Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովը (ECRI), որը ԵԽ-ի շրջանակում գործող անկախ փորձագիտական մարմին է, փաստել է, որ Հարավային Կովկասի երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը, զգալիորեն չեն առաջադիմել իրենց առաջարկությունների իրագործման հարցում։ Ուսումնասիրվել է երեք երկրների կողմից 2023 թվականին տրված առաջարկությունների կատարումը։
Եվրոպայի խորհրդի հանձնաժողովը գտնում է, որ ՀՀ-ն չի կատարել Արցախից փախստականների հետ կապված իր առաջարկը, գրում է Factor.am-ը։
Հայաստանի վերաբերյալ՝ ECRI-ը պարզել է, որ ՀՀ համար առաջնահերթ առաջարկություն էր ընդունել ինտեգրման ռազմավարություն՝ ուղեկցվող համապատասխան ֆինանսական ռեսուրսներով և կարողությունների զարգացմամբ՝ փախստականների, ապաստան փնտրողների և միգրանտների համար արդյունավետ աջակցության գործողություններ ապահովելու համար։
ՀՀ իշխանությունները ECRI-ին տեղեկացրել են մի շարք միջոցառումների մասին, որոնք ձեռնարկվել են՝ ի պատասխան 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100,000 հայերի լայնածավալ տեղահանության հետևանքով առաջացած աննախադեպ մարդասիրական մարտահրավերի։
Ընդունելով ՀՀ իշխանությունների առջև ծառացած դժվարությունները և գովաբանելով դրամական օգնության տեսքով տրամադրված արագ օգնությունը, ինչպես նաև սոցիալական պաշտպանության հասանելիությունը հեշտացնելու, առողջապահության հասանելիությունն ընդլայնելու և տեղահանված երեխաների կրթությունն ապահովելուն ուղղված միջոցառումները, ECRI-ն եզրակացնում է, որ ներկայիս իրավիճակում իր առաջարկությունը դեռևս չի իրականացվել։
ՀՀ իշխանությունները «մասամբ են իրականացրել» նաև մյուս՝ բազմազանության և հանդուրժողականության վերաբերյալ իրազեկության բարձրացման միջոցառումներ իրականացնելու առաջնահերթ առաջարկությունը։
Եվրոպայի խորհուրդը արձանագրել է, որ չեն կատարել Ադրբեջանում քվիրֆոբիկ ատելության դեպքերի վերաբերյալ տվյալների հավաքագրումը, ինչպես նաև Վրաստանում քաղաքացիական հասարակության և պետական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ միջգերատեսչական մարմնի ձևավորումը։
Հանձնաժողովն արձանագրել է, որ չի իրականացվել Ադրբեջանում քվիրֆոբիկ ատելության դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքագրումը, իսկ Վրաստանում՝ քաղաքացիական հասարակությանը և վրացական իշխանությունների ներկայացուցիչներին միավորող միջգերատեսչական կոմիտեի ստեղծումը։

The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI), an independent expert body under the Council of Europe, has reported that South Caucasus countries, including Armenia, have made limited progress in fulfilling recommendations issued in 2023.
ECRI concluded that Armenia has not implemented its core recommendation related to refugees from Nagorno-Karabakh, reports Factor.am . That recommendation prioritized adopting a comprehensive integration strategy with adequate funding and capacity-building to provide effective support to refugees, asylum seekers, and migrants.
Armenian authorities told ECRI that several measures had been taken in response to the massive displacement of over 100,000 ethnic Armenians following Azerbaijan’s aggression in the region on September 19–20, 2023.
While ECRI acknowledged the challenges Armenia faces and commended the rapid provision of financial assistance, improved access to social services and healthcare, and support for displaced children’s education, it concluded that the recommendation remains unfulfilled in the current situation.
Authorities have also partially fulfilled another key recommendation concerning public awareness campaigns to promote diversity and tolerance.
The Council of Europe also noted that Azerbaijan has failed to collect data on queerphobic hate incidents, and that Georgia has not created an interagency committee involving civil society and state representatives.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale attack on Nagorno-Karabakh, subjecting the region to intense shelling. A day later, on September 20, the Artsakh authorities accepted a ceasefire proposal by Russian peacekeepers under terms dictated by Baku, which included the disarmament of the Defense Army and dissolution of the Artsakh Republic. From September 24, a mass forced displacement began, with over 100,000 people fleeing to Armenia. According to some sources, only about 20 Armenians remained in the region. On September 28, President Samvel Shahramanyan signed a decree on the dissolution of the Republic of Artsakh, to take effect on January 1, 2024. On October 19, however, a second decree was issued declaring as invalid the information about the dissolution.