Հայաստանում 2025 թվականի սեպտեմբերին գնաճը 3.7 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշից: Օգոստոսի համեմատ գներն աճել են 0.1 տոկոսով: Այդ մասին նշված է Հայաստանի տնտեսական զարգացումների վերաբերյալ Համաշխարհային բանկի հրապարակած ամենամսյա հերթական ամփոփագրում:
Կազմակերպության ներկայացրած վերլուծությունում նշվում է, որ սեպտեմբերին գրանցված գնաճը հիմնականում պայմանավորված է սննդամթերքի և ոչ ոգելից խմիչքների թանկացմամբ, որոնց գինը տարեկան կտրվածքով ավելացել է 5.8 տոկոսով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Աշնան առաջին ամսին գնաճին նպաստել են նաև սպառողական զամբյուղում համակցված 18 տոկոս մասնաբաժին ունեցող առողջապահության (3.5 տոկոսով) և տրանսպորտի (4.1 տոկոսով) ոլորտները։
Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ կենտրոնական բանկը որոշել էր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել 6.75 տոկոս՝ միաժամանակ ազդարարելով այն աստիճանաբար նվազեցնելու պարբերաշրջանի մասին: Հաջորդ 12 ամիսներին վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նախատեսվում է հասցնել 6.25 տոկոսի:

According to the World Bank’s latest monthly economic update on Armenia, inflation in September 2025 stood at 3.7% year-on-year, with a month-on-month increase of 0.1% compared to August.
The report states that the rise was mainly due to higher prices for food and non-alcoholic beverages, which saw a 5.8% annual increase.
Inflation was also influenced by price growth in health services (up 3.5%) and transportation (up 4.1%), both of which are key components of Armenia’s consumer basket, with health accounting for 18% of it.
On September 16, the Central Bank of Armenia maintained its refinancing rate at 6.75% and signaled the start of a gradual reduction cycle, aiming to lower it to 6.25% within the next 12 months.