ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել է, որ ՌԴ-ից երկաթուղով ռուսական ծագման ցորեն է տեղափոխվում դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Ունեմ ևս մեկ լավ լուր ապաշրջափակումից. այս պահին ռուսական ծագման ցորենը ՌԴ-ից երկաթուղով տեղափոխվում է դեպի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով։
Նշեմ նաև, որ ղազախական ծագման ցորենը նույնպես ճանապարհին է և մոտ օրերս կհասնի Հայաստան՝ կրկին Ադրբեջանի տարածքով»,–գրել է նա։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ նոյեմբերի 4–ին ՌԴ–ից, Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով, երկաթուղով Հայաստան է ուղարկվել ցորենով 15 վագոն։ Բեռի ընդհամուր քաշը 1048.8 տոննա է, գրում է Minval.az-ը։
Պարբերականը հայտնել է նաև, որ Ադրբեջանից ՀՀ է ուղևորվել նաև ղազախական ցորենով գնացքը։
Հարցին ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է նաև ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ նշելով, որ ՌԴ-ից դեպի Հայաստան, Ադրբեջանով անցնող երկաթուղով, բեռների ներմուծում է իրականացվել առաջին անգամ՝ 1990-ականներից ի վեր։
«Ղազախական ցորենից բացի երկաթուղով Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան հիմա էլ ճանապարհ է ընկել ռուսական ծագման ցորենը:
Այսինքն ոչ միայն Ղազախստանից, այլ նաև ՌԴ-ից է 90-ականների սկզբից ի վեր առաջին անգամ երկաթուղով Հայաստան որևէ բան ներմուծվում Ադրբեջանի տարածքով: Խաղաղությունը սա է: Առաջ գնալը սա է»,-գրել է նա:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է բոլոր սահմանափակումները՝ կապված իր տարածքով Հայաստանի ուղղությամբ բեռների տարանցման հետ
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն իր խոսքում անդրադարձել է Ալիևի հայտարարությանը՝ ընդգծելով, որ «Ռուսական երկաթուղիներն» ուսումնասիրում են լոգիստիկայի նոր հնարավորությունից օգտվելու տարբերակները։

Armenia’s Minister of Economy, Gevorg Papoyan, has announced that Russian wheat is being transported by rail from Russia to Armenia through Azerbaijani territory. He made the statement on his Facebook page.
“I have more good news about unblocking. At this moment, Russian wheat is being transported by rail from Russia to Armenia via Azerbaijan,” he wrote.
He also added that Kazakh wheat is currently en route to Armenia and will arrive in the coming days, also passing through Azerbaijani territory.
According to Azerbaijani media, on November 4, a train consisting of 15 wagons loaded with wheat was dispatched from Russia to Armenia via Azerbaijan and Georgia. The total weight of the cargo was 1,048.8 tons, Minval.az reported.
The outlet also reported that a train carrying Kazakh wheat has likewise departed for Armenia via Azerbaijan.
Armenian National Assembly Deputy Speaker Ruben Rubinyan also addressed the matter on his Facebook page, highlighting that this was the first time since the 1990s that cargo had entered Armenia by rail from Russia via Azerbaijan.
“Now, in addition to Kazakh wheat, Russian wheat is also being transported by rail through Azerbaijani territory to Armenia. This means that, for the first time since the early 1990s, imports are arriving in Armenia from not only Kazakhstan but also Russia via Azerbaijan. This is what peace looks like. This is progress,” he wrote.
Earlier, Azerbaijani President Ilham Aliyev declared that Azerbaijan had lifted all restrictions on the transit of goods through its territory toward Armenia. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk commented on Aliyev’s statement, emphasizing that Russian Railways is exploring ways to utilize this new logistical opportunity.