Կառավարությունը որոշել է մեկ տարով երկարաձգել էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների ԱԱՀ-ից ազատման գործող արտոնությունը՝ հաշվի առնելով դրա դրական ազդեցությունն այս ոլորտի զարգացման վրա։ Կառավարության նիստում նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Գործող արտոնությունը նախատեսում է, որ մեծ, միջին և փոքր ավտոբուսները, մարդատար մեքենաները, մոտոցիկլետները և մոպեդները, որոնք ունեն էլեկտրական շարժիչ, ազատված են ԱԱՀ-ից մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը։ Հաշվի առնելով դրական արդյունքները՝ առաջարկվում է ժամկետը երկարաձգել ևս մեկ տարով՝ մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը»,-նշել է Պապոյանը, գրում է Արմենպրեսը։
Նախարարի խոսքով՝ այս արտոնությունը, որը գործարկվել է 2019 թվականից, զգալիորեն խթանել է էլեկտրական տրանսպորտի ներմուծումը Հայաստան։ Մասնավորապես՝ 2023 թվականին ներմուծվել է 9635 միավոր, ինչը 2022-ի համեմատ աճել է 75 տոկոսով։ 2024 թվականին ներմուծվել է 11,793 էլեկտրական տրանսպորտային միջոց, ինչը 2023-ի համեմատ ավելացել է ևս 22 տոկոսով։ Իսկ 2019-ի համեմատ ընդհանուր աճը կազմել է մոտ 17.6 անգամ։
Պապոյանը հավելել է, որ Հայաստանը շարունակում է օգտվել նաև Մաքսային միության հանձնաժողովի սահմանած մաքսատուրքից ազատման քվոտաներից։ 2023, 2024 և 2025 թվականների համար տարեկան տրամադրվել է 8000 միավոր էլեկտրական մեքենաների ներմուծման քվոտա, որոնց դեպքում մաքսատուրք չի գանձվում։
«Այս տարվա սկզբից մինչև հոկտեմբերի 14-ը Հայաստան է ներմուծվել 14,888 էլեկտրական շարժիչով մեքենա, 3 ավտոբուս, ինչպես նաև 2634 մոտոցիկլետ և մոպեդ, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է արտոնությունների արդյունավետության մասին»,-նշել է նախարարը։

16 Октябрь 2025 - 13:34 AMT
Правительство Армении решило продлить освобождение от НДС на электромобили еще на один год, исходя из положительного влияния на развитие отрасли. Проект на заседании Кабинета представил министр экономики Геворг Папоян, передает «Арменпресс».
Согласно действующему порядку, с 2019 года от НДС освобождаются большие, средние и малые автобусы, легковые автомобили, мотоциклы и мопеды с электрическим двигателем. Ранее срок действия льготы истекал 1 января 2026 года, теперь он продлен до 31 декабря 2026 года.
По словам Папояна, льгота существенно стимулировала импорт электромобилей в Армению. В 2023 году было ввезено 9635 единиц, что на 75% больше, чем в 2022 году. В 2024 году число выросло до 11 793 — это на 22% больше по сравнению с 2023 годом. В целом по сравнению с 2019 годом рост составил около 17,6 раза.
Министр отметил, что Армения продолжает пользоваться квотами на освобождение от таможенной пошлины, установленными Евразийской экономической комиссией. В 2023, 2024 и 2025 годах страна получает квоту на ввоз 8000 электромобилей в год без уплаты таможенной пошлины.