Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը հայտնել է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետություններից՝ Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Բելառուսի քաղաքացիների՝ Ռուսաստանում գտնվելու սահմանափակումները հնարավոր է վերացվեն։ Այս մասին հայտնել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ որոշ բեռնափոխադրողներ ՌԴ մուտքի արգելք են ստացել թույլատրելի օրերը գերազանցելու համար։
Վարորդները բողոքում են, որ սահմանված 90 օրը բավարար չէ՝ հաշվի առնելով հերթերն ու սպասումները սահմանային անցակետերում, ինչպիսիք են Վլադիկավկազը կամ Վերին Լարսը, որտեղ նրանք ստիպված են լինում երկար ժամանակ անցկացնել։
ԵՏՀ-ից վստահեցրել են, որ այս հարցը գտնվում է իրենց առաջնահերթությունների շարքում, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր՝ ի շահ վարորդների և փոխադրող ընկերությունների։ Հանձնաժողովը համագործակցում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների իրավասու մարմինների հետ՝ գործը երկու ուղղությամբ առաջ տանելու համար։
«Առաջին թիվ 115 դաշնային օրենքի իրագործման շրջանակում վարչարարական միջոցառումների ենթարկված միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնող ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացի վարորդների նկատմամբ բոլոր սահմանափակումների չեղարկման հարցի արագ լուծումը։ Երկրորդ առաջացած խնդրի համակարգված լուծում, այն է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացի հանդիսացող և միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումներ իրականացնող վարորդների վրա չտարածել թիվ 115 օրենքի նոր նորմերը, որոնք կարգավորում են ՌԴ տարածքում ժամանակավոր գտնվելու ժամկետները», – ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Այս հարցի շուրջ արդեն ձևավորվել է օպերատիվ շտաբ, որում ընդգրկված են ինչպես ԵՏՀ-ի, այնպես էլ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների իրավասու մարմինների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչները։ Շտաբը տվյալներ է հավաքում միգրացիոն ընթացակարգերի խախտման դեպքերի մասին և ուղարկում դրանք ՌԴ համապատասխան մարմիններին՝ արագ արձագանքի նպատակով։
«Բազմակողմ ակտիվ համագործակցության շնորհիվ հաջողվել է առանձին վարորդների դեպքում մի շարք հարցեր լուծել օպերատիվ կարգով», – նշվում է ԵՏՀ հաղորդագրության մեջ։
Հանձնաժողովից նաև ընդգծել են, որ շարունակում են իրավիճակի մշտադիտարկումը ԵԱՏՄ ներքին շուկայում՝ առկա խնդիրները համակարգված լուծելու և փոխադարձ ազատ շարժի սկզբունքը պահպանելու համար։
2024 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած նոր կանոնակարգով՝ ՌԴ ոչ վիզային ռեժիմ ունեցող երկրների քաղաքացիները, որոնք մուտք են գործում ոչ աշխատանքային նպատակով, կարող են մնալ ՌԴ տարածքում օրացույցային տարվա ընթացքում առավելագույնը 90 օր։ Նախկինում թույլատրվում էր մնալ 180 օրվա ընթացքում 90 օր։ Այս սահմանափակումը անդրադարձել է նաև բեռնափոխադրումներ իրականացնող հայ վարորդների վրա, որոնցից մի քանիսն արդեն ստացել են մուտքի արգելք՝ ժամկետները գերազանցելու համար։

17 Октябрь 2025 - 11:37 AMT
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) сообщила, что ограничения на пребывание в России граждан Армении, Казахстана, Киргизии и Белоруссии могут быть сняты. Об этом пишет «Sputnik Армения» со ссылкой на источник в комиссии.
Некоторые армянские перевозчики уже получили запрет на въезд в РФ из-за превышения допустимого срока пребывания. Водители утверждают, что установленного 90-дневного срока недостаточно, особенно с учётом ожиданий на границах, таких как Владикавказ и Верхний Ларс.
В ЕЭК заверили, что вопрос является приоритетным, и предпринимаются все необходимые шаги в интересах водителей и транспортных компаний. Комиссия сотрудничает с профильными органами стран ЕАЭС по двум направлениям:
1. Оперативное снятие всех ограничений, наложенных на водителей-граждан ЕАЭС, занимающихся международными грузоперевозками, в рамках действия Федерального закона № 115.
2. Системное решение вопроса, исключающее распространение новых норм закона № 115, регулирующих сроки временного пребывания в РФ, на таких водителей.
По этому вопросу уже сформирован оперативный штаб, в который входят представители ЕЭК, уполномоченных органов стран ЕАЭС и делового сообщества. Штаб собирает данные о нарушениях миграционных процедур и направляет их в компетентные органы России для оперативного реагирования.
«Благодаря активному многостороннему взаимодействию уже удалось в оперативном порядке урегулировать ряд вопросов по отдельным водителям», — отмечается в заявлении ЕЭК.
Комиссия также подчеркнула, что продолжает мониторинг ситуации на внутреннем рынке ЕАЭС для системного решения возникающих проблем и сохранения принципа свободного взаимного передвижения.
Согласно новому регламенту, вступившему в силу с 1 января 2024 года, граждане стран с безвизовым режимом при въезде в РФ в нерабочих целях могут находиться в стране не более 90 дней в течение календарного года. Ранее разрешалось находиться 90 дней в течение 180 дней. Это ограничение коснулось и армянских водителей, некоторые из которых уже получили запрет на въезд из-за превышения сроков.