Հայաստանն Ասիական զարգացման բանկից 250 մլն դոլար վարկ կվերցնի՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների բնակապահովման պետական ծրագրի իրականացումը շարունակելու համար։ Կառավարությունը հավանություն է տվել «Կենսունակության բարելավման և հզորացման համար բնակարանային բարեփոխումներ» (THRIVE) վարկային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վարկը Հայաստանին տրամադրվելու է 27 տարի ժամկետով, որից արտոնյալ ժամկետ՝ 10 տարի։ Վարկի տոկոսադրույքը լողացող է։ Մայր գումարը ենթակա է մարման 34 հավասարաչափ կիսամյակային վճարումներով` 2035թ․ դեկտեմբերի 15-ից մինչև 2052թ. հունիսի 15-ը։
Ըստ հիմնավորման՝ Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում ներկայում հավաստագիր է ստացել 3100 ընտանիք, որից 1140-ն իրացրել է այն։ Պետական բյուջեի միջոցներից արդեն իսկ ծրագրի շրջանակում վճարվել է ավելի քան 2 մլրդ դրամ։ Հիմք ընդունելով այս տվյալներն ու տեմպերը՝ կառավարությունը նպատակահարմար է համարել համաձայնագրի ստորագրումը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից 115 365 մարդ է բռնի տեղահանվել։ Հուլիսի 3-ի տվյալներով՝ նրանցից 9 346-ը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն են ստացել։

Армянское правительство одобрило подписание соглашения о привлечении кредита в размере 250 миллионов долларов от Азиатского банка развития (АБР) для продолжения государственной программы жилищного обеспечения вынужденно перемещённых граждан из Нагорного Карабаха, сообщает Sputnik Армения.
Кредит предоставляется на 27 лет, включая 10 лет льготного периода. Процентная ставка — плавающая. Основная сумма будет выплачиваться 34 равными полугодовыми платежами, начиная с 15 декабря 2035 года и до 15 июня 2052 года.
Согласно обоснованию, в рамках текущей программы государственной поддержки 3 100 семей из Карабаха получили жилищные сертификаты, из них 1 140 уже воспользовались ими. Из госбюджета по программе уже выплачено более 2 миллиардов драмов.
Учитывая эти показатели и динамику реализации, правительство сочло целесообразным одобрить подписание кредитного соглашения.
По данным Службы миграции и гражданства МВД Армении, после сентября 2023 года из Карабаха были вынужденно перемещены 115 365 человек. По состоянию на 3 июля, 9 346 из них получили гражданство Республики Армения.