Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հնարավոր չի համարում իր երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությունը Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, որը նախատեսված է 2026–ի գարնանը։
Նա նշել է, որ չի կարծում, թե Ալիևի այցը Երևան հնարավոր կլինի, գրում է Minval.az-ը։
«Նախ՝ դեռևս չի ստացվել պաշտոնական հրավեր-նամակ Ադրբեջանի նախագահի մասնակցության համար Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, որը կայանալու է Երևանում։ Երկրորդ՝ ներկայիս պայմաններում մենք չենք կարծում, որ Ադրբեջանի մասնակցությունն այս միջոցառմանը՝ ամենաբարձր մակարդակով, հնարավոր կլինի», — ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահները հրավիրվել են Երևան՝ հաջորդ գարնանը կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել էր, որ «հրավերներն առայժմ բանավոր են, փաստաթղթային դեռ չեն ուղարկել»։

Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что участие президента Ильхама Алиева в саммите Европейского политического сообщества, который намечен на весну 2026 года в Ереване, маловероятно, сообщает Minval.az.
«Во-первых, официального письма-приглашения для участия президента Азербайджана в саммите Европейского политического сообщества, который должен пройти в Ереване, пока не поступало. Во-вторых, в нынешних условиях мы не считаем возможным участие Азербайджана в этом мероприятии на высшем уровне», — отметил он.
Ранее стало известно, что президенты Азербайджана и Турции приглашены в Ереван на 8-й саммит Европейского политического сообщества, намеченный на следующую весну. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян уточнил, что пока были направлены лишь устные приглашения, официальных документов не отправлено.