Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ելույթ ունենալով Ադրբեջանի Ազգային գիտությունների ակադեմիայի նիստում, հայտարարել է, թե «չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ»։
Նա նաև ասել է, թե ադրբեջանցիները երբեք չեն տառապել անջատողականությամբ, ուստի «ադրբեջանցիների վերադարձը իրենց պատմական հողեր՝ ներկայիս Հայաստան, չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին», գրում է Haqqin.az-ը։
«Ես արդեն ասել եմ․ մենք պետք է վերադառնանք այնտեղ ոչ թե տանկերով, այլ ավտոմեքենաներով», –ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ պետք է աշխատեն և պետական կառույցները, և հասարակական կազմակերպությունները, և, իհարկե, գիտնականները։
«XX դարի սկզբի կայսերական Ռուսաստանի հին քարտեզներում ներկայիս Հայաստանի գրեթե բոլոր տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն՝ չկա Սևանա լիճ, կա Գյոյչա լիճ։ Այդ քարտեզները մենք չենք կազմել, դրանք կազմել է ցարական Ռուսաստանը, որը ժամանակին հայերին վերաբնակեցրել է Իրանից ու Արևելյան Անատոլիայից Ղարաբաղում՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար։ Պետք է դրանք ուսումնասիրել և հանրայնացնել»,–ասել է Ալիևը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на заседании Национальной академии наук Азербайджана, заявил: «нет озера Севан, есть озеро Гёйча».
Он также отметил, что азербайджанцы никогда не страдали сепаратизмом, и потому «возвращение азербайджанцев на свои исторические земли — в нынешнюю Армению — не должно пугать армянский народ», сообщает Haqqin.az .
«Я уже говорил: мы должны возвращаться туда не на танках, а на автомобилях», — подчеркнул он, добавив, что в этом процессе должны участвовать государственные органы, общественные организации и, конечно, учёные.
Алиев также заявил, что «на старых картах царской России начала XX века почти все топонимы на территории нынешней Армении имеют азербайджанское происхождение — нет озера Севан, есть озеро Гёйча».
«Эти карты составила не мы, а царская Россия, которая в своё время переселила армян из Ирана и Восточной Анатолии в Карабах с целью изменения этнического состава региона. Эти карты необходимо изучать и делать достоянием общественности», — сказал Алиев.