2026 թվականի պետական բյուջեով Շրջակա միջավայրի նախարարությաննհատկացվող գումարը կազմել է 15 միլիարդ 358 միլիոն դրամ, ինչը 812 միլիոնով ավելի է 2025 թվականի ցուցանիշից։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ընթացքում «ՀՀ 2026 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը։
«Մենք հիմա COP-17 համաժողովի համար նախատեսել ենք 1 մլրդ դրամ, բայց այստեղ շատ ավելի մեծ գումար պետք է հատկացվի, այդ գումարը գտնվում է պահուստային ֆոնդում և տարվա ընթացքում այդ հատկացումները կիրականացնենք, երբ բոլոր մանրամասները մեզ համար պարզ կլինեն»,- ասել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP-17) նախատեսված է անցկացնել Հայաստանում 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ը։
Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում ներկայում ընթանում են «ՀՀ 2026թ․ պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումները։ Ըստ նախագծի՝ հաջորդ տարվա համար Հայաստանի պետական բյուջեի ծախսերը կազմելու են 3 տրիլիոն 628 միլիարդ դրամ։

31 Октябрь 2025 - 14:35 AMT
Согласно проекту бюджета на 2026 год, Министерству окружающей среды Армении выделят 15 миллиардов 358 миллионов драмов, что на 812 миллионов драмов больше, чем в 2025 году. Об этом сообщил министр финансов Ваге Ованнисян на совместном заседании постоянных парламентских комиссий при обсуждении законопроекта о госбюджете.
«На сегодняшний день мы предусмотрели 1 миллиард драмов на проведение саммита COP-17, но потребуется значительно больше. Эти средства находятся в резервном фонде, и в течение года мы направим дополнительные суммы, когда все детали станут ясны», — отметил министр, передаёт «Арменпресс».
17-я Конференция сторон (COP-17) Конвенции о биологическом разнообразии пройдёт в Армении с 18 по 30 октября 2026 года.
В парламентских комиссиях продолжается обсуждение проекта закона «О государственном бюджете Армении на 2026 год». Согласно проекту, общие расходы бюджета составят 3 триллиона 628 миллиардов драмов.