Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը հայտարարել է, որ Հայաստանն աշխարհագրական տեսանկյունից զբաղեցնում է կարևոր դիրք, և այդ ներուժը կիրառելով՝ կարող է դառնալ Եվրոպայի ու Ասիայի միջև տնտեսական կամուրջ։ Նա այդ մասին ասել է Հայաստանի ներդրումային խորհրդի կազմակերպած «Միջազգային առևտրի և ներդրումների ֆորումի» ընթացքում։
Նա հավելել է, որ ՀՀ–ն դառնում է դինամիկ և գրավիչ վայր միջազգային բիզնեսի համար։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Հայաստանի ներդրումային խորհրդի կողմից՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և «Ներդրումների աջակցման կենտրոնի» համատեղ ջանքերով՝ «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ։ Իր խոսքում դեսպան Քոուլը նախ շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանը գտնվում է ուշագրավ փոխակերպման մեջ։ Մենք տեսնում ենք բարեփոխումների վրա հիմնված օրակարգ։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը և հայերը միշտ ունեցել են ձեռնարկատիրական ոգի, բայց հիմա ես իսկապես կարող եմ զգալ, թե ինչպես է այդ ոգին կենդանանում նոր ձևով։ Հայաստանը գտնվում է ռազմավարական դիրքում և օգտագործելով այդ դիրքը՝ կարող է լինել Եվրոպայի և Ասիայի միջև խաչմերուկի մի մասը, ուստի այն արագորեն դառնում է դինամիկ և գրավիչ վայր միջազգային բիզնեսի համար»,-ընդգծեց դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը։
Նա նաև նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը երկար տարիներ համագործակցել է Հայաստանի հետ ու շարունակում է աջակցել ավելի մրցունակ և կայուն տնտեսական միջավայրի ձևավորմանը։
«Մենք աջակցում ենք այս երկրում ավելի մրցունակ և կենսունակ բիզնես միջավայրի ստեղծմանը։ Այսօրվա հավաքը ավելին է, քան պարզապես ֆորում։ Այն իրականում գործողությունների հարթակ է։ Հուսով ենք, որ այն միավորում է բիզնես առաջնորդներին, քաղաքականության մշակողներին, ներդրողներին Հայաստանից և արտասահմանից՝ հնարավորություններ տալով ուսումնասիրելու և գործընկերություններ հաստատելու, ամբողջ տարածաշրջանում առևտրի և ներդրումների ապագան ձևավորելու համար։ Մենք ցանկանում ենք տեսնել ավելի շատ գործողություններ այն ոլորտներում, որտեղ նորարարությունը, ձեռներեցությունը և միջազգային համագործակցությունը կարող են ծաղկել, որովհետև երբ մենք ներդրումներ ենք կատարում Հայաստանում, մենք ներդրումներ ենք կատարում դիմադրողականության, նորարարության և համատեղ բարգավաճման ապագայում»,-նշե; է դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը։

Посол Великобритании в Армении Александра Коул заявила, что Армения обладает важным географическим положением и, используя этот потенциал, может стать экономическим мостом между Европой и Азией. Об этом она сказала на форуме «Международная торговля и инвестиции», организованном Инвестиционным советом Армении.
«Армения находится в процессе впечатляющих преобразований. Мы видим повестку, основанную на реформах. Армяне всегда отличались предпринимательским духом, но сейчас я действительно ощущаю, как этот дух проявляется по-новому. Благодаря стратегическому положению Армения может стать частью перекрёстка между Европой и Азией и стремительно превращается в динамичное и привлекательное место для международного бизнеса», — подчеркнула посол.
Форум был организован Инвестиционным советом Армении совместно с Европейским банком реконструкции и развития и Центром поддержки инвестиций при содействии Фонда хорошего управления.
Коул также отметила, что Великобритания на протяжении многих лет сотрудничает с Арменией и продолжает поддерживать формирование более конкурентоспособной и устойчивой экономической среды.
«Мы способствуем созданию более конкурентной и жизнеспособной бизнес-среды в этой стране. Сегодняшнее мероприятие — это не просто форум, а настоящая платформа для действий. Мы надеемся, что оно объединит лидеров бизнеса, политиков и инвесторов из Армении и других стран, предоставив им возможность исследовать потенциал, устанавливать партнёрства и формировать будущее торговли и инвестиций в регионе. Мы хотим видеть больше активности в сферах, где могут расцветать инновации, предпринимательство и международное сотрудничество. Потому что, инвестируя в Армению, мы инвестируем в устойчивость, инновации и общее процветание», — заявила Александра Коул.