ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, որ ինքն անձամբ կրիպտոակտիվներ չունի, սակայն ԿԲ-ի մի շարք աշխատակիցներ բացել են փոքր դրամապանակներ՝ ոլորտից ավելի տեղեկացված լինելու համար։
«Այսինքն՝ նրանք կատարում են գործառնություններ, ուսումնասիրում են հնարավոր ռիսկերը և հնարավորությունները, որից հետո մենք խորհրդի կամ գործադիրի մակարդակով քննարկում ենք։ ԿԲ մեր աշխատակիցներն այդ ամենն անում են բացառապես հետազոտական, ոչ թե շահույթ ստանալու նպատակով»,- նշել է Գալստյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Նրա խոսքով՝ Կենտրոնական բանկում այս պահին արդեն գոյացել է կրիպտոակտիվների վերաբերյալ նշանակալի վերլուծական բազա, որը կարող է հիմք հանդիսանալ ոլորտում արդյունավետ և նպատակային կարգավորումների մշակման համար։
Անդրադառնալով կրիպտոարժույթի շուկայում ստվերային մեխանիզմների առկայության հնարավորությանը՝ Գալստյանը նշել է, որ ԿԲ-ն նման վերլուծություններ չի իրականացնում։
Մայիսին Ազգային ժողովն ընդունել է կրիպտոակտիվների ոլորտը կարգավորող օրինագիծը, որով սահմանվում են առևտրով և ներդրումներով զբաղվող ընկերությունների գործունեության հիմնական կանոնները։

Председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян заявил, что лично он не владеет криптоактивами, однако некоторые сотрудники ЦБ открыли небольшие криптокошельки для более глубокого понимания крипторынка.
«Они совершают операции, анализируют потенциальные риски и возможности, после чего мы обсуждаем всё на уровне совета или исполнительной структуры. Наши сотрудники занимаются этим исключительно в исследовательских целях, а не для получения прибыли», — отметил Галстян в беседе с Auroranews.am.
По его словам, в Центробанке уже накоплена значительная аналитическая база по криптоактивам, которая может лечь в основу разработки эффективного и целенаправленного регулирования.
Отвечая на вопрос о возможных теневых механизмах на крипторынке, Галстян подчеркнул, что Центробанк пока не проводит таких анализов.
В мае Национальное собрание Армении приняло закон, регулирующий сферу криптоактивов, который определяет основные правила деятельности компаний, занимающихся торговлей и инвестициями в этом секторе.