Թուրքական T24 լրատվամիջոցը հայտնել է, որ Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի դեմ սկսված «քաղաքական լրտեսության» գործի քննության շրջանակում ձերբակալված Հուսեյն Գյունը խոսել է նաև իր հեռախոսագրքում նշված անձանց մասին:
Գյունը, որը մեղադրվում է հետախուզական գործակալություններին տեղեկատվություն փոխանցելու համար, ձերբակալվել է այդ թվում իր հեռախոսագրքի համար, որում ներառված են MI6-ի գործակալների, CIA-ի գործակալների, նախկին վարչապետների և նախագահների անուններ, գրում է Factor.am-ը թուրքական T24-ի վրա հղումով։
Գյունի ցուցմունքում տեղ են գտել նաև Հայաստանի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Ըստ թուրքական աղբյուրների՝ նրա հեռախոսագրքում հայտնաբերվել են նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի և նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի անունները։
Պարզվել է, որ 2010 թվականին Գյունը 32 րոպե տևողությամբ զրույց է ունեցել Կարապետյանի հետ։
Գյունին հարցրել են զրույցների բնույթի մասին, ինչին ի պատասխան՝ նա ասել է․ «Նա վարչապետ չէր, երբ ես նրա հետ խոսեցի։ Նա զբաղվում էր գործնական հարցերով։ Դա նպատակասլաց զրույց էր»։
Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել նաև ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ։ Գյունը, որը ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ ավելի քան 45 րոպե հեռախոսազրույց է ունեցել, դա բացատրել է հետևյալ կերպ. «Նա նախագահ չէր այն ժամանակ, երբ ես հանդիպեցի նրան»։
Այս գործի հետ կապված դատարանը Ստամբուլի բանտարկված ընդդիմադիր քաղաքապետին կալանավորելու որոշում էր կայացրել՝ «քաղաքական լրտեսության» մեղադրանքով։
Հուսեյն Գյունը ձերբակալվել է հուլիսի 4-ին և տվել է 262 էջանոց ցուցմունք, որտեղ ներկայացրել է իր կապերն ու շփումները տարբեր գործիչների հետ՝ փորձելով օգտվել զղջման դրույթից։ Նրա ցուցմունքում հայտնվել են նաև ընդդիմադիր կուսակցության՝ CHP-ի առաջնորդ Իմամօղլուի և մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների անուններ։ Դատախազությունը Իմամօղլուի, նրա խորհրդականի և TELE 1 հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մերդան Յանարդաղի դեմ հետաքննություն է սկսել։

По информации турецкого издания T24, в рамках расследования дела о «политическом шпионаже» в отношении мэра Стамбула Экрема Имамоглу задержанный Хусейн Гюн сообщил об имеющихся у него контактах с рядом высокопоставленных лиц, указанных в его телефонной книге. Об этом также пишет Factor.am .
Гюн, обвиняемый в передаче информации разведывательным структурам, был арестован, в том числе, из-за содержания своей телефонной книги, в которой, по сообщениям, фигурировали агенты MI6, ЦРУ, а также бывшие президенты и премьер-министры.
В показаниях Гюна упоминаются и бывшие высокопоставленные лица Армении. Согласно турецким источникам, в его контактах были обнаружены имена экс-президента Армена Саркисяна и экс-премьера Карена Карапетяна.
Установлено, что в 2010 году Гюн разговаривал с Карапетяном по телефону в течение 32 минут. На вопрос о содержании разговора он ответил: «На тот момент он не был премьером. Он занимался бизнесом. Это был деловой разговор».
Также состоялся телефонный разговор с бывшим президентом Арменом Саркисяном, продолжавшийся более 45 минут. Гюн пояснил это так: «Когда я с ним встречался, он ещё не был президентом».
По данному делу турецкий суд постановил арестовать мэра Стамбула по обвинению в политическом шпионаже.
Хусейн Гюн был задержан 4 июля и дал 262‑страничные показания, в которых подробно описал свои связи с различными фигурами, пытаясь воспользоваться правом на смягчение наказания. В его показаниях фигурируют также лидер оппозиционной Республиканской народной партии Имамоглу и представители СМИ, в результате чего прокуратура начала расследование в отношении самого Имамоглу, его советника и главного редактора телеканала TELE 1 Мердана Янардага.