Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանն իր զորակցությունն է հայտնել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ին։
«Խոր ցաւով և մտահոգությամբ ենք հետևում վերջին ամիսներին Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու թեմակալ առաջնորդների, բարձրաստիճան հոգևորականների և մասնավորապես Հովհաննավանքի շուրջ ծավալվող խիստ անհանգստացնող և ցավալի դեպքերին: Կարգալույծ հոգևորականի կողմից՝ պետական իշխանության բացահայտ հովանավորությամբ իրականացվող գործողությունները ոչ միայն անօրինական են և հակառակ եկեղեցական կանոնադրությանը, այլև խաթարում են ՀԱԵ վարկն ու հեղինակությունը, վիրավորում հայ ժողովրդի հոգևոր զգացումները և վտանգում մեր դարավոր ինքնությունն ու հավատը։
․․․Անթույլատրելի է պետական այրերի միջամտությունը Եկեղեցու ներքին կյանքին, առավել ևս՝ կարգալույծ անձերի սատարումը՝ Հովհաննավանքը զավթելու և անվավեր «պատարագներ» մատուցելով օրինական ծեսերը խաթարել փորձելու ընթացքը:
Խստորեն դատապարտում ենք այս անօրինական և անպատվաբեր քայլերը և կոչ ենք անում պետական իշխանությանը՝ դադարեցնել ՀԱԵ ներքին գործերինն միջամտելու բոլոր դրսևորումները, վերականգնել արդարությունը և օրինականությունը, և ապահովել Եկեղեցու օծյալ սպասավորների անվտանգ և խաղաղ գործունեությունը:
Մեր անկեղծ զորակցությունն ենք հայտնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին և հոգևորականաց դասին»«–ասվում է հայտարարության մեջ։

3 Ноябрь 2025 - 14:19 AMT
Его Высокопреосвященство Нурхан Манукян, Патриарх Армянской Апостольской Церкви в Иерусалиме, выразил свою поддержку Святому Эчмиадзину и Его Святейшеству Католикосу Гарегину II.
Он отметил:
«С глубоким прискорбием и тревогой мы наблюдаем в последние месяцы крайне тревожные и болезненные случаи, касающиеся глав епархий Армянской Апостольской Церкви, высшего духовенства, и особенно вокруг Ованаванка. Действия лишенного сана священнослужителя, при явной поддержке государственной власти не только незаконны и нарушают церковный устав, но и подрывают авторитет ААЦ, оскорбляют духовные чувства армянского народа и ставят под угрозу нашу многовековую идентичность и веру.
Недопустимо вмешательство государственных чиновников во внутреннюю жизнь Церкви, тем более поддержку лиц без сана, пытающихся захватить Ованаванк и совершать недействительные «богослужения», нарушая законные обряды.
Мы решительно осуждаем эти незаконные и бесчестные шаги и призываем государственные власти прекратить все проявления вмешательства в дела Армянской Апостольской Церкви, восстановить справедливость и законность, обеспечить безопасную и мирную деятельность священнослужителей Церкви.