Բեռնատարների վարորդները կրկին բողոքի ակցիա են անում ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց՝ ՌԴ տարածքում մնալու ժամկետի կրճատման հետ կապված։ Նրանց հետ հանդիպման է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ վստահեցնելով, որ իրենց հարցով կառավարությունը զբաղվում է ամենաբարձր մակարդակով՝ ԵԱՏՄ–ի շրջանակներում։
«Տեղյակ ենք և զբաղվում ենք։ Սրանից ավելի այս պահին բան չասեմ, բայց ձեզնից շատ ենք զբաղվում։ Աշխատանքային մի երկու բան որ ասեմ, մեր ու ձեր գործին կարող է խանգարել։ Բայց հավատացեք` ամենաբարձր մակարդակով՝ ԵԱՏՄ-ում զբաղվում ենք էս հարցով»,- ասել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած կարգավորումների համաձայն՝ այն քաղաքացիները, որոնք ՌԴ մուտք են գործում ոչ աշխատանքային նպատակով (այսինքն՝ միգրացիոն քարտում չեն նշում «աշխատանք»), տարվա ընթացքում կարող են մնալ առավելագույնը 90 օր։ Մինչ այս թույլատրվում էր՝ յուրաքանչյուր 180 օրվա ընթացքում մինչև 90 օր:
Այս սահմանափակումը տարածվել է նաև ուղևորափոխադրում և բեռնափոխադրում իրականացնող վարորդների վրա, որոնցից շատերը նշում են, որ թույլատրելի ժամկետի մեծ մասը ստիպված են անցկացնել, օրինակ, Վլադիկավկազում կամ Վերին Լարսում՝ սահմանային հերթերի մեջ։
Պապոյանը նշել է, որ անձամբ գիտակցում է՝ 90 օրը բավարար չէ, քանի որ այդ օրերի զգալի մասն անցնում է սահմանում։ Նա հույս է հայտնել, որ հարցը կլուծվի, սակայն հստակ ժամկետներ նշել չի կարողացել։
Միևնույն ժամանակ, վարորդներն իրենք վստահություն չեն հայտնում, որ հարցը շուտափույթ լուծում կստանա։ Նրանք շարունակել են մնալ կառավարության շենքի դիմաց՝ ընդգծելով, որ չեն պատրաստվում հեռանալ, քանի դեռ իրենց խնդրի վերաբերյալ հստակ լուծման ուղի ու ժամկետ չեն լսել։ Նրանք նաև նախազգուշացրել են, որ խնդիրը անտեսվելու դեպքում պատրաստ են փակել ճանապարհները բեռնատարներով։
Հոկտեմբերի 1-ից Ռուսաստանից ելքի ժամանակ բեռնափոխադրողները պետք է էլեկտրոնային համակարգով (ГИС ЭПД) ամրագրեն Վերին Լարսի անցակետ ժամանման ամսաթիվն ու ժամը։
ՌԴ գործընկերներն առաջարկում են, որ օտարերկրյա, ինչպես նաև ՀՀ ավտոմոբիլային բեռնափոխադրում իրականացնողներն էլեկտրոնային հարթակում նախապես իրականացնեն անձնական աշխատասենյակների և տրանսպորտային միջոցների քարտերի գրանցում։

Водители грузовиков вновь вышли на акцию протеста перед зданием правительства Армении, выражая недовольство сокращением срока пребывания на территории России. К ним вышел министр экономики Геворг Папоян, заверив, что вопрос находится на контроле на самом высоком уровне в рамках ЕАЭС.
«Знаем и занимаемся. Пока ничего больше не скажу, но поверьте, мы занимаемся этим больше, чем вы думаете. Если сказать пару рабочих деталей, это может навредить общему делу. Но будьте уверены — вопрос рассматривается на высшем уровне в ЕАЭС», — заявил министр, передаёт Sputnik Армения.
С 1 января вступили в силу новые правила: граждане, въезжающие в Россию не с рабочей целью (то есть, если в миграционной карте не указано «работа»), могут находиться на её территории не более 90 дней в течение года. Ранее разрешалось находиться до 90 дней в рамках каждых 180 дней.
Это ограничение распространяется и на водителей, осуществляющих пассажирские и грузовые перевозки. Многие из них утверждают, что значительная часть разрешённого срока уходит на ожидание в пограничных очередях, например, во Владикавказе или на Верхнем Ларсе.
Папоян признал, что 90 дней недостаточно, так как существенная часть этого времени тратится на прохождение границы. Он выразил надежду на скорое решение, но точные сроки назвать не смог.
Водители, в свою очередь, выразили сомнение, что проблема будет решена быстро. Они продолжают оставаться у здания правительства, подчёркивая, что не уйдут, пока не услышат чёткого ответа и сроков. Они также предупредили, что в случае игнорирования готовы перекрыть дороги своими грузовиками.
С 1 октября при выезде из России грузоперевозчики обязаны заранее зафиксировать дату и время прибытия на пограничный пункт Верхний Ларс через электронную систему (ГИС ЭПД). Российские партнёры также предлагают, чтобы иностранные и армянские перевозчики заранее регистрировали личные кабинеты и карты транспортных средств на платформе.