«Կասկադ» համալիրի վերակառուցման նախագիծը հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից. ծրագիրը մտնում է գործնական փուլ: Այդ մասին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցություն ընթացքում հայտնել է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Սոնա Թևանյանը։
Նա նշել է, որ ներդրողի հետ կկնքվեն համապատասխան պայմանագրեր, որոնցով կկարգավորվեն «Կասկադի» նոր հատվածը կառուցելուն և հարակից հողամասերն օտարելուն առնչվող հարաբերությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Առաջիկայում կմեկնարկեն «Կասկադի» վերևի հատվածում նախկինում մեկնարկած և անավարտ մնացած շինարարության առկա հիմքերի քանդման աշխատանքները, ինչպես նաև նախագծի կոնցեպտի համաձայնեցման գործընթացը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ»,-ասել է Թևանյանը:
Ներդրումային առաջարկը Երևանի քաղաքապետարանը ստացել է այս տարվա հունվարի 15–ին։ Մրցույթին մասնակցած և հաղթած միակ ամերիկյան ընկերության մասնակցությամբ չորս ընկերություններից կազմված կոնսորցիում է աշխատելու։
Մրցույթում հաղթողի հետ քաղաքապետարանը կնքել է նախնական պայմանագիր, որի արդյունքում անհատույց հիմունքներով ձեռք է բերել Ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետների (WILMOTTE & ASSOCIÉS) կողմից մշակված «Կասկադ» նախագծային էսքիզը, որը մեկ այլ էսքիզի հետ միասին ներկայացվել է հանրության քվեարկությանը։ Շուրջ մեկ ամիս հանրային քննարկումներից հետո ճանաչվել է հաղթող՝ հավաքելով ամենաբարձր միավորները։

Проект реконструкции комплекса «Каскад» получил одобрение правительства Армении и переходит в практическую стадию. Об этом сообщила советник мэра Еревана Сона Теванян в ходе рабочей встречи в мэрии.
Она отметила, что с инвестором будут подписаны соответствующие договоры, регулирующие вопросы строительства новой части «Каскада» и отчуждения прилегающих земельных участков, сообщает «Арменпресс».
«В ближайшее время начнутся работы по сносу существующих оснований ранее начатого, но не завершенного строительства в верхней части Каскада, а также процесс согласования концепции проекта с Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении», — отметила Теванян.
Предложение о вложении инвестиций мэрия Еревана получила 15 января текущего года. Проект реализует консорциум из четырех компаний, в том числе единственная американская компания, участвовавшая и победившая в конкурсе.
С победителем тендера был подписан предварительный договор, в рамках которого мэрия получила безвозмездно эскизный проект «Каскада», разработанный известным французским архитектурным бюро Wilmotte & Associés. Этот проект вместе с альтернативным вариантом был представлен на общественное голосование. По итогам около месяца обсуждений победителем был признан проект, набравший наибольшее количество баллов.