Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի գործը, որը Հայաստանում մեղադրվում է, այդ թվում՝ ՌԴ հետ դաշնակցային պետություն ստեղծելու գաղափարը պաշտպանելու համար։ Նա նշել է, որ Հայաստանի իրավապահ մարմինների աշխատանքը երկրի ներքին գործն է:
Ըստ նրա, սակայն զարմանալին այն է, որ Միութենական պետության մասին խոսքերն ընկալվում են որպես ինքնիշխանությունից հրաժարվելու կոչ, բայց ԵՄ–ին անդամակցելու կոչերը հարցեր չեն առաջացնում։
Զախարովան ընդգծել է, որ նման մեղադրանքներն առավել տարօրինակ են հնչում ՀՀ պաշտոնյաների և քաղաքական գործիչների՝ ԵՄ-ին անդամակցելու ուղղությամբ Հայաստանի ընթացքի մասին բազմաթիվ հայտարարությունների ֆոնին: Նա հիշեցրել է, որ 2025 թվականի գարնանը ՀՀ-ում ընդունվել է օրենք համապատասխան գործընթաց սկսելու մասին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հետաքրքիր է՝ ինչ են մտածում այդ մասին երկրի իրավապահ մարմինները։ Ի վերջո, ԵՄ անդամակցությունը բացահայտ ենթադրում է ազգային ինքնիշխանության սահմանափակում՝ արտաքին քաղաքականության, տնտեսության, միգրացիայի, դրամավարկային քաղաքականության և այլ ոլորտներում», — նշել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Զախարովան հավելել է, որ ԵՄ-ին միանալու համար պետությունները պարտավորվում են հրաժարվել ինքնիշխանության որոշ բաղադրիչներից, օրինակ՝ արտաքին քաղաքական որոշումների ընդունման ժամանակ։ Ըստ նրա՝ ԵՄ-ն թեկնածու երկրներից պահանջում է կիրառել պատժամիջոցներ նրանց նկատմամբ, ում միությունը համարում է թշնամի։
Նա նաև շեշտել է, որ Հայաստանում եվրաինտեգրմանն աջակցելու համար ոչ մի քրեական պատասխանատվության կամ քրեական գործի մասին չի խոսվել։
Ամփոփելով՝ Զախարովան նշել է, որ երկրի արտաքին քաղաքական գծի քննարկումը նորմալ հանրային երկխոսության բաղադրիչ է, և նման արտահայտությունների համար քաղաքացիները չպետք է հետապնդվեն օրենքով:
Կաշառք պահանջելու համար կալանքի տակ գտնվող Ղուկասյանին հոկտեմբերի 26–ին նոր մեղադրանք է առաջադրվել Հայաստանի` այլ երկրների հետ միություն կազմելու վերաբերյալ մտքերի համար։ Դրանք որակվել են որպես Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն ուղղված հրապարակային կոչ (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով)։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала дело мэра Гюмри Вардана Гукасяна, которому, помимо других обвинений, вменяется поддержка идеи создания союзного государства с Россией. Она отметила, что деятельность правоохранительных органов Армении — это внутреннее дело страны, однако выразила удивление по поводу избирательного подхода к подобным заявлениям.
«Удивительно, что слова о Союзном государстве трактуются как отказ от суверенитета, тогда как призывы к вступлению в ЕС вопросов не вызывают», — заявила Захарова.
По её словам, такие обвинения звучат особенно странно на фоне частых заявлений армянских чиновников и политиков о движении в сторону ЕС. Она напомнила, что весной 2025 года в Армении был принят закон, запускающий процесс евроинтеграции, сообщает Sputnik Армения.
«Интересно, что думают об этом правоохранительные органы страны. Ведь вступление в ЕС напрямую подразумевает ограничение национального суверенитета в вопросах внешней политики, экономики, миграции и финансовой системы», — подчеркнула она.
Захарова отметила, что для получения кандидатского статуса ЕС требует от стран применять санкции против тех, кого считает врагами, и делегировать часть внешнеполитических решений.
Она добавила, что за поддержку евроинтеграции в Армении никто к уголовной ответственности не привлекался, и подчеркнула, что обсуждение внешнеполитического курса должно быть частью открытого общественного диалога, а не причиной для преследования.
Напомним, что 26 октября Вартану Гукасяну, находящемуся под арестом по обвинению во взяточничестве, было предъявлено новое обвинение по статье 422, часть 2 УК Армении — за публичные призывы, якобы направленные на отказ от суверенитета Армении в пользу союза с другим государством.