Երևանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքների վերանորոգման և ընդլայնման նպատակով 2026 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվում է տրամադրել ընդհանուր առմամբ 5.5 միլիարդ դրամ։ Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ ներկայացնելով հաջորդ տարվա նախնական բյուջեի մանրամասները։
Նախարարի փոխանցմամբ՝ մետրոյի նոր կայարանի կառուցման աշխատանքների համար հատկացվելու է 2 միլիարդ դրամ։ Այդ գումարը տրամադրվում է «Քաղաքային զարգացում ծրագրի» շրջանակում, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 16.6 միլիարդ դրամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մետրոյի ենթակառուցվածքների վերանորոգման համար նախատեսվում է 2.5 միլիարդ դրամ, իսկ ուղևորափոխադրման ծառայությունների լիազորությունների իրագործման համար՝ ևս 1 միլիարդ դրամ։
Խուդաթյանը նշել է նաև, որ հաջորդ խոշոր ենթակառուցվածքային նախագիծը Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհահատվածի կառուցումն է, որի համար նախատեսվում է հատկացնել 7 միլիարդ դրամ։
Երևանի քաղաքապետարանը դեռևս այս տարվա ամռանը հայտնել էր, որ մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը հասել է ավարտական փուլի, և շինարարության մեկնարկը նախատեսվում է 2025 թվականի վերջին կամ 2026 թվականի սկզբին։
Երևանի մետրոպոլիտենի 11-րդ կայարանի նախագծային աշխատանքները մեկնարկել են 2022 թվականին՝ ռուսական «Մետրոգիպրոտրանս» ընկերության կողմից։ Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ 250 միլիոն ԱՄՆ դոլար, իսկ շինարարության ավարտը նախատեսվում է մոտ 5 տարվա ընթացքում։

31 Октябрь 2025 - 14:18 AMT
По словам министра территориального управления и инфраструктур Давида Худатяна, в проекте госбюджета Армении на 2026 год предусмотрено 5,5 млрд драмов на реконструкцию и расширение ереванского метрополитена. Об этом сообщает Sputnik Армения.
Из этой суммы 2 млрд драмов направят на строительство новой станции метро в рамках программы «Городское развитие», общий бюджет которой составляет около 16,6 млрд драмов.
Ещё 2,5 млрд драмов планируется потратить на капитальный ремонт метрополитена, а 1 млрд драмов — на реализацию полномочий в сфере пассажирских перевозок.
Худатян отметил, что следующим крупным проектом станет строительство дорожного участка Исаков–Аршакуняц, на который выделяется 7 млрд драмов.
Напомним, летом 2025 года мэрия Еревана сообщала, что проект станции «Ачапняк» близок к завершению, и строительство может начаться в конце 2025-го или в начале 2026 года.
Проектирование 11-й станции метро началось в 2022 году российской компанией «Метропроекттранс». Общая стоимость оценивается примерно в 250 миллионов долларов США, а завершение строительства ожидается в течение пяти лет.