Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահկնան հայտարարել է, որ իրենց երկիրը սատարում է Ադրբեջանի ջանքերը՝ միտված Հայաստանի հետ խաղաղ գործընթացի խորացմանը։ Նրա խոսքով՝ Տալլինը շարունակաբար կանգնած է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայուն գործընկերության ուղղությամբ ծավալվող նախաձեռնությունների կողքին, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նախարար Ցահկնան դրական է գնահատել նաև այս տարվա օգոստոսին Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հռչակագիրը՝ նշելով, որ այն խոսում է կողմերի՝ հարաբերությունների կարգավորմանը հանձնառու լինելու մասին։
Նրա հավաստմամբ՝ Էստոնիան Եվրամիության շրջանակում պատրաստ է շարունակել օժանդակել այն ծրագրերին, որոնք միտված են տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների զարգացմանը և փոխվստահության ամրապնդմանը, ընդգծելով մասնավորապես TRIPP նախաձեռնության կարևորությունը։

Эстония считает приоритетом региональный мир и укрепление взаимного доверия.
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна заявил, что его страна поддерживает усилия Азербайджана, направленные на углубление мирного процесса с Арменией. По его словам, Таллин неизменно стоит на стороне инициатив, направленных на установление мира и стабильного партнёрства в Южном Кавказе, сообщает 1lurer.am .
Министр Цахкна также положительно оценил совместную декларацию, подписанную в августе этого года в Вашингтоне, отметив, что она свидетельствует о стремлении сторон урегулировать отношения.
По его заверению, Эстония в рамках Европейского союза готова продолжать оказывать поддержку программам, направленным на развитие региональной инфраструктуры и укрепление доверия, особо подчеркнув значимость инициативы TRIPP.
В ходе визита министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».