Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրում իրականացվում են փոփոխություններ, հայտնում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Կառավարությունը հաստատել է համապատասխան նախագիծը։
Ըստ այդմ՝
· ծրագրի շահառու միավորի կազմում պարտադիր լինելու պայմանը չի տարածվի ընտանիքի այն անդամների վրա, ովքեր դատարանի վճռի հիման վրա ճանաչված են անհայտ բացակայող։ Սա հնարավորություն կտա ծրագրի հիմնական պայմաններին բավարարող ընտանիքի մյուս անդամներին օգտվել ծրագրից։
· շահառու ընտանիքների այն անդամները, ովքեր 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ եղել են անչափահաս, սակայն դիմում-հայտարարությունը լրացնելու ժամանակ լրացել է նրանց 18 տարին, ցանկության դեպքում հնարավորություն կունենան ստանալ հավաստագիր որպես առանձին ընտանիք։ Տվյալ դեպքում ընտանիքի միավորի կազմում պարտադիր լինելու պայմանը չի տարածվի այդ անձի վրա։
· միջգերատեսչական հանձնաժողովին դիմած ընտանիքների կողմից ներկայացվող փաստաթղթերի նվազագույն քանակը կսահմանվի 1 (ներկայում սահմանված 2-ի փոխարեն), եթե խոսքը վերաբերվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից հետո մինչև տեղահանումն ընկած ժամանակահատվածին։
2025 թ․ հոկտեմբերի 30-ի դրությամբ Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում հավաստագիր է ստացել 3240 ընտանիք, որից իրացվել է 1210-ը։
Հայաստանն Ասիական զարգացման բանկից 250 մլն դոլար վարկ կվերցնի՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների բնակապահովման պետական ծրագրի իրականացումը շարունակելու համար։ Կառավարությունը հավանություն է տվել «Կենսունակության բարելավման և հզորացման համար բնակարանային բարեփոխումներ» (THRIVE) վարկային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությունը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից 115,365 մարդ է բռնի տեղահանվել։ Հուլիսի 3-ի տվյալներով՝ նրանցից 9346-ը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն են ստացել։

30 Октябрь 2025 - 11:55 AMT
Правительство Армении одобрило изменения в государственной программе по обеспечению жильем семей, насильственно перемещённых из Нагорного Карабаха, сообщает Министерство труда и социальных вопросов.
Согласно новым положениям:
• Условие обязательного включения всех членов семьи в единый блок больше не распространяется на тех, кто признан без вести пропавшим на основании судебного решения. Это позволит остальным членам семьи, соответствующим требованиям, воспользоваться программой.
• Лица, которым на 19 сентября 2023 года не исполнилось 18 лет, но достигшие совершеннолетия к моменту подачи заявления, при желании смогут получить сертификат как отдельная семья. В этом случае на них не распространяется требование о вхождении в исходную семейную единицу.
• Для семей, обратившихся в межведомственную комиссию, минимальное количество необходимых документов сокращается с двух до одного, если речь идет о периоде с 12 декабря 2022 года до момента перемещения.
По состоянию на 30 октября 2025 года, в рамках программы сертификаты на жилье получили 3240 семей, из которых 1210 уже реализованы.
Армения возьмет кредит в размере 250 млн долларов у Азиатского банка развития для продолжения программы по обеспечению жильем насильственно перемещённых граждан из Нагорного Карабаха. Правительство одобрило предложение о подписании кредитного соглашения THRIVE («Жилищные реформы для устойчивого развития и расширения возможностей»).
По данным Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел Армении, с сентября 2023 года из Арцаха были насильственно перемещены 115 365 человек. По состоянию на 3 июля, 9346 из них получили гражданство Республики Армения.