Հոկտեմբերի 30-ին Վաշինգտոնում տեղի է ունեցել ՀՀ անկախության 34-ամյակի առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելություն, որին մասնակցել են ԱՄՆ տարբեր գերատեսչությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, այդ երկրում հավատարմագրված դիվանագետներ, ինչպես նաև դիվանագիտական ու ռազմական շրջանակների ներկայացուցիչներ, ամերիկյան գործարար ոլորտի անդամներ, ՀՀ պատվո հյուպատոսներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև ԱՄՆ Պետքարտուղարության քաղաքականության մշակման հարցերով աշխատակազմի ներկայացուցիչ Ջոնաթան Ասքոնասը։ Նա ևս շնորհավորել է ներկաներին անկախության տարեդարձի առթիվ և վերահաստատել է ԱՄՆ վճռականությունը՝ ընդլայնելու երկկողմ համագործակցությունը, հայտնում է ԱՄՆ–ում ՀՀ դեսպանությունը։
Իր ելույթում դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը շնորհավորել է ներկաներին ՀՀ անկախության տարեդարձի առթիվ՝ ընդգծելով անկախության պատմական արժեքը։ Դեսպանը ներկայացրել է 1991թ. անկախության հանրաքվեի քվեաթերթիկի բնօրինակը՝ որպես ժողովրդի՝ անկախ պետություն ունենալու միասնական կամքի խորհրդանիշ։
Դեսպանը, անդրադառնալով տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին, նշել է օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ ստորագրված խաղաղության պայմանագրի պատմական կարևորությունը։ Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել ԱՄՆ վարչակազմի գործընկերներին՝ Հայաստանի նկատմամբ ցուցաբերված կայուն աջակցման համար՝ ընդգծելով երկու երկրների միջև խաղաղության, ժողովրդավարության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա ձևավորված կապերի խորացման անհրաժեշտությունը։
Մշակութային ծրագրի շրջանակում ներկայացվել են հայ կոմպոզիտոր Շուշան Սարգսյանի «Reflections» և «Dialogue» մոնո-օպերաները։ Դաշնակահար, կոմպոզիտոր, ինչպես նաև «Կատուներ» ավանգարդ-ջազ-ռոք խմբի հիմնադիր և ղեկավար Վահագն Հայրապետյանը հանդես է եկել ջազային կատարմամբ։
Վաշինգտոնում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների ներկայությամբ նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։ ռ

On October 30, a formal reception was held in Washington, D.C., to mark the 34th anniversary of Armenia’s independence. The event brought together senior officials from various U.S. government agencies, foreign diplomats accredited in the U.S., representatives from diplomatic and defense circles, American business figures, Armenian honorary consuls, and members of the Armenian community.
Jonathan Askonas, a representative of the U.S. Department of State’s policy planning staff, addressed the gathering, offering congratulations on the occasion and reaffirming the United States’ commitment to expanding bilateral cooperation. The Armenian Embassy in the U.S. shared details of the event.
In his speech, Armenian Ambassador Narek Mkrtchyan emphasized the historical significance of independence and presented the original ballot from the 1991 Armenian independence referendum, describing it as a symbol of the Armenian people’s united will to establish a sovereign state.
Referring to recent regional developments, the ambassador highlighted the historical importance of the peace agreement signed on August 8 at the White House, mediated by President Donald Trump. He expressed gratitude to the U.S. administration for its sustained support for Armenia and stressed the importance of strengthening ties between the two nations based on peace, democracy, and mutual respect.
The cultural program featured mono-operas “Reflections” and “Dialogue” by Armenian composer Shushan Sargsyan. Pianist, composer, and founder of the avant-garde jazz-rock group Katuner, Vahagn Hayrapetyan, also performed a jazz set.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration at the White House, following a trilateral summit. Armenian and Azerbaijani foreign ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov preliminarily signed a peace agreement titled “On the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan” in the presence of the leaders.