Ադրբեջանի նախագահի օգնականը և նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի պետ Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե «Զանգեզուրի միջանցքի այն հատվածի շինարարական աշխատանքները, որը ձգվում է մինչև Հայաստանի Հանրապետության սահմանը, մտել են վերջին փուլ», հայտնում է Minval.az-ը։
«Ադրբեջանը լայնածավալ աշխատանքներ է իրականացնում տարածաշրջանում նոր տրանսպորտային և լոգիստիկ կապերի ստեղծման ուղղությամբ», — նշել է նա։
Ավելի վաղ Բաքվում հայտարարել էին, որ Հորադիզ–Ջաբրաիլ–Զանգելան–Աղբենդ ճանապարհի շինարարությունը, որն այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մաս է կազմում, 95 տոկոսով պատրաստ է։
Փաշինյանը սեպտեմբերի 10–ին ԱԺ-ում հայտարարել էր․ «Հայաստանի տարածքում չի կարող լինել «Զանգեզուրի միջանցք» անունով ենթակառուցվածք, բայց ես չեմ կարող բացառել նաև, որ այդ անունն Ադրբեջանում, օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով, այնքան պոպուլյար է դարձել, որ Ադրբեջանը կարող է իր տարածքով անցնող որևէ ենթակառուցվածք, այդ թվում՝ այն ենթակառուցվածքներից, որ պետք է միանա, օրինակ, «Թրամփի ուղուն», անվանել ցանկացած անունով, ցանկացած մարդու անունով, բայց դա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ու Հայաստանի օրակարգի հետ որևէ կապ չունի։ Եթե նույնիսկ երդվեն, որ Հայաստանի հետ կապ ունի, չհավատաք»։

Azerbaijani presidential aide Hikmet Hajiyev has stated that construction on the Azerbaijani section of the so-called “Zangezur Corridor”, reaching up to the border with Armenia, is nearing completion, according to Minval.az .
"Azerbaijan is carrying out large-scale efforts to establish new transport and logistics links in the region," he said.
Previously, Baku officials had reported that 95% of the Horadiz–Jabrayil–Zangilan–Aghbend road—presented as part of the "Zangezur Corridor"—was already complete.
Meanwhile, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan reiterated in parliament on September 10 that no such corridor will exist on Armenian territory, stating:
“There can be no infrastructure named ‘Zangezur Corridor’ within Armenia. If Azerbaijan wants to name some infrastructure on its own territory however it likes, even after Donald Trump, that’s their issue, not ours.”