ՀԷՑ նախկին տնօրեն Դավիթ Ղազինյանն ասուլիսում հայտարարել է, որ իշխանությունները որոշել էին էլեկտրաէներգիայի սակագին իջեցնել և դա «իրենց վերագրել՝ չհիշատակելով «Տաշիր կապիտալին» և Սամվել Կարապետյանին»։
«Ուզում եմ ձեզ հիշեցնել, որ «Տաշիր կապիտալի» կողմից հունիսի 6-ին եղել է առաջարկ՝ իջեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը՝ էներգաբալանսի շեղման արդյունքում առաջացած շահույթի հաշվին։ Հունիսի 13-ին Հանձնաժողովից ստացվել էր պատասխան, որ մինչև տարվա վերջ սակագինը կվերանայեն», – նշել է Ղազինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հայտնել է, որ իրենց հայտարարությունից հետո Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի վարչության պետերից մեկը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել էր, թե իբր ՀԷՑ-ը մի կողմից դիմել էր սակագինը իջեցնելու առաջարկով, մյուսով բարձրացնելու՝ 12 մլրդ ներդրում կատարելու համար։
Ղազինյանը նշել է, որ այդ հարցազրույցից հետո ինքը տարածել է ՀԾԿՀ համապատասխան նիստի ձայնագրությունը, որտեղ ինքն ասել է, որ 12 մլրդ դրամի ներդրումների դիմաց հետագայում՝ մոտ 30 տարվա ընթացքում, հանձնաժողովը կփոխհատուցեր, եթե ոչ՝ ապա ՀԷՑ-ն իր շահույթի հաշվին կաներ, բայց ոչ սակագնի հաշվին։
«Այսինքն, ակնհայտ սուտ տեղեկություն»,-ասել է Ղազինյանը։
Ըստ նրա, շրջանառվում է ևս մեկ սուտ, ըստ որի իրենք ժամանակին երբ առաջարկել են էլեկտաէներգիայի սակագինը իջեցնել, ելել են այդ պահի դրությամբ՝ 5 ամսվա 3.6 մլրդ շահույթի և այն ամբողջ տարվա ծախսելիք կվ/ժ-ի վրա բաժանելու մոտեցումից, որը ստացվում է մոտ 3 դրամ էժանացում, իսկ ներկայում շահույթը հասել է 7.3 մլրդ դրամի և այն պետք է բաժանել այս ամիսների ընթացքում սպառված 1.6 մլրդ կվ/ժ հոսանքի վրա և կստացվեր մոտ 5 դրամի սակագնի իջեցում։
«Իշխանություններն ընդամենը որոշել են տարվա վերջում, կամ եկող տարվա սկզբին, սակագնի իջեցման գործընթաց անեին՝ չշեշտելով Սամվել Կարապետյանի կամ «Տաշիր կապիտալի» անունը, և վերագրեին իրենց լավ աշխատանքին։ Ուղղակի իրենց մոտ չստացվեց, որովհետև մենք ավելի շուտ և՛ ասել էինք, և՛ պնդում ենք»,-ասել է ՀԷՑ նախկին տնօրենը։
Նա նշել է, որ 3 տարվա ընթացքում այլընտրանքային էներգաաղբյուրներից էլեկտրաէներգիա գնելու միջոցով Էներգետիկայի համակարգից դուրս է եկել 30 մլրդ դրամ, որի հաշվին նույնպես կարելի էր նվազեցնել սակագինը։
Ավելի վաղ ՀԾԿՀ–ն արձագանքել էր «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Նարեկ Կարապետյանի այն հայտարարությանը, թե հնարավոր է բնակչության համար էլեկտրաէներգիայի սակագինը 3 դրամով նվազեցնել՝ շեշտելով, որ նման առաջարկ իրենց երբևէ չի ներկայացվել։

3 Ноябрь 2025 - 12:49 AMT
Бывший директор ООО «Электрические сети Армении» (ЭСА) Давит Газинян на пресс‑конференции заявил, что власти решили снизить тариф на электроэнергию и приписали себе этот шаг, «не упомянув «Ташир Капитал» и Самвела Карапетяна».
По его словам, «Ташир Капитал» 6 июня направило предложение о снижении тарифа, основанное на прибыли в 3,6 миллиарда драм за первые пять месяцев — из‑за отклонения энергобаланса. 13 июня получил ответ, что тариф будет пересмотрен до конца года.
Он сообщил, что после их заявления один из руководителей Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) в интервью заявил, будто ЭСА одновременно обратился и за снижением тарифа, и за его повышением в связи с инвестициями в объёме 12 млрд драм. Газинян назвал это «очевидной ложью.
Также, по его словам, циркулировала недостоверная информация: когда они предлагали снижение на основе 3,6 млрд драм прибыли и распределения её по годовому объёму потребления, якобы снижение составляло около 3 драма за кВт·ч; сейчас прибыль достигла 7,3 млрд драм и распределение по 1,6 млрд кВт·ч даёт снижение примерно на 5 драм.
Газинян заключил: «Власти просто решили осуществить процесс снижения тарифа к концу года или началу следующего, не подчёркивая имя Самвела Карапетяна или «Ташир Капитал» и приписать себе заслугу. Просто у них не получилось, потому что мы раньше сказали и настаивали». Он также отметил, что за три года ЭСА вышла из энергетической системы посредством закупки электроэнергии из альтернативных источников на сумму 30 млрд драм, что также могло позволить снижение тарифа.
Ранее КРОУ отреагировала на заявление председателя совета ЭСА Нарека Карапетяна о возможности снижения тарифа для населения на 3 драма, подчеркнув, что такое предложение никогда не было подано в комиссию.