Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններն Ազգային ժողովն ընդունել է 60 կողմ, 2 դեմ, 6 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։ Այդ փոփոխություններով պարզեցվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման գործընթացը։
ՀՀ–ում հայտարարագրերը կլրացվեն ՊԵԿ-ի կողմից, իսկ հայտարարատուները կունենան բավականին երկար ժամանակ մուտք գործելու ՊԵԿ համակարգ` ստուգելու հայտարարագրի ամբողջականությունն ու ճշտությունը և ըստ այդմ կատարելու համապատասխան փոփոխություններ։ Եթե հայտարարատուն բացի աշխատավարձից այլ եկամուտ չունի, ապա հայտարարագիր լրացնելու կարիք չի լինի, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Քաղաքացու համար կրթության և առողջապահության ոլորտներում եկամտային հարկի հաշվին փոխհատուցում ստանալու հնարավորությունը հասանելի կլինի միայն այն դեպքում, երբ քաղաքացին գոնե մուտք կգործի համակարգ և հաստատի իր հայտարարագիրը։
ՊԵԿ-ը քաղաքացիների համաձայնությամբ կկարողանա բանկերից ավտոմատ կերպով ստանալ անհրաժեշտ տվյալները, օրինակ` ավանդներից ստացված տոկոսային եկամուտների մասին։ Եթե քաղաքացին համաձայն չէ, ապա պետք է ինքնուրույն լրացնի։
Նախագիծը զեկուցող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի խոսքով` առաջինից 2–րդ ընթերում էլ փոփոխություններ են նախատեսվում։
«Պայմանավորվել ենք, որ ֆիզիկական անձանց կողմից ստացվող վարկերն ու փոխառությունները նույնպես չներառվեն հայտարարագրման պարտադիր դաշտերի մեջ։ Ընտանիքի անդամների` մայր, որդի, քույր, եղբայր, միջև դրամական փոխանցումները հայտարարագրման ենթակա չեն լինի»,- ասել է Թունյանը։
Թունյանի խոսքով` ընտանիքի անդամներից դուրս բարեկամների միջև՝ հորաքույր, մորաքույր, ընկերոջ հորաքույր, փոխանցումների վրա ՊԵԿ-ի առաջարկությամբ սահմանաչափ է դրված` 300 հազար դրամ։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ քաղաքացիները չեն ազատվում եկամտային հաշվարկ ներկայացնելու պարտականությունից, եթե ունեն եկամուտներ, որոնք հարկման ենթակա են ու հարկային մարմնի համար տեսանելի չեն։ Ավելին` պարզվելու դեպքում կտուգանվեն, թեև անկախ այս համակարգից էլ հարկեր թաքցնելը պատժվում էր օրենքով։
«Թոշակառուները, երբ կսկսեն հայտարարագիր լրացնել, պարզ է, որ իրենց համար շատ ավելի բարդ է լինելու, քան ավելի երիտասարդ սերնդի համար, մենք հանդես կգանք համապատասխան ելույթներով ու միջոցներով»,- ասել է Թունյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Նրա խոսքով՝ իրենք պատրաստվում են ձեռնարկել համապատասխան քայլեր, որպեսզի օգնեն տարեց քաղաքացիներին հաղթահարել առաջիկա նորամուծության հետ կապված դժվարությունները։
Օրենքի 2–րդ ընթերցումը կլինի 24 ժամվա ընթացքում, որ փոփոխություններն ուժի մեջ մտնեն մինչև նոյեմբերի 1–ը։
Գործող օրենքով վարձու աշխատող, ինչպես նաև քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ ստացած քաղաքացիները պետք է հայտարարագիրը լրացրած լինեն մինչև նոյեմբերի 1–ը։ Գործող կարգավորմամբ քաղաքացին պարտավոր է ինքը լրացնել հայտարարագիրը, անգամ եթե բացի աշխատավարձից այլ եկամուտ չունի։

Armenia’s National Assembly passed, in the first reading, amendments to the Tax Code aimed at simplifying the income declaration process for individuals. The bill was approved with 60 votes in favor, 2 against, and 6 abstentions. Under the new system, personal income declarations will be pre-filled by the State Revenue Committee (SRC), and individuals will be given extended time to review and make corrections if necessary.
If a person has no income other than a salary, they will no longer be required to submit a declaration. However, to access tax rebates for health or education expenses, individuals must at least log in to the SRC platform and confirm the pre-filled data.
With citizen consent, the SRC will be able to automatically obtain necessary data from banks, such as interest income from deposits. If consent is not granted, individuals must input the data manually.
Babken Tunyan, an MP from the ruling Civil Contract faction and the bill’s sponsor, noted that second-reading revisions are already planned. These include excluding loans and borrowings from declaration requirements, as well as exempting intra-family transfers (e.g., between parent, child, sibling) from being reported.
Transfers involving extended relatives or non-family members — such as a cousin or a friend’s aunt — will be subject to declaration only if exceeding 300,000 AMD.
Tunyan emphasized that individuals with undeclared taxable income not visible to tax authorities will still be liable and fined if violations are found. He acknowledged the process may be difficult for retirees and said specific measures will be introduced to assist them.
The bill is expected to be passed in second reading within 24 hours, so changes take effect by November 1.
Currently, all salaried employees and individuals earning income under civil contracts are required to submit declarations by November 1 — even if they have no other sources of income.