Երևանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքների վերանորոգման և ընդլայնման նպատակով 2026 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվում է տրամադրել ընդհանուր առմամբ 5.5 միլիարդ դրամ։ Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ ներկայացնելով հաջորդ տարվա նախնական բյուջեի մանրամասները։
Նախարարի փոխանցմամբ՝ մետրոյի նոր կայարանի կառուցման աշխատանքների համար հատկացվելու է 2 միլիարդ դրամ։ Այդ գումարը տրամադրվում է «Քաղաքային զարգացում ծրագրի» շրջանակում, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 16.6 միլիարդ դրամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մետրոյի ենթակառուցվածքների վերանորոգման համար նախատեսվում է 2.5 միլիարդ դրամ, իսկ ուղևորափոխադրման ծառայությունների լիազորությունների իրագործման համար՝ ևս 1 միլիարդ դրամ։
Խուդաթյանը նշել է նաև, որ հաջորդ խոշոր ենթակառուցվածքային նախագիծը Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհահատվածի կառուցումն է, որի համար նախատեսվում է հատկացնել 7 միլիարդ դրամ։
Երևանի քաղաքապետարանը դեռևս այս տարվա ամռանը հայտնել էր, որ մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը հասել է ավարտական փուլի, և շինարարության մեկնարկը նախատեսվում է 2025 թվականի վերջին կամ 2026 թվականի սկզբին։
Երևանի մետրոպոլիտենի 11-րդ կայարանի նախագծային աշխատանքները մեկնարկել են 2022 թվականին՝ ռուսական «Մետրոգիպրոտրանս» ընկերության կողմից։ Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ 250 միլիոն ԱՄՆ դոլար, իսկ շինարարության ավարտը նախատեսվում է մոտ 5 տարվա ընթացքում։

Armenia’s 2026 state budget will allocate 5.5 billion drams for the renovation and expansion of Yerevan’s metro system, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan announced in parliament, Sputnik Armenia reports.
Of the total amount, 2 billion drams are earmarked for the construction of a new metro station under the “Urban Development Program,” which has an overall value of approximately 16.6 billion drams.
An additional 2.5 billion drams will go toward metro infrastructure renovation, while 1 billion drams are designated for implementing passenger transport services.
Khudatyan also noted that the next major infrastructure project is the construction of the Isakov-Arshakunyats road segment, with 7 billion drams in funding.
Earlier this year, Yerevan Municipality announced that the design phase for the Ajapnyak metro station was nearing completion, with construction expected to start by late 2025 or early 2026.
Design work began in 2022 by the Russian firm Metrogiprotrans. The total cost of the station is estimated at $250 million, with construction projected to take about five years.