Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը հայտարարել է, որ Հայաստանն աշխարհագրական տեսանկյունից զբաղեցնում է կարևոր դիրք, և այդ ներուժը կիրառելով՝ կարող է դառնալ Եվրոպայի ու Ասիայի միջև տնտեսական կամուրջ։ Նա այդ մասին ասել է Հայաստանի ներդրումային խորհրդի կազմակերպած «Միջազգային առևտրի և ներդրումների ֆորումի» ընթացքում։
Նա հավելել է, որ ՀՀ–ն դառնում է դինամիկ և գրավիչ վայր միջազգային բիզնեսի համար։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Հայաստանի ներդրումային խորհրդի կողմից՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և «Ներդրումների աջակցման կենտրոնի» համատեղ ջանքերով՝ «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ։ Իր խոսքում դեսպան Քոուլը նախ շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանը գտնվում է ուշագրավ փոխակերպման մեջ։ Մենք տեսնում ենք բարեփոխումների վրա հիմնված օրակարգ։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը և հայերը միշտ ունեցել են ձեռնարկատիրական ոգի, բայց հիմա ես իսկապես կարող եմ զգալ, թե ինչպես է այդ ոգին կենդանանում նոր ձևով։ Հայաստանը գտնվում է ռազմավարական դիրքում և օգտագործելով այդ դիրքը՝ կարող է լինել Եվրոպայի և Ասիայի միջև խաչմերուկի մի մասը, ուստի այն արագորեն դառնում է դինամիկ և գրավիչ վայր միջազգային բիզնեսի համար»,-ընդգծեց դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը։
Նա նաև նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը երկար տարիներ համագործակցել է Հայաստանի հետ ու շարունակում է աջակցել ավելի մրցունակ և կայուն տնտեսական միջավայրի ձևավորմանը։
«Մենք աջակցում ենք այս երկրում ավելի մրցունակ և կենսունակ բիզնես միջավայրի ստեղծմանը։ Այսօրվա հավաքը ավելին է, քան պարզապես ֆորում։ Այն իրականում գործողությունների հարթակ է։ Հուսով ենք, որ այն միավորում է բիզնես առաջնորդներին, քաղաքականության մշակողներին, ներդրողներին Հայաստանից և արտասահմանից՝ հնարավորություններ տալով ուսումնասիրելու և գործընկերություններ հաստատելու, ամբողջ տարածաշրջանում առևտրի և ներդրումների ապագան ձևավորելու համար։ Մենք ցանկանում ենք տեսնել ավելի շատ գործողություններ այն ոլորտներում, որտեղ նորարարությունը, ձեռներեցությունը և միջազգային համագործակցությունը կարող են ծաղկել, որովհետև երբ մենք ներդրումներ ենք կատարում Հայաստանում, մենք ներդրումներ ենք կատարում դիմադրողականության, նորարարության և համատեղ բարգավաճման ապագայում»,-նշե; է դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը։

British Ambassador to Armenia Alexandra Cole highlighted Armenia’s growing appeal as a location for international business, citing its strategic geography and evolving economic potential.
Speaking at the International Trade and Investment Forum organized by Armenia’s Investment Council, Cole emphasized that Armenia can serve as a bridge between Europe and Asia.
“Armenia is undergoing a remarkable transformation. We see a reform-oriented agenda. I’ve always felt the Armenian people had an entrepreneurial spirit, but now I can truly sense that spirit coming alive in a new way. Strategically located, Armenia can be part of the crossroads between Europe and Asia, and it is rapidly becoming a dynamic and attractive place for international business,” the ambassador stated.
The forum was organized by Armenia’s Investment Council in collaboration with the European Bank for Reconstruction and Development and the Investment Support Center, with support from the Good Governance Fund.
Ambassador Cole also emphasized the UK’s longstanding partnership with Armenia, noting continued efforts to foster a more competitive and resilient business environment.
“We are supporting the development of a more competitive and vibrant business environment in this country. Today’s gathering is more than just a forum. It’s a platform for action. We hope it brings together business leaders, policymakers, and investors from Armenia and abroad to explore opportunities, build partnerships, and shape the future of trade and investment in the region. We want to see more activity in sectors where innovation, entrepreneurship, and international collaboration can thrive because when we invest in Armenia, we are investing in resilience, innovation, and shared prosperity,” Cole said.