2025 թվականից սկսած Հայաստանը միացել է ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման համակարգին։ Հայաստանում գործող հաշվետու ֆինանսական հաստատությունները, յուրաքանչյուր տարի Պետական եկամուտների կոմիտեին պետք է ներկայացնեն հարկային նպատակով ոչ ռեզիդենտների ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկություններ, որոնք Կոմիտեն փոխանցելու է օտարերկրյա հարկային մարմիններին, հայտնում է Պետական եկամուտների կոմիտեն։
Փոխադարձության սկզբունքով, Կոմիտեն էլ իր հերթին գործընկեր երկրների հարկային մարմիններից ստանալու է այդ երկրների հաշվետու ֆինանսական հաստատություններում Հայաստանի հարկային ռեզիդենտներին պատկանող ֆինանսական հաշիվների և պասիվ եկամուտների վերաբերյալ տեղեկատվություն։
Հայաստանն արդեն 2025 թվականին ֆինանսական հաշվետվությունների մասին տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակում է իրականացրել 47 պետությունների հետ։ Երկրների ցանկն ընդլայնվելու է յուրաքանչյուր հաջորդ տարի։
Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակումն իրականացվում է Միասնական հաշվետվողական ստանդարտի շրջանակում։
Միջազգային այս համակարգի առանձնահատկությունն այն է, որ տեղեկությունների փոխանակման համար գործում է մեկ միասնական ծրագրային ենթակառուցվածք՝ Տվյալների փոխանցման միասնական համակարգը։ Այն գաղտնագրված ֆայլերի փոխանակման համար նախատեսված ինքնավար հարթակ է, որին հասանելիությունն ապահովվում է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության միջոցով։

4 Ноябрь 2025 - 15:15 AMT
С 2025 года Армения присоединилась к системе автоматического обмена информацией о финансовых счетах. Финансовые учреждения, действующие на территории Армении, ежегодно предоставляют Комитету государственных доходов сведения о счетах нерезидентов, подлежащие передаче иностранным налоговым органам, сообщает Комитет государственных доходов.
На основе принципа взаимности, Комитет также будет получать от налоговых органов стран-партнеров информацию о счетах и пассивных доходах налоговых резидентов Армении, хранящихся в иностранных финансовых учреждениях.
Уже в 2025 году Армения осуществила автоматический обмен финансовыми данными с 47 странами. Список этих стран будет расширяться ежегодно.
Обмен информацией о финансовых счетах осуществляется в рамках Единого стандарта отчетности (Common Reporting Standard).
Особенность данной международной системы заключается в использовании единой программной инфраструктуры — Единой системы передачи данных. Это автономная платформа для обмена зашифрованными файлами, доступ к которой обеспечивается через Организацию экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).