Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքը, որի նպատակն է կատարելագործել ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգը։
Կողմ է քվեարկել 60 պատգամավոր, դեմ՝ 1, ձեռնպահ՝ 3, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ավելի վաղ նախագծի համահեղինակ, ԱԺ պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը հայտնել էր, որ օրենքի ընդունման դեպքում քաղաքացիները, որոնք պարտավոր են հայտարարագիր ներկայացնել, բայց մուտք չեն գործել համակարգ, այլևս պատասխանատվության չեն ենթարկվի։ Նրանց հայտարարագրերը կհամարվեն լրացված և հանձնված Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից արդեն իսկ հասանելի տվյալների հիման վրա։ Այսինքն՝ եթե քաղաքացին վստահ է, որ իր եկամուտները ճիշտ են արտացոլված ՊԵԿ-ի տվյալներում, այլևս գործողություն կատարելու անհրաժեշտություն չի ունենա։
Կրթության և առողջապահության ոլորտներում եկամտային հարկի հաշվին փոխհատուցում ստանալու հնարավորությունը (սոցիալական կրեդիտների համակարգը) հասանելի կլինի միայն այն քաղաքացիներին, որոնք գոնե մուտք կգործեն համակարգ և կհաստատեն իրենց հայտարարագիրը։
Պետական եկամուտների կոմիտեն քաղաքացիների համաձայնությամբ կկարողանա բանկերից ավտոմատ կերպով ստանալ անհրաժեշտ տվյալները, օրինակ, ավանդներից ստացված տոկոսային եկամուտների մասին։ Սա կվերացնի ձեռքով լրացման անհրաժեշտությունը՝ պահպանելով բանկային գաղտնիքը։
Օրենքով հստակ սահմանվում է, որ ընտանիքի անդամների՝ ծնողների և երեխաների, ամուսինների, եղբայրների և քույրերի միջև դրամական փոխանցումները հայտարարագրման ենթակա չեն։
Նախատեսվում է, որ ֆիզիկական անձանց կողմից ստացվող վարկերն ու փոխառությունները նույնպես չեն ներառվի հայտարարագրման պարտադիր դաշտերի մեջ․ այդ կարգավորումը կիրականացվի կառավարության որոշմամբ։

25 Октябрь 2025 - 09:29 AMT
Национальное собрание Армении во втором чтении и в окончательной редакции приняло закон о внесении изменений в Налоговый кодекс, направленных на совершенствование системы декларирования доходов физических лиц.
Как сообщает «Арменпресс», за закон проголосовали 60 депутатов, 1 был против и 3 воздержались.
Ранее один из авторов законопроекта, депутат Бабкен Тунян, пояснил, что после вступления закона в силу граждане, обязанные подавать декларацию, но не вошедшие в систему, не будут привлекаться к ответственности. Их декларации будут считаться поданными на основании уже имеющихся у Комитета государственных доходов (КГД) данных. То есть, если гражданин уверен, что его доходы корректно отражены в базе КГД, дополнительных действий не потребуется.
В то же время, для получения компенсаций по подоходному налогу в сферах образования и здравоохранения (в рамках системы социальных кредитов), граждане должны будут хотя бы зайти в систему и подтвердить свою декларацию.
С согласия граждан КГД сможет автоматически получать необходимую информацию от банков, например, о процентных доходах по вкладам. Это устранит необходимость ручного ввода данных при сохранении банковской тайны.
Законом чётко закрепляется, что денежные переводы между членами семьи — родителями и детьми, супругами, братьями и сёстрами — не подлежат декларированию.
Также из списка обязательных к декларированию пунктов исключаются кредиты и займы, полученные физическими лицами. Порядок будет установлен постановлением правительства.