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնին ներկայացրել է բողոք, որով հիմնավորել է ՀՀ կողմից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲԸ-ի` «ԶՊՄԿ-ի ներքին կորպորատիվ գործերին ապօրինի միջամտությունը»։ Այդ մասին «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Կոնցեռն դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր, միջազգային իրավունքի մասնագետ Արամ Օրբելյանը։
Նա նշել է, որ «ապօրինի վարքագծի հետևանքով «Վոլնորթը» զրկվել է ԶՊՄԿ–ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը ձեռք բերելու իրավունքից, ինչը նրան կտար ընկերության վերահսկողություն և զգալի դիվիդենտների իրավունք», հայտնում է Panorama.am-ը։
«Վոլնորթ» ընկերությունը համոզված լինելով, հետագայում դա նաև հիմնավորելով հայցով, որ իր իրավունքները խախտվում են՝ Հայաստանը չի ապահովել «Վոլնորթի» ներդրման արդարացի և հավասար վերաբերմունքը՝ ԶՊՄԿ-ի բաժնետերերի և աշխատակիցների հանդեպ ոտնձգություններով և ահաբեկմամբ, իր կարգավորող լիազորությունների չարաշահմամբ և դատարանների վրա գործադրված ճնշմամբ, ինչի հետևանքով «Վոլնորթի» հայկական դուստր ձեռնարկությունները զրկվել են արդար դատավարության իրավունքից, դիմել է դատարան, որպեսզի ստանա կորուստը։ Այն նախնական գնահատականով՝ 1.5 միլիարդ դոլար է, բայց թիվը կարող է աճել մինչև 2-3 միլիարդ դոլարի՝ պայմանավորված մի շարք տվյալներով, որոնք «Վոլնորթը» չի կարողացել ստանալ՝ այդպիսով խախտվել է նաև ընկերության՝ որպես բաժնետեր ընկերությունում իրավիճակի մասին տեղեկություն ստանալու իրավունքը։
2020-2021 թվականից սկսած՝ կառավարությունը խոսում էր, որ ԶՊՄԿ-ն պետք է վերադարձվի ժողովրդին և դա արվելու է «մուրճի միջոցով». անհասականալի պայմաններում «Վոլնորթ» ընկերությունը, որ երկու բաժնետերերից մեկն էր, խոչընդոտների է բախվում՝ պետությունը սկսում է ուղղակիորեն միջամտել։ Արդյունքում՝ ընկերության մենեջմենթը շատ տարօրինակ հանգամանքներում վաճառում է ընկերության բաժնետոմսերը մեկ այլ ընկերության, որն էլ այդ պահին նվիրում է պետությանը 15 տոկոս, հետո մյուս բաժնետերն ընդհանրապես դուրս է գալիս, պետության տոկոսը դառնում է համարյա 22 տոկոս»,–ասել է Օրբելյանը։
Նա հավելել է, որ «Վոլնորթը», հասկանալով, որ տարօրինակ գործընթացներ են տեղի ունենում, դիմում է դատարան՝ պահանջելով, որ բաժնետոմսերը իրեն վաճառեն։
«Արդյունքում դատական համակարգի մանիպուլյացիաների միջոցով, ներառյալ՝ ապօրինի ապահովման միջոցներ, ուշ գիշերը կայացված դատական ակտեր և կարգավորող մարմինների արագացված ընթացակարգեր, ԶՊՄԿ-ի 60 տոկոսը գաղտնի վաճառում է Արդյունաբերական ընկերությանը, որն էլ մեկ գիշերում որոշում է, որ կառավարությանը նվեր ունի տալու. կնքվում է նվիրատվության պայմանագիրը, որը շատ երկար ժամանակ գաղտնի է պահվում»,–նշել է իրավաբանը։
Օրբելյանը հավաստիացնում է, որ «Վոլնորթը» նաև զրկվել է իր սկզբնական 12.5 տոկոս բաժնետոմսերի տնտեսական օգտագործման իրավունքից, որոնք, փաստացիորեն, վերցվել են նրանից՝ անհիմն և անժամկետ սառեցման որոշումների միջոցով՝ խախտելով Կիպրոս-Հայաստան պայմանագրի՝ ապօրինի բռնագրավման արգելքը։

15 Октябрь 2025 - 14:44 AMT
Компания «Волнорт» подала официальную жалобу в Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (ICSID), обвиняя Армению в незаконном вмешательстве во внутренние корпоративные дела Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗПМК). Об этом в эфире программы «Есть вопросы» заявил управляющий партнёр юридической фирмы «Концерн Диалог» и специалист по международному праву Арам Орбелян, сообщает Panorama.am .
По его словам, «в результате незаконных действий «Волнорт» был лишён возможности приобрести 75% акций ЗПМК, что дало бы компании контроль и право на получение значительных дивидендов».
«Волнорт» утверждает, что Армения нарушила его право на справедливое и равное обращение, оказывала давление на акционеров и сотрудников ЗПМК, злоупотребляла регулирующими полномочиями и влияла на судебные процессы, в результате чего армянские дочерние компании «Волнорта» были лишены права на справедливое судебное разбирательство. Первоначальная оценка ущерба составляет $1,5 млрд, но может вырасти до $2–3 млрд из-за отсутствия доступа к важной информации о компании, что, по заявлению «Волнорта», также нарушает его права как акционера.
С 2020–2021 годов армянское правительство заявляло о необходимости «вернуть ЗПМК народу» и при этом употребляло выражение «с помощью молотка». В этот период, как рассказал Орбелян, «Волнорт», будучи одним из двух акционеров, начал сталкиваться с прямым вмешательством государства. В итоге менеджмент ЗПМК при странных обстоятельствах продаёт акции другой компании, которая передаёт 15% государству. Затем второй акционер выходит из состава, и доля государства достигает почти 22%.
Увидев эти аномалии, «Волнорт» обратился в суд с требованием выкупить акции. Однако, по словам Орбеляна, судебная система была манипулирована — незаконные обеспечительные меры, ночные судебные акты и ускоренные процедуры от регулирующих органов. В результате 60% ЗПМК были тайно проданы «Промышленной компании», которая за одну ночь подписала договор дарения с правительством. Этот договор долгое время держался в тайне.
Орбелян также заявил, что «Волнорт» лишился и возможности экономически использовать свои исходные 12,5% акций, которые были фактически изъяты путём необоснованного и бессрочного замораживания, что нарушает положения армяно-кипрского соглашения о защите инвестиций против незаконной экспроприации.