Վրաստանն ու Ադրբեջանը չեն մասնակցի Երևանում կայանալիք «Եվրանեսթի» խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նստաշրջանին, որը կայանալու է հոկտեմբերի 28-30-ը։
Վրաստանի խորհրդարանի Եվրոպական ինտեգրման հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լևան Մախաշվիլին բաց նամակ է հղել «Եվրանեսթի» ղեկավարությանը` պարզաբանելով Թբիլիսիի որոշման պատճառները, հայտնում է Sputnik-georgia-ն։
Նամակում նշվում է, որ եվրոպացի պատգամավորների որոշ քայլեր և հայտարարություններ Թբիլիսիի գնահատմամբ դուրս են եկել խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակից՝ խախտելով փոխադարձ հարգանքի սկզբունքները։
«Եվրանեսթի» խորհրդարանական վեհաժողովում Եվրախորհրդարանի պատվիրակության որոշ անդամներ հայտարարություններ են արել, որոնք Վրաստանում հասարակական անկարգություններ, արմատականացում և բռնություն են հրահրել, իսկ բանաձևերում ու զեկույցներում շարունակում են անտեսել վրացի ժողովրդի ժողովրդավարական կամքը։
Խորապես մտահոգված ենք «քաղաքացիական հասարակության» անվան տակ լիագումար նիստին առանձին անհատներին հրավիրելու որոշմամբ, չնայած նրան, որ այդ մարդիկ աջակցել են ընտրությունները ոչ լեգիտիմ ճանաչելուն, աջակցել են ժողովրդավարական ինստիտուտների խաթարմանը և Վրաստանում վերջերս տեղի ունեցած իշխանության տապալման փորձին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունը չի մասնակցի «Եվրանեսթի» երևանյանը նստաշրջանին, քանի որ, «այդ կառույցի շրջանակում ընդունված փաստաթղթերն ու հայտարարությունները հակասում են Ադրբեջանի պետական շահերին, չեն նպաստում տարածաշրջանում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացին»։ Այդ մասին հայտարարել է «Եվրանեսթում» ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Թաիր Միրկիշիլին, հայտնում է APA-ն։
Նա շեշտել է, որ որոշումը կապված չէ այն հանգամանքի հետ, որ նիստն անցկացվում է ՀՀ–ում։
«Միլլի Մեջլիսը բազմիցս այդ մասին բողոք է հայտնել։ Այս տարվա օգոստոսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի միջև խաղաղության հանդիպումից հետո Եվրախորհրդարանի կողմից արված ոչ կառուցողական հայտարարությունը կրկին խաթարել է ադրբեջանական պատվիրակության վստահությունը Եվրանեսթի ԽՎ-ի շրջանակում այս կազմակերպության հետ համագործակցության առավելությունների նկատմամբ։ Այդ պատճառներով մենք չենք մասնակցի Երևանում կայանալիք լիագումար նիստին։ Մենք մեր առարկությունները փոխանցել ենք նաև կազմակերպության ղեկավարությանը։
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ այս որոշումը կապված չէ այն փաստի հետ, որ միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանում։ Այսօր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունն արդեն իսկ ապահովված է, և գործնական քայլեր են ձեռնարկվում հարաբերությունները կարգավորելու համար»,- ասել է նա։
Երևանում հոկտեմբերի 28-30-ը կանցկացվի Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի՝ Եվրանեսթի, 12-րդ լիագումար նիստը, ինչպես նաև բյուրոյի ու հանձնաժողովների նիստերը։

Грузия и Азербайджан отказались от участия в 12-й пленарной сессии Парламентской Ассамблеи Евронест, которая пройдёт в Ереване с 28 по 30 октября.
Председатель Комитета парламента Грузии по вопросам европейской интеграции Леван Махашвили направил открытое письмо руководству Евронеста, объяснив решение Тбилиси, сообщает Sputnik Georgia.
В письме отмечается, что ряд заявлений и действий депутатов Европарламента, по оценке грузинской стороны, вышли за рамки парламентской дипломатии и нарушили принципы взаимоуважения. Эти заявления, как утверждается, спровоцировали беспорядки, радикализацию и насилие в обществе, а в резолюциях и докладах игнорируется демократическая воля грузинского народа.
«Мы глубоко обеспокоены решением пригласить на пленарное заседание отдельных лиц под видом представителей „гражданского общества“, несмотря на то, что эти люди поддерживали нелегитимное признание выборов, подрывали демократические институты и участвовали в недавней попытке госпереворота в Грузии», — говорится в заявлении.
Парламентская делегация Азербайджана также не примет участия, поскольку, по словам главы делегации Таира Миркишили, принятые в рамках Евронеста документы и заявления противоречат государственным интересам Азербайджана и не способствуют мирному процессу между Баку и Ереваном, передаёт APA.
Он особо подчеркнул, что решение не связано с проведением заседания на территории Армении.
«Милли Меджлис неоднократно высказывал протест. После мирной встречи в августе между президентом Азербайджана и премьер-министром Армении в Вашингтоне, неконструктивное заявление Европарламента вновь подорвало доверие азербайджанской делегации к Евронесту. Мы сообщили свои возражения руководству организации. Хочу подчеркнуть — наше решение не связано с тем, что заседание проходит в Армении. Мир между Азербайджаном и Арменией уже достигнут, и предпринимаются практические шаги для нормализации отношений», — заявил Миркишили.
С 28 по 30 октября в Ереване пройдут пленарное заседание, а также встречи бюро и комитетов Парламентской Ассамблеи Евронест, входящей в программу Восточного партнёрства ЕС.