Մոլդովայի ղեկավար Մայա Սանդուն հայտարարել է, որ Ռուսաստանը փոխում է իր արտաքին քաղաքականության ուղեգիծը՝ նպատակ ունենալով մեծացնել իր ազդեցությունը այն պետություններում, որտեղ առաջիկայում նախատեսվում են ընտրություններ։
Նա ընդգծել է, որ այդ գործընթացի շրջանակում Կրեմլը կարող է փորձել վերահսկողություն հաստատել Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների նկատմամբ, հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Ռուսաստանը չի սպասել նման արդյունքների և այժմ փորձում է վերանայել իր պլանները։ Նրանք կկենտրոնանան այն պետությունների վրա, որտեղ ընտրություններ են սպասվում։ Օրինակ՝ Հայաստանում ընտրությունները կկայանան հաջորդ տարի, և նրանք կփորձեն վերցնել իշխանության վերահսկողությունը»,- նշել է Սանդուն Rock FM ռումինական ռադիոկայանին տված հարցազրույցում։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը մի շարք եվրոպական երկրներում՝ ներառյալ Ռումինիայում, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում, կիրառում է քարոզչության և ապատեղեկատվության գործիքներ, ինչը, ըստ նրա, շատ ավելի դժվար է նկատել սովորական քաղաքացիների համար։
Սանդուի հայտարարությունները մեծ արձագանք են ստացել միջազգային մամուլում՝ ընդգծելով աճող մտահոգությունները Ռուսաստանի ազդեցության քաղաքականության վերաբերյալ Եվրոպայում և Հարավային Կովկասում։
Սեպտեմբերին Մոլդովայում տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ իշխող կուսակցությունը, քաղաքացիական հասարակությունն ու անկախ լրատվամիջոցները պնդում էին, որ Ռուսաստանը փորձում է ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա, իսկ ռուսամետ կուսակցություններն ու ՌԴ-ում բնակվող գործարար Իլան Շորը փորձում են կաշառել ընտրողներին։

Moldovan President Maia Sandu has warned that Russia is shifting its foreign policy to expand its influence in countries approaching elections. Speaking to Romania’s Rock FM radio, Sandu said Moscow may attempt to interfere in Armenia’s internal political affairs.
“Russia did not expect these outcomes and is now reviewing its plans. They will focus on countries where elections are approaching. For instance, elections will be held in Armenia next year, and they will try to take control over the government,” Sandu stated.
She stressed that Russia has been actively using propaganda and disinformation tools in several European countries, including Romania, France, and Germany, using methods she says are difficult for ordinary citizens to detect.
According to Auroranews.am, Sandu’s comments have received significant international media attention, reflecting growing concerns over Russia’s influence operations in both Europe and the South Caucasus.
During Moldova’s elections in September, the ruling party, civil society groups, and independent media claimed that Russia attempted to sway the results, with pro-Russian parties and businessman Ilan Șor allegedly offering bribes to voters.