«Տաշիր գրուպ» հոլդինգի ղեկավարի տեղակալ Նարեկ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել էր, որ մինչև ՀԷՑ–ի շուրջ սկսված աղմուկը ՀԾԿՀ–ն մերժել է հոսանքի գինն իջեցնելու իրենց առաջարկը։ Նա նշել էր, որ հինգ ամիս առաջ՝ հունիսի 6-ին (մինչև հունիսի 17-ի հայտնի դեպքերը), հոսանքի գինն իջեցնելու առաջարկով ՀԷՑ-ի անունից դիմել են ՀԾԿՀ նախագահին, քանի որ համակարգի խնայողությունների և կորուստների նվազ լինելու արդյունքում առաջացել էր դրական հաշվեկշիռ։ Հունիսի 13-ին հանձնաժողովի նախագահի պատասխան նամակում առաջարկը մերժվել է։
ՀԷՑ–ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը ճեպազրույցում ասել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության` էլեկտրաէներգիայի սակագինը շուրջ 1 դրամով իջեցնելու առաջարկի մերժումը ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից քաղաքական ենթատեքստ ունի, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ղազինյանն ընդգծել է, որ ՀԾԿՀ–ին սակագնի իջեցման և ՀԷՑ–ի ներդրումները շուրջ 12 մլրդ դրամով ավելացնելու առաջարկն արել են մինչև գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի կալանքի տակ հայտնվելը։
«Տաշիր կապիտալը» պնդում է, որ սակագնի իջեցում պետք է անել այս պահին, և մարդկանց էլ տեղյակ եմ պահում, որ դա լինելու էր միայն ու միայն Սամվել Կարապետյանի շահույթի հաշվին։ Մեր ազգաբնակչությունը րոպե առաջ պետք է ավելի նվազ սակագնով վճարում անի»,– ընդգծեց Ղազինյանը` ավելացնելով, որ սա ասում են, որպեսզի հանկարծ սակագնի նվազեցման այս հանգամանքն իշխանությունը չբերի ու կապի Ռոմանոս Պետրոսյանի ժամանակավոր կառավարիչ նշանակվելու հետ։
ՀԾԿՀ-ից հաղորդագրություն են տարածել ՀԷՑ-ին ներկայացրած՝ 2025 թ․ օգոստոսի 1-ից ընկերության սակագնային մարժայի վերանայման առաջարկի վերաբերյալ, որով տեղեկացնում են, որ նպատակահարմար են գտել էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների սակագների վերանայումը իրականացնել տարեվերջին՝ համակարգի ընկերությունների ֆինանսատնտեսական գործունեության տարեկան արդյունքների հիման վրա։
«ՀԷՑ–ը 06.06.2025թ. առաջարկել էր ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին (այսուհետ՝ ՀԾԿՀ) 6 ամսվա կտրվածքով՝ 2025 թվականի օգոստոսի 1-ից, վերանայել ՀԷՑ-ի սակագների հաշվարկը։ Մասնավորապես, մի կողմից առաջարկվել էր նվազեցնել էլեկտրաէներգետիկական հաշվեկշռի պլանային և փաստացի ցուցանիշների շեղման արդյունքում 6-ամսյա ժամանակահատվածում ձևավորված շուրջ 3.6 մլրդ դրամ լրացուցիչ օգուտը, իսկ մյուս կողմից՝ հաշվարկներում ավելացնել նախորդ 6 ամսում իրականացված ներդրումների ծավալները` շուրջ 12 մլրդ դրամ։
Այսպիսով, ՀԷՑ-ի առաջարկը ամենևին էլ նպատակ չուներ նվազեցնել սպառողների համար սահմանված սակագները։ Դա է վկայում ինչպես վերը նշված՝ մեկ գործոնով պայմանավորված սակագնի նվազեցման և մեկ այլ գործոնով պայմանավորված ավելացման առաջարկը, այնպես էլ ՀԷՑ-ի գրությամբ նշված պատճառաբանությունը՝ ապահովելու վարկային պայմանագրերով նախատեսված ֆինանսական ցուցանիշները։ Տեղեկացնում ենք, որ էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների սակագների վերանայումը սովորաբար իրականացվում է տարեկան կտրվածքով, քանի որ էլեկտրական էներգիայի արտադրության և սպառման կանխատեսվող հաշվեկշիռը կազմվում է տարեկան կտրվածքով և ընկերությունների ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունքների լիարժեք գնահատումը հնարավոր է լինում իրականացնել տարեկան արդյունքներով», ասվում է ՀԾԿՀ հաղորդագրության մեջ։
Ղազինյանը, անդրադառնալով ՀԾԿՀ այս հայտարարությանը, ասել է, որ այն ոչ մի բանի մասին է։
«Ասում է` սակագնի իջեցման նամակները մուտք են արվել, սակայն 12 մլրդ ներդրումների մասով` ոչ։ Մենք պնդում ենք, որ 3.6 մլրդ դրամի վերանայումը ենթադրում էր սակագնի նվազեցում։ ՀԾԿՀ–ի հաշվարկած 0.5 դրամ սակագնի իջեցումը սուտ է, քանի որ իմ հաշվարկներով` իջեցումը շատ ավելին էր լինելու. 3.6 մլրդ դրամի վերանայումը, իմ մոտավոր հաշվարկներով, կազմում է 1 դրամ»,– հայտարարել է Ղազինյանը։
Նա այն տպավորությունն ունի, որ իշխանությունները միտումնավոր ձգձգում են իրենց դիմումի քննարկումը, որպեսզի ՀԵՑ–ին լիցենզիայից զրկեն (ՀԾԿՀ կողմից ՀԷՑ–ի նկատմամբ վարչական վարույթն ամփոփվելու է 2025 թ. նոյեմբերի 18–ին– խմբ), իսկ հետո մարդկանց ասեն, թե իրենք եկան հրեշտակների թևերով և 2026 թ. փետրվարից սակագինը կիջեցնեն` այդպիսով ամեն ինչ վերագրելով իրենց։
ՀՀ Ազգային ժողովը հուլիսի 3–ին 65 կողմ, 27 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում նախատեսված փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը (այլ կերպ ասած՝ ՀԷՑ-ի պետականացման նախագիծը)։
Հուլիսի 18-ին հայտնի դարձավ, որ ՀԾԿՀ–ն պետական վերահսկողության ծառայության պետի պաշտոնից ազատված Ռոմանոս Պետրոսյանին նշանակել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ։ Հանձնաժողովը նաև կառավարության ներկայացրած հաղորդման հիմքով վարույթ է հարուցել ՀԷՑ–ի նկատմամբ։

Deputy head of the Tashir Group holding, Narek Karapetyan, wrote on Facebook that five months ago, on June 6, prior to the events of June 17,, the Electric Networks of Armenia (ENA) submitted a proposal to the Public Services Regulatory Commission (PSRC) to reduce electricity prices by 1 dram per kilowatt-hour. The request, he said, was based on system savings and reduced losses that created a positive financial balance. However, on June 13, the PSRC head rejected the proposal.
In a press briefing, Davit Ghazinyan said the regulator’s refusal to approve the proposed price cut has a political context. He emphasized that the offer to reduce tariffs and increase ENA’s investments by around 12 billion drams was submitted before businessman and philanthropist Samvel Karapetyan was detained.
“Tashir Capital insists that the rate reduction should happen now and clarifies that it would have come entirely at the expense of Samvel Karapetyan’s profits. Our citizens deserve lower tariffs as soon as possible,” said Ghazinyan. He added that the intention is to prevent the government from claiming credit for the rate cut after appointing Romanos Petrosyan as ENA’s temporary manager.
In a statement, the PSRC responded to ENA’s proposal regarding its tariff margin revision from August 1, 2025. The commission stated that such reviews should be based on full-year financial results and will take place at the end of the year.
According to the PSRC, ENA’s proposal included both a reduction based on a 3.6 billion dram gain due to deviations in planned versus actual energy indicators and an increase based on about 12 billion drams of investments made over six months. The commission noted that this dual-sided adjustment indicates the proposal was not aimed at lowering consumer rates but at meeting financial indicators under loan agreements.
Ghazinyan dismissed the PSRC’s explanation, calling it meaningless. “They admit our letters regarding the 3.6 billion dram revision were submitted but claim nothing about the 12 billion in investments. We maintain that the 3.6 billion revision clearly implied a tariff reduction. Their claim of a mere 0.5 dram cut is false. My calculations show it would be closer to 1 dram,” he said.
Ghazinyan believes the authorities are intentionally stalling the review to revoke ENA’s license and later take credit for a rate cut expected in February 2026, making it appear as though the government orchestrated it.
On July 3, Armenia’s parliament passed a package of amendments to the laws “On the Public Services Regulatory Commission” and “On Energy,” effectively enabling the nationalization of ENA.
On July 18, it was announced that Romanos Petrosyan, who had recently been dismissed as head of the State Oversight Service, was appointed as temporary manager of ENA. The PSRC has also initiated administrative proceedings against the company based on a government report.