Հայաստանն Ասիական զարգացման բանկից 250 մլն դոլար վարկ կվերցնի՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների բնակապահովման պետական ծրագրի իրականացումը շարունակելու համար։ Կառավարությունը հավանություն է տվել «Կենսունակության բարելավման և հզորացման համար բնակարանային բարեփոխումներ» (THRIVE) վարկային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վարկը Հայաստանին տրամադրվելու է 27 տարի ժամկետով, որից արտոնյալ ժամկետ՝ 10 տարի։ Վարկի տոկոսադրույքը լողացող է։ Մայր գումարը ենթակա է մարման 34 հավասարաչափ կիսամյակային վճարումներով` 2035թ․ դեկտեմբերի 15-ից մինչև 2052թ. հունիսի 15-ը։
Ըստ հիմնավորման՝ Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում ներկայում հավաստագիր է ստացել 3100 ընտանիք, որից 1140-ն իրացրել է այն։ Պետական բյուջեի միջոցներից արդեն իսկ ծրագրի շրջանակում վճարվել է ավելի քան 2 մլրդ դրամ։ Հիմք ընդունելով այս տվյալներն ու տեմպերը՝ կառավարությունը նպատակահարմար է համարել համաձայնագրի ստորագրումը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից 115 365 մարդ է բռնի տեղահանվել։ Հուլիսի 3-ի տվյալներով՝ նրանցից 9 346-ը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն են ստացել։

Armenia has approved a plan to secure a $250 million loan from the Asian Development Bank (ADB) to continue the state housing program for forcibly displaced citizens from Nagorno-Karabakh, reports Sputnik Armenia.
The loan is set for a 27-year term, with a 10-year grace period. It has a floating interest rate, and repayment of the principal will be made in 34 equal semiannual installments, beginning December 15, 2035, and ending June 15, 2052.
According to the justification, under the current state support program, 3,100 families displaced from Nagorno-Karabakh have received housing certificates, and 1,140 of them have already used them. Over 2 billion AMD has already been paid from the state budget under this program.
Based on these numbers and the program’s pace, the government deemed it appropriate to proceed with the agreement.
According to Armenia’s Migration and Citizenship Service, as of July 3, a total of 115,365 people were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh since September 2023. Of those, 9,346 have acquired Armenian citizenship so far.