Պոլսահայ քաղաքական գործիչ Գարո Փայլանը, որը մասնակցում է «Օրբելի ֆորում. Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագրով քննարկմանը, ընդմիջմանն ասել է, որ իր երազանքն է, որ հայ-թուրքական սահմանն օր առաջ բացվի, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա՝ առաջիկա ամիսները շատ որոշիչ են, կամ ամեն ինչ կարող է վատանալ:
Նա ենթադրել է, որ հունվարին այդ հարցում «շատ լավ զարգացումներ» կլինեն՝ նշելով երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանների բացումը, և հույս հայտնելով, որ դրանից մի քանի ամիս հետո նաև Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիները կկարողանան հատել սահմանը։
«Ապագան փայլուն եմ տեսնում Թուրքիա-Հայաստան համագործակցության համար»,- նշել է նա՝ բարձր գնահատելով համագործակցության հեռանկարները։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան ունեն «երկու երկիր՝ մեկ համայնք» քաղաքականություն։
«Այս երկու գործընթացները միասին քայլելու հնարավորություն ունեն, քանի որ նախկինում Թուրքիա-Հայաստան համագործակցությանը խոչընդոտում էր Հայաստան-Ադրբեջան համագործակցությունը․․․Այս ամիսները շատ որոշիչ պետք է լինեն Թուրքիա-Հայաստան և Հայաստան-Ադրբեջան համագործակցության համար և եթե Արևմտյան երկրներն էլ մի փոքր օգնեն Անկարային և Բաքվին համոզելու առումով, ամեն ինչ միասնաբար կարելի է առաջ տանել…Այս ամիսները շատ որոշիչ են, կամ ամեն ինչ կարող է վատանալ»,-ասել է Փայլանը։
Երևանում մեկնարկած «Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» երկօրյա համաժողովի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ պաշտոնապես հրավիրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին 2026 թվականի մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական ընկերակցության գագաթնաժողովին։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատվել 1991 թվականից ի վեր, իսկ սահմանի փակման որոշումը կայացվել է 1993 թվականին՝ Անկարայի նախաձեռնությամբ։ 2021 թվականի դեկտեմբերին երկու երկրները հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել կարգավորման գործընթացի համար։

Политик из стамбульской армянской общины Гаро Пайлан, выступая на полях форума «Орбели: Строительство мира и многостороннего сотрудничества» в Ереване, заявил, что его мечта — как можно скорее открыть армяно-турецкую границу, сообщает Panorama.am .
По его словам, ближайшие месяцы будут решающими: «Либо начнётся прогресс, либо всё может резко ухудшиться».
Пайлан предположил, что уже в январе могут быть позитивные подвижки, сначала в виде открытия границы для граждан третьих стран, а через несколько месяцев — и для граждан Армении и Турции.
«Я вижу блестящее будущее для армяно-турецкого сотрудничества», — заявил он, высоко оценив перспективы сближения.
Пайлан отметил, что у Азербайджана и Турции действует политика «два государства — один народ», однако оба процесса — армяно-турецкая и армяно-азербайджанская нормализация — могут развиваться параллельно. Ранее, по его словам, напряжённость между Арменией и Азербайджаном мешала диалогу между Ереваном и Анкарой.
«Эти месяцы должны стать определяющими для обоих процессов. Если же Запад хоть немного поможет убедить Анкару и Баку, мы сможем добиться реального прогресса. Но эти месяцы решающие — либо всё пойдёт вперёд, либо ухудшится», — отметил Пайлан.
На том же форуме премьер-министр Армении Никол Пашинян официально пригласил президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана на саммит Европейского политического сообщества, который пройдёт в Ереване в мае 2026 года. Дипломатические отношения между Арменией и Турцией не установлены с 1991 года, а граница остаётся закрытой с 1993 года по инициативе Анкары. В декабре 2021 года стороны назначили специальных представителей для переговоров о нормализации.