Կառավարությունը նախատեսում է շարունակական դարձնել անկանխիկ եղանակով վճարումներից կենսաթոշակառուներին հետվճար տրամադրելու գործընթացը՝ գործողության ժամկետը երկարաձգելով մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:Այդ մասին գործադիրի որոշման նախագիծը շրջանառվել է Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նախագծով նաև նախատեսվում է հետվճարի հաշվարկման համար անկանխիկ վճարումների գումարի նկատմամբ կիրառվող 12%-ն ավելացնել և սահմանել 20%, իսկ հետվճարի առավելագույն չափը 6000 դրամից դարձնել 10,000 դրամ։
Նշվում է, որ հետվճարի չափերի փոփոխության արդյունքում անկանխիկ եղանակով կենսաթոշակ ստացող և անկանխիկ գնումներ կատարող կենսաթոշակառուների կենսաթոշակների չափերը կավելանան 3000-4000 դրամով։

21 Октябрь 2025 - 07:12 AMT
Правительство Армении планирует сделать постоянной программу возврата части средств пенсионерам за безналичные платежи, продлив срок ее действия до 31 декабря 2026 года, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на проект постановления, размещённый на платформе опубликования нормативных актов.
Согласно проекту, предлагается увеличить процент возврата с нынешних 12% до 20% от суммы безналичных платежей, а также повысить максимальный размер возврата с 6000 до 10 000 драмов в месяц.
Отмечается, что благодаря этим изменениям размер фактической пенсии пенсионеров, получающих выплаты и совершающих покупки безналичным способом, вырастет на 3000–4000 драмов в месяц.