ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է իր տարածքով թույլատրել ռուսական ապրանքների մուտքը Հայաստան, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ադրբեջանական կողմը հաստատել է, որ իր երկաթուղիները կարող են օգտագործվել Հայաստան ռուսական ապրանքների տարանցման համար։ Այս ուղղությամբ նկատելի տեղաշարժ կա։
Այժմ «Ռուսական երկաթուղիները» տարածաշրջանային գործընկերների հետ համատեղ մշակում են կազմակերպչական հարցերը։ Հանձնարարություններ են տրվել նաև գյուղատնտեսության նախարարությանը՝ նոր լոգիստիկ երթուղին յուրացնելու համար»,–ասել է Օվերչուկը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտնել էր, որ Բաքուն հանել է Հայաստանի տարածքով բեռների տարանցման նախկինում գործող սահմանափակումները։ Հայտարարվել է, որ առաջին այդպիսի բերռը ղազախական հացահատիկն է։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ասել է, որ մատակարարումն իրականացվելու է Ակտաու-Բաքու երթուղով, այնուհետև երկաթուղով՝ Վրաստանի տարածքով:

Вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что Азербайджан выразил готовность пропускать российские товары на территорию Армении через свою железнодорожную сеть, сообщает ТАСС.
«Азербайджанская сторона подтвердила, что её железные дороги могут использоваться для транзита российских товаров в Армению. В этом направлении наблюдается заметный прогресс», — отметил Оверчук.
По его словам, компания «Российские железные дороги» совместно с региональными партнёрами работает над организационными аспектами. Минсельхозу также поручено проработать новую логистическую схему.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил об отмене прежних ограничений на транзит грузов через Армению. Первым таким грузом должен стать казахстанский зерновой экспорт, который, по словам министра экономики Армении Геворга Папояна, будет доставлен по маршруту Актау–Баку, а затем по железной дороге через Грузию.