Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանն իր զորակցությունն է հայտնել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ին։
«Խոր ցաւով և մտահոգությամբ ենք հետևում վերջին ամիսներին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու թեմակալ առաջնորդների, բարձրաստիճան հոգևորականների և մասնավորապես Հովհաննավանքի շուրջ ծավալվող խիստ անհանգստացնող և ցավալի դեպքերին: Կարգալույծ հոգևորականի կողմից՝ պետական իշխանության բացահայտ հովանավորությամբ իրականացվող գործողությունները ոչ միայն անօրինական են և հակառակ եկեղեցական կանոնադրությանը, այլև խաթարում են ՀԱԵ վարկն ու հեղինակությունը, վիրավորում հայ ժողովրդի հոգևոր զգացումները և վտանգում մեր դարավոր ինքնությունն ու հավատը։
․․․Անթույլատրելի է պետական այրերի միջամտությունը Եկեղեցու ներքին կյանքին, առավել ևս՝ կարգալույծ անձերի սատարումը՝ Հովհաննավանքը զավթելու և անվավեր «պատարագներ» մատուցելով օրինական ծեսերը խաթարել փորձելու ընթացքը:
Խստորեն դատապարտում ենք այս անօրինական և անպատվաբեր քայլերը և կոչ ենք անում պետական իշխանությանը՝ դադարեցնել ՀԱԵ ներքին գործերինն միջամտելու բոլոր դրսևորումները, վերականգնել արդարությունը և օրինականությունը, և ապահովել Եկեղեցու օծյալ սպասավորների անվտանգ և խաղաղ գործունեությունը:
Մեր անկեղծ զորակցությունն ենք հայտնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին և հոգևորականաց դասին»«–ասվում է հայտարարության մեջ։

His Beatitude Nourhan Manougian, the Armenian Patriarch of Jerusalem, expressed his solidarity with the Mother See of Holy Etchmiadzin and His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians.
He stated: “With deep sorrow and concern, we follow the past months’ very distressing and painful incidents involving the diocesan heads of the Armenian Apostolic Church, high‑ranking clergy, and particularly with regard to the events around Hovhannavank. The actions carried out by a suspended cleric, openly supported by state power, are not only unlawful and contrary to ecclesiastical canon, but also damage the credit and authority of the Armenian Apostolic Church, wound the spiritual feelings of the Armenian people, and endanger our centuries‑old identity and faith.
The intervention of state officials in the internal life of the Church is unacceptable, especially the support of defrocked persons in trying to usurp Hovhannavank and to hold invalid “divine services”, thereby disturbing the legitimate ceremonies.
We strongly condemn these unlawful and disgraceful steps and call upon the state authorities to cease all forms of interference in the internal affairs of the Armenian Apostolic Church, to restore justice and legality, and to ensure peaceful and secure activity for the ordained servants of the Church.