ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել է, որ ՌԴ-ից երկաթուղով ռուսական ծագման ցորեն է տեղափոխվում դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Ունեմ ևս մեկ լավ լուր ապաշրջափակումից. այս պահին ռուսական ծագման ցորենը ՌԴ-ից երկաթուղով տեղափոխվում է դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով։
Նշեմ նաև, որ ղազախական ծագման ցորենը նույնպես ճանապարհին է և մոտ օրերս կհասնի Հայաստան՝ կրկին Ադրբեջանի տարածքով»,–գրել է նա։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ նոյեմբերի 4–ին ՌԴ–ից, Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով, երկաթուղով Հայաստան է ուղարկվել ցորենով 15 վագոն։ Բեռի ընդհամուր քաշը 1048.8 տոննա է, գրում է Minval.az-ը։
Պարբերականը հայտնել է նաև, որ Ադրբեջանից ՀՀ է ուղևորվել նաև ղազախական ցորենով գնացքը։
Հարցին ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է նաև ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ նշելով, որ ՌԴ-ից դեպի Հայաստան, Ադրբեջանով անցնող երկաթուղով, բեռների ներմուծում է իրականացվել առաջին անգամ՝ 1990-ականներից ի վեր։
«Ղազախական ցորենից բացի երկաթուղով Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան հիմա էլ ճանապարհ է ընկել ռուսական ծագման ցորենը:
Այսինքն ոչ միայն Ղազախստանից, այլ նաև ՌԴ-ից է 90-ականների սկզբից ի վեր առաջին անգամ երկաթուղով Հայաստան որևէ բան ներմուծվում Ադրբեջանի տարածքով: Խաղաղությունը սա է: Առաջ գնալը սա է»,-գրել է նա:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է բոլոր սահմանափակումները՝ կապված իր տարածքով Հայաստանի ուղղությամբ բեռների տարանցման հետ
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն իր խոսքում անդրադարձել է Ալիևի հայտարարությանը՝ ընդգծելով, որ «Ռուսական երկաթուղիներն» ուսումնասիրում են լոգիստիկայի նոր հնարավորությունից օգտվելու տարբերակները։

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что пшеница российского происхождения доставляется в Армению по железной дороге из России через территорию Азербайджана. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Есть еще одна хорошая новость по разблокировке: в данный момент пшеница российского происхождения доставляется по железной дороге из России в Армению через территорию Азербайджана», — отметил он.
Министр также добавил, что пшеница из Казахстана также уже в пути и в ближайшие дни прибудет в Армению через Азербайджан.
По данным азербайджанских СМИ, 4 ноября из России через территорию Азербайджана и Грузии в Армению отправился поезд с 15 вагонами пшеницы. Общий вес груза составил 1048,8 тонн, сообщает издание Minval.az .
Издание также отмечает, что еще один поезд с казахстанской пшеницей уже направился из Азербайджана в Армению.
К вопросу в своей публикации на Facebook обратился и вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян, подчеркнув, что доставка грузов из России в Армению через Азербайджан по железной дороге осуществляется впервые с 1990-х годов.
«Теперь, помимо казахстанской пшеницы, через территорию Азербайджана по железной дороге в Армению направляется и российская. Это значит, что впервые с начала 1990-х годов через территорию Азербайджана в Армению по железной дороге доставляются грузы не только из Казахстана, но и из России. Вот что значит мир. Вот что значит прогресс», — написал он.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что страна сняла все ограничения на транзит грузов по своей территории в направлении Армении. Вице-премьер России Алексей Оверчук, комментируя заявление Алиева, подчеркнул, что «Российские железные дороги» рассматривают новые логистические возможности.