Կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկված Կասկադ համալիրի անավարտ հատվածի վերակառուցման ներդրումային ծրագիրը հավանություն է ստացել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Գրեթե մեկ տարի տևած քննարկումներն ու համառ աշխատանքը մեզ բերել են այս կարևոր հանգրվանին։ Սա մի գործընթաց էր, որի հաջողության հանդեպ շատերը թերհավատ էին, բայց մենք հավատացինք, աշխատեցինք ու Կասկադի նախագծի իրականացման հարցը այսօր պաշտոնապես հաստատվելու է»,–ասել է նա։
Ավինյանը հայտնել է, որ ներդրող «Ջի Թի Բի Դեվելոփմենթ»ընկերությունը մտադիր է համալիրի կենտրոնական մասում ներդնել 20 մլրդ 46 մլն դրամ։
Հիմնավորման մեջ ասվում է․ «Քաղաքաշինական այս ծրագրի իրականացման նպատակը «Կասկադ» համալիրի ամբողջական ու ավարտուն տեսքի ապահովումն է, որը միաժամանակ կապահովի կապը կենտրոնի և Հոկտեմբերյան հեղափոխության 50-ամյակին նվիրված հուշարձանի միջև, կյանքի կկոչվի Ալեքսանդր Թամանյանի, ապա նաև Ջիմ Թորոսյանի ճարտարապետական մտահղացումը, այն է՝ Երևան քաղաքի տվյալ հատվածը կհարստանա հինը և ժամանակակիցը միավորող ճարտարապետական նոր կոթողով, կձևավորվեն մշակութային ժամանցի նոր հնարավորություններ»։
Նշվում է, որ ծրագրի վերջնարդյունքում համալիրի նոր կառուցվող հատվածում տեղակայված կլինեն նոր համերգասրահ և ժամանակակից արվեստի թանգարանի կոնցեպտով հագեցած նոր ցուցասրահներ, պետական արարողակարգային միջոցառումների համար նախատեսված առանձնացված հատված, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հարակից տարածքը կբարեկարգվի և կկանաչապատվի, կձևավորվի մշակույթային և ժամանցային նոր հանգույց, իսկ հարակից տարածքում կառուցվելիք բազմաֆունկցիոնալ համալիրները, ինտեգրվելով առկա բնական և ճարտարապետական միջավայրի հետ, ներդաշնակորեն կհամալրեն տարածքը՝ փոխարինելով ներկայիս ամայի և անխնամ հողատարածքներին։
Ներդրումային առաջարկը Երևանի քաղաքապետարանը ստացել է այս տարվա հունվարի 15–ին։ Մրցույթին մասնակցած և հաղթած միակ ամերիկյան ընկերության մասնակցությամբ չորս ընկերություններից կազմված կոնսորցիում է աշխատելու։
Մրցույթում հաղթողի հետ քաղաքապետարանը կնքել է նախնական պայմանագիր, որի արդյունքում անհատույց հիմունքներով ձեռք է բերել Ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետների (WILMOTTE & ASSOCIÉS) կողմից մշակված «Կասկադ» նախագծային էսքիզը, որը մեկ այլ էսքիզի հետ միասին ներկայացվել է հանրության քվեարկությանը։ Շուրջ մեկ ամիս հանրային քննարկումներից հետո ճանաչվել է հաղթող՝ հավաքելով ամենաբարձր միավորները։

The Armenian government has approved the investment project for the reconstruction of the unfinished section of the Cascade complex. The decision was announced by Yerevan Mayor Tigran Avinyan on his Facebook page.
“Nearly a year of discussions and hard work has brought us to this key milestone. Many doubted the project’s success, but we believed, worked, and now it is officially approved,” Avinyan said.
According to the justification, the project aims to complete the Cascade complex as originally envisioned, establishing a connection between the city center and the monument to the 50th anniversary of the October Revolution. The plan will fulfill the architectural concepts of Alexander Tamanyan and later Jim Torosyan by enriching the city with a new landmark that fuses classical and modern design. The area will also gain new cultural and recreational opportunities.
The new section will include a concert hall, exhibition spaces designed with a contemporary art museum concept, and a separate venue for official state ceremonies, reports Sputnik Armenia. The surrounding area will be landscaped and turned into a vibrant cultural and entertainment hub. Multifunctional buildings to be constructed nearby will blend with the natural and architectural environment, replacing neglected and barren land plots.
Yerevan’s city hall received the investment offer on January 15 of this year. The only bidder and winner of the tender was a consortium of four companies, including one American firm, which submitted a proposal worth 20.046 billion AMD. As part of the agreement, the city obtained, free of charge, a design sketch created by renowned French architects (Wilmotte & Associés), which was chosen by public vote after about a month of discussions.