Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովում հանձնաժողովների համատեղ նիստի ընթացքում, անդրադառնալով այն հարցին, որ ՔՊ–ն խոստացել էր բարձրացնել թոշակները, ասել է, որ «եթե կենսաթոշակն այսօր բարձրացնենք, թոշակառուն ավելի վատ կենսամակարդակ կունենա»։
«Եթե մենք կենսաթոշակն այսօր բարձրացնենք և հասցնենք պարենային զամբյուղին համապատասխան, որը պետք է որոշակի անկայունություն բերեր մեր ֆիսկալ միջավայրում, դա կլիներ սխալ քաղաքականություն, և այդ նույն կենսաթոշակառուները, որոնք պետք է այդ կենսաթոշակն ստանային, վստահ եմ ավելի վատ կենսամակարդակ կունենային դրա հետևանքով, քան դրանից առաջ»,–ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Հովհաննիսյանն այդպես է պատասխանել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանի այն հիշեցմանը, որ 2021-2026 թթ․ կառավարական ծրագրով ՔՊ-ն խոստացել էր մինչև 2026–ը միջին կենսաթոշակը հասցնել նվազագույն սպառողական զամբյուղի արժեքին, նվազագույն կենսաթոշակն՝ ապահովել պարենային զամբյուղի մակարդակին համապատասխան, իսկ նվազագույն աշխատավարձը՝ դարձնել 85 հազար դրամ։
Պատգամավորը նշել է, որ խոստացված 2026 թվականը վերջին տարին է, իսկ այդ խոստումները դեռ կյանքի չեն կոչվել։ Նրա խոսքով՝ հետվճարներով անգամ ներկայում միջին կենսաթոշակը կազմում է 50 հազար դրամ, որը, թեև կարող էր բարձրանալ մինչև 55 հազար, բայց այնուամենայնիվ, շատ ցածր է 82 հազար դրամ արժողությամբ նվազագույն սպառողական զամբյուղից։
«Ձեր խոստումը չեք կատարել, քանի որ ի սկզբանե ձեր խոստումը պոպուլիստակա՞ն էր և դա մոտ 7-8 հարյուր հազար քաղաքացու քվեն ստանա՞լն էր, թե տնտեսական այս աճերը, որ ներկայացնում եք, իրական չեն, նկարված են, հետևաբար հնարավոր չէ նաև այդ սոցիալական խոստումը կատարել»,- ասել է Ավետիսյանը։
Ֆինանսների նախարարը պնդել է, որ 2021-26 թվականների ընթացքում սոցիալական ոլորտն է եղել ամենաշատ աճ արձանագրած ճյուղը։
Նա նշել է, որ կառավարությունը հաջողությամբ իրականացրել է պարտքի նվազեցման ռազմավարությունը՝ այն հասցնելով 50 տոկոսից ցածր մակարդակի, մինչդեռ 2021-ին այն գերազանցել է 60 տոկոսը։
Ավետիսյանն ասել է, որ թոշակառուներն ու աղքատ աշխատողները մնում են ուշադրությունից դուրս։
«Պարզ բան եմ հարցնում, թոշակառուն և աշխատող աղքատը, ասում են. «Բա ինձ ինչո՞ւ մոռացաք, բա ես էլ պետք է հիմա ստանայի նվազագույն պարենային զամբյուղի չափով կենսաթոշակ, ինչո՞ւ չեմ ստանում»։
Նա հավելել է, որ երբ խոստում են տալիս հասարակության ամենախոցելի 40 տոկոսի՝ չեն կարող այն անտեսել միայն այն պատճառով, որ այլ ոլորտներում հաջողություն ունեն։
«Ասֆալտ եք անում, պետական ծառայողի աշխատավարձն էլ եք բարձրացնում, շատ ավելի լավ, բայց էդ չի նշանակում, որ մեր հանրության մոտ 40%-ին՝ ամենաանապահով խավին տված ձեր խոստումը պետք է չկատարեք և գաք այստեղ բարդ տերմինալոգիայով փորձեք բացատրել»,- նշել է պատգամավորը։

Министр финансов Ваге Ованнисян, выступая на совместном заседании парламентских комиссий, заявил, что резкое повышение пенсий в данный момент может ухудшить уровень жизни пенсионеров. По его словам, реализация данного шага приведёт к фискальной нестабильности.
«Если сегодня мы поднимем пенсии до уровня продовольственной корзины, это вызовет нестабильность в нашей фискальной среде, и это будет ошибочной политикой. Я уверен, что те же пенсионеры окажутся в худшей ситуации, чем сейчас», — отметил он, передаёт Panorama.am .
Так он ответил на замечания депутата оппозиционной фракции «Армения» Тадевоcа Аветисяна, который напомнил, что в программе правительства на 2021–2026 гг. партия «Гражданский договор» пообещала:
- довести среднюю пенсию до уровня минимальной потребительской корзины,
- установить минимальную пенсию на уровне продовольственной корзины,
- поднять минимальную зарплату до 85 000 драмов.
Аветисян подчеркнул, что 2026 год — последний в пятилетней программе, а обещания так и не выполнены. По его словам, даже с надбавками средняя пенсия сейчас составляет около 50 000 драмов, что значительно ниже стоимости минимальной потребительской корзины (82 000 драмов).
«Вы не выполнили обещание. Это изначально был популизм ради голосов 700–800 тысяч человек? Или же ваши показатели роста экономики приукрашены, и потому вы не можете выполнить социальные обещания?» — заявил депутат.
Министр финансов в ответ отметил, что за период с 2021 по 2026 год именно социальная сфера показала наибольший рост. Он также подчеркнул, что правительство успешно реализовало стратегию по снижению госдолга — с более чем 60% ВВП в 2021 году до менее 50% в 2025 году.
Однако Аветисян заявил, что пенсионеры и малоимущие работники остаются вне внимания государства.
«Пенсионеры и работающие бедняки спрашивают: “Почему вы нас забыли? Мы ведь должны были получать пенсию хотя бы на уровне продовольственной корзины — почему не получаем?”»
Он добавил, что нельзя игнорировать обещания, данные самой уязвимой части общества.
«Вы строите дороги, повышаете зарплаты госслужащим — хорошо. Но это не повод игнорировать обещание, данное 40% наименее обеспеченных граждан, и пытаться объяснить всё сложной терминологией», — подытожил депутат.