Համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող պետական հողատարածքներում տեղակայված շենքերն ու շինությունները ապամոնտաժելու համար պարտադիր կլինի ստանալ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի համաձայնությունը։ Այս դրույթն ամրագրված է օրենսդրական նախագծում, որը հոկտեմբերի 31-ին ներկայացվել է հանրային քննարկման, հայտնում է Factor.am-ը։
«Շենքերը և/կամ շինությունները փաստացի ամրացված են լինում կոմիտեին և կոմիտեն պատասխանատվություն է կրում դրանց արդյունավետ կառավարման համար, կամ ամրացված չեն լինում Կոմիտեին, սակայն Կոմիտեն որպես լիազոր մարմին ևս պատասխանատվություն է կրում նշված պետական գույքի արդյունավետ կառավարման համակարգման համար։
Առկա չէ որևէ կարգավորում, որի ուժով կոմիտեն օժտված է դրանք քանդելու համաձայնություն տրամադրելու լիազորությամբ, իսկ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ օժտված լինելով պետական գույքի կառավարման քաղաքականության մշակման ու իրականացման և դրա շրջանակում պետական գույքի շրջանառության ու պետական շենքերի և շինությունների արդյունավետ օգտագործման վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու իրավասությամբ՝ գործող իրավակարգավորումներով փաստացի զրկված է պետական շենքները և շինություններն արդյունավետ օգտագործելու շրջանակում դրանք քանդելու համաձայնության մասին որոշումներ ընդունելու հնարավորությունից, ինչը պետական գույքի արդյունավետ օգտագործման առումով ևս խնդրահարույց է և պրակտիկայում պետական գույքի արդյունավետ օգտագործման տեսանկյունից առաջացնում է տեխնիկական և իրավական խնդիրներ»,-նշվում է հիմնավորման մեջ:
Նախագծի հիմնավորման մեջ շեշտվում է, որ գործող իրավական ակտում առաջարկվող լրացումներով կառուցապատողների կողմից պետական շենքերի կամ շինությունների քանդման ժամանակ կվերանան ներկայումս գոյություն ունեցող տեխնիկական և իրավական խնդիրները։
Ակնկալվում է, որ կբարձրանա թե՛ Կոմիտեի կողմից պետական գույքի արդյունավետ կառավարման, թե՛ կառավարության կողմից դրա նպատակային օգտագործման մակարդակը։

A legislative proposal submitted for public discussion on October 31 mandates that any demolition of buildings located on state-owned land within community boundaries must receive approval from the State Property Management Committee, reports Factor.am .
The justification states that these buildings may either be officially assigned to the committee or not formally transferred, yet the committee remains responsible for coordinating their efficient management.
“There is currently no regulation authorizing the committee to approve demolitions, and the government, though empowered to formulate and implement state property policy, is, under current law, effectively prevented from making decisions to approve such demolitions. This poses technical and legal challenges to the effective use of state property,” the proposal reads.
The bill argues that current legal gaps hinder the state’s ability to manage its property efficiently. By requiring formal approval, the government aims to eliminate legal and technical obstacles during demolition and ensure state property is used optimally.
The draft emphasizes that the changes will improve coordination between the committee and the government in managing and repurposing state assets.