Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ելույթ ունենալով Ադրբեջանի Ազգային գիտությունների ակադեմիայի նիստում, հայտարարել է, թե «չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ»։
Նա նաև ասել է, թե ադրբեջանցիները երբեք չեն տառապել անջատողականությամբ, ուստի «ադրբեջանցիների վերադարձը իրենց պատմական հողեր՝ ներկայիս Հայաստան, չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին», գրում է Haqqin.az-ը։
«Ես արդեն ասել եմ․ մենք պետք է վերադառնանք այնտեղ ոչ թե տանկերով, այլ ավտոմեքենաներով», –ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ պետք է աշխատեն և պետական կառույցները, և հասարակական կազմակերպությունները, և, իհարկե, գիտնականները։
«XX դարի սկզբի կայսերական Ռուսաստանի հին քարտեզներում ներկայիս Հայաստանի գրեթե բոլոր տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն՝ չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ։ Այդ քարտեզները մենք չենք կազմել, դրանք կազմել է ցարական Ռուսաստանը, որը ժամանակին հայերին վերաբնակեցրել է Իրանից ու Արևելյան Անատոլիայից Ղարաբաղում՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար։ Պետք է դրանք ուսումնասիրել և հանրայնացնել»,–ասել է Ալիևը։

President of Azerbaijan Ilham Aliyev, speaking at a session of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, declared that “there is no Lake Sevan, there is Lake Goycha.”
He further stated that Azerbaijanis have never embraced separatism, and thus, “the return of Azerbaijanis to their historical lands, i.e, the present-day Armenia, should not frighten the Armenian people,” Haqqin.az reports.
“As I have already said, we must return there not with tanks, but with cars,” he added, stressing that this process should involve state institutions, non-governmental organizations, and scientists.
Aliyev also claimed that “in the early 20th-century imperial Russian maps, almost all place names of present-day Armenia are of Azerbaijani origin, and there is no Lake Sevan, there is Lake Goycha.
We didn’t create those maps; they were drawn up by Tsarist Russia, which at the time resettled Armenians from Iran and Eastern Anatolia into Karabakh to change the region’s ethnic composition. These maps must be studied and made public,” Aliyev said.