«Կասկադ» համալիրի վերակառուցման նախագիծը հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից. ծրագիրը մտնում է գործնական փուլ: Այդ մասին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցություն ընթացքում հայտնել է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Սոնա Թևանյանը։
Նա նշել է, որ ներդրողի հետ կկնքվեն համապատասխան պայմանագրեր, որոնցով կկարգավորվեն «Կասկադի» նոր հատվածը կառուցելուն և հարակից հողամասերն օտարելուն առնչվող հարաբերությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Առաջիկայում կմեկնարկեն «Կասկադի» վերևի հատվածում նախկինում մեկնարկած և անավարտ մնացած շինարարության առկա հիմքերի քանդման աշխատանքները, ինչպես նաև նախագծի կոնցեպտի համաձայնեցման գործընթացը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ»,-ասել է Թևանյանը:
Ներդրումային առաջարկը Երևանի քաղաքապետարանը ստացել է այս տարվա հունվարի 15–ին։ Մրցույթին մասնակցած և հաղթած միակ ամերիկյան ընկերության մասնակցությամբ չորս ընկերություններից կազմված կոնսորցիում է աշխատելու։
Մրցույթում հաղթողի հետ քաղաքապետարանը կնքել է նախնական պայմանագիր, որի արդյունքում անհատույց հիմունքներով ձեռք է բերել Ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետների (WILMOTTE & ASSOCIÉS) կողմից մշակված «Կասկադ» նախագծային էսքիզը, որը մեկ այլ էսքիզի հետ միասին ներկայացվել է հանրության քվեարկությանը։ Շուրջ մեկ ամիս հանրային քննարկումներից հետո ճանաչվել է հաղթող՝ հավաքելով ամենաբարձր միավորները։

The redevelopment project for the Cascade complex has received official approval from the Government of Armenia and is now entering the implementation phase. This was announced by Sona Tevanyan, adviser to the Mayor of Yerevan, during a working meeting at the Municipality.
She noted that contracts will be signed with the investor to regulate the construction of the new section of the Cascade and the alienation of adjacent land parcels, according to Armenpress.
“In the near future, demolition work will begin on the existing foundations of an earlier, unfinished construction at the top section of the Cascade. At the same time, the project concept will be coordinated with Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports,” said Tevanian.
Yerevan Municipality received the investment proposal on January 15 of this year. The project will be implemented by a consortium of four companies, including the only American company that participated in and won the tender.
A preliminary agreement was signed with the winning bidder, allowing the city to obtain, free of charge, a conceptual sketch for the Cascade created by renowned French architects Wilmotte & Associés. This and an alternative design were put to a public vote. After about a month of public discussions, the winning sketch was selected based on the highest score.