Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրում իրականացվում են փոփոխություններ, հայտնում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Կառավարությունը հաստատել է համապատասխան նախագիծը։
Ըստ այդմ՝
· ծրագրի շահառու միավորի կազմում պարտադիր լինելու պայմանը չի տարածվի ընտանիքի այն անդամների վրա, ովքեր դատարանի վճռի հիման վրա ճանաչված են անհայտ բացակայող։ Սա հնարավորություն կտա ծրագրի հիմնական պայմաններին բավարարող ընտանիքի մյուս անդամներին օգտվել ծրագրից։
· շահառու ընտանիքների այն անդամները, ովքեր 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ եղել են անչափահաս, սակայն դիմում-հայտարարությունը լրացնելու ժամանակ լրացել է նրանց 18 տարին, ցանկության դեպքում հնարավորություն կունենան ստանալ հավաստագիր որպես առանձին ընտանիք։ Տվյալ դեպքում ընտանիքի միավորի կազմում պարտադիր լինելու պայմանը չի տարածվի այդ անձի վրա։
· միջգերատեսչական հանձնաժողովին դիմած ընտանիքների կողմից ներկայացվող փաստաթղթերի նվազագույն քանակը կսահմանվի 1 (ներկայում սահմանված 2-ի փոխարեն), եթե խոսքը վերաբերվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից հետո մինչև տեղահանումն ընկած ժամանակահատվածին։
2025 թ․ հոկտեմբերի 30-ի դրությամբ Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում հավաստագիր է ստացել 3240 ընտանիք, որից իրացվել է 1210-ը։
Հայաստանն Ասիական զարգացման բանկից 250 մլն դոլար վարկ կվերցնի՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների բնակապահովման պետական ծրագրի իրականացումը շարունակելու համար։ Կառավարությունը հավանություն է տվել «Կենսունակության բարելավման և հզորացման համար բնակարանային բարեփոխումներ» (THRIVE) վարկային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությունը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից 115,365 մարդ է բռնի տեղահանվել։ Հուլիսի 3-ի տվյալներով՝ նրանցից 9346-ը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն են ստացել։

The Armenian government has approved changes to the state housing assistance program for families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, according to the Ministry of Labor and Social Affairs.
Under the updated rules:
- The requirement for all family members to be present as a single unit will no longer apply to those legally declared missing by a court decision. This change enables remaining eligible family members to benefit from the program.
- Individuals who were under 18 on September 19, 2023, but have since turned 18 at the time of application, may now apply as a separate family unit if they choose. In such cases, they are not required to be part of the original family unit.
- For families applying to the interdepartmental commission, the minimum number of required documents has been reduced to one (from two) when covering the period between December 12, 2022, and their displacement.
As of October 30, 2025, a total of 3,240 families displaced from Nagorno-Karabakh have received housing certificates under the program, with 1,210 already redeemed.
Armenia will take a $250 million loan from the Asian Development Bank to continue the state housing program for forcibly displaced citizens from Nagorno-Karabakh. The government has approved the proposal to sign the THRIVE loan agreement.
According to the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs, 115,365 people have been forcibly displaced from Nagorno-Karabakh since September 2023. As of July 3, 9,346 of them have obtained Armenian citizenship.