Եկամուտների հայտարարագրման գործընթացը պարզեցվում է։ Կառավարության հոկտեմբերի 16-ի նիստում համապատասխան նախագիծը ներկայացրել է ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը նախաձեռնել է փոփոխությունների փաթեթ, որը նախատեսում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրերի նախալրացում Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հայտարարագիրը նախագծվելու է հարկային մարմնի կողմից, և քաղաքացիներին կտրվի բավարար ժամանակ այն ստուգելու և անհրաժեշտության դեպքում փոփոխություններ կատարելու համար։ Եթե լրացումներ չլինեն, հայտարարագիրը կհամարվի ներկայացված հաշվետու տարվան հաջորդող տարվա հուլիսի 1-ին՝ առանց քաղաքացիների կողմից լրացուցիչ գործողությունների»,-նշել է Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ընթացիկ և հաջորդ տարվա համար սահմանվել է անցումային երկարացված ժամկետ՝ մինչև նոյեմբերի 1-ը, որպեսզի քաղաքացիները հասցնեն ծանոթանալ նոր ձևաչափին։
Նախատեսվում է նաև փոփոխություն Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում։
«Քանի որ գործնականում չենք ունենալու հայտարարագրի չներկայացման դեպքեր, առաջարկվում է հանել պատասխանատվության միջոցը՝ նախազգուշացում կամ տուգանք, որը կիրառվում էր սահմանված ժամկետում հայտարարագիր չներկայացնելու համար»,-նշել է Պողոսյանը։
Միաժամանակ, առողջապահության կամ կրթության ոլորտում սոցիալական ծախսերի վերադարձի իրավունք ունեցող քաղաքացիները պարտադիր պետք է մուտք գործեն համակարգ և էլեկտրոնային ստորագրությամբ հաստատեն իրենց հայտարարագիրը։
Փոխնախարարը նաև ներկայացրել է մի շարք լրացուցիչ փոփոխություններ։
«Կբարձրացվի 3-րդ անձանց կողմից հարկային մարմնին տրամադրվող տեղեկատվության ծավալը, օրինակ՝ բնակչության պետական ռեգիստրից կամ սահմանահատման տվյալներից։
Կառավարությանը կտրվի իրավասություն՝ որոշելու ինչ եկամուտներ հայտարարագրման ենթակա չեն, կամ կներառվեն միայն որոշակի շեմից բարձր եկամուտները։
Ընտանիքի անդամների միջև փոխանցվող գումարները՝ կենցաղային ծախսերի կամ աջակցության նպատակով, կազատվեն հայտարարագրման պարտականությունից։
Բանկերից կամ ֆինանսական հաստատություններից ստացվող տեղեկատվությունը հարկային մարմիններին կփոխանցվի միայն այն դեպքում, երբ քաղաքացին տվել է իր համաձայնությունը»,-ասել է փոխնախարարը։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ՀՀ բոլոր վարձու աշխատողները նոյեմբերի 1–ից պետք է եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնեն։

16 Октябрь 2025 - 11:49 AMT
В Армении упрощается процесс подачи деклараций о доходах. На заседании правительства 16 октября заместитель министра финансов Арман Погосян представил соответствующий законопроект, подготовленный фракцией «Гражданский договор», сообщает «Арменпресс».
Согласно проекту, налоговый орган сам будет подготавливать предварительно заполненные декларации для физических лиц. Гражданам предоставят достаточно времени для проверки и внесения изменений. Если правки не внесены, декларация считается поданной 1 июля следующего года без дополнительных действий со стороны гражданина.
Для текущего и следующего годов установлен переходный срок до 1 ноября, чтобы граждане могли освоить новый формат.
Предусмотрены также изменения в Кодексе об административных правонарушениях. Поскольку фактических случаев неподачи деклараций больше не будет, предлагается отменить ответственность, ранее предусмотренную за несвоевременную подачу, будь то предупреждение или штраф.
В то же время, граждане, имеющие право на возврат социальных расходов в сферах здравоохранения и образования, должны будут обязательно войти в систему и подтвердить декларацию электронной подписью.
Дополнительно замминистра представил ряд сопутствующих изменений:
• Увеличится объем информации, поступающей налоговому органу от третьих сторон, например, из госреестра населения или по данным пересечения границы.
• Правительству будет предоставлено право определять, какие виды доходов не подлежат декларированию или подлежат только при превышении определенного порога.
• Денежные переводы между членами семьи, осуществляемые в бытовых целях или в качестве помощи, не будут подлежать декларированию.
• Банки и финансовые учреждения будут предоставлять данные налоговым органам только с согласия гражданина.
Ранее сообщалось, что с 1 ноября все наемные работники в Армении должны будут подавать декларации о доходах.