Պոլսահայ քաղաքական գործիչ Գարո Փայլանը, որը մասնակցում է «Օրբելի ֆորում. Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագրով քննարկմանը, ընդմիջմանն ասել է, որ իր երազանքն է, որ հայ-թուրքական սահմանն օր առաջ բացվի, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա՝ առաջիկա ամիսները շատ որոշիչ են, կամ ամեն ինչ կարող է վատանալ:
Նա ենթադրել է, որ հունվարին այդ հարցում «շատ լավ զարգացումներ» կլինեն՝ նշելով երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանների բացումը, և հույս հայտնելով, որ դրանից մի քանի ամիս հետո նաև Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիները կկարողանան հատել սահմանը։
«Ապագան փայլուն եմ տեսնում Թուրքիա-Հայաստան համագործակցության համար»,- նշել է նա՝ բարձր գնահատելով համագործակցության հեռանկարները։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան ունեն «երկու երկիր՝ մեկ համայնք» քաղաքականություն։
«Այս երկու գործընթացները միասին քայլելու հնարավորություն ունեն, քանի որ նախկինում Թուրքիա-Հայաստան համագործակցությանը խոչընդոտում էր Հայաստան-Ադրբեջան համագործակցությունը․․․Այս ամիսները շատ որոշիչ պետք է լինեն Թուրքիա-Հայաստան և Հայաստան-Ադրբեջան համագործակցության համար և եթե Արևմտյան երկրներն էլ մի փոքր օգնեն Անկարային և Բաքվին համոզելու առումով, ամեն ինչ միասնաբար կարելի է առաջ տանել…Այս ամիսները շատ որոշիչ են, կամ ամեն ինչ կարող է վատանալ»,-ասել է Փայլանը։
Երևանում մեկնարկած «Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» երկօրյա համաժողովի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ պաշտոնապես հրավիրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին 2026 թվականի մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական ընկերակցության գագաթնաժողովին։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատվել 1991 թվականից ի վեր, իսկ սահմանի փակման որոշումը կայացվել է 1993 թվականին՝ Անկարայի նախաձեռնությամբ։ 2021 թվականի դեկտեմբերին երկու երկրները հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել կարգավորման գործընթացի համար։

Istanbul-based politician Garo Paylan, speaking during a break at the Orbeli Forum: Building Peace and Multilateral Cooperation in Yerevan, said his dream is to see the Armenia-Turkey border opened as soon as possible, Panorama.am reports.
According to Paylan, the coming months are critical as they could lead to progress or a serious deterioration in the situation.
He suggested that “very good developments” could come as early as January, initially allowing citizens of third countries to cross the border, with the hope that citizens of Armenia and Turkey will be able to do so a few months later.
“I see a bright future for Armenia-Turkey cooperation,” Paylan said, expressing optimism about the partnership potential.
He noted that Azerbaijan and Turkey pursue a “two states, one nation” policy, but stressed that both normalization tracks, Armenia-Turkey and Armenia-Azerbaijan, can proceed in parallel. Previously, he said, Armenia-Azerbaijan tensions had blocked Armenia-Turkey efforts.
“These next few months must be decisive for both cooperation processes. And if Western countries offer even slight help to persuade Ankara and Baku, real progress can be made. But again, these months are crucial. Things could go forward, or everything could fall apart,” Paylan said.
At the same forum, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan officially invited Turkish President Recep Tayyip Erdoğan to attend the European Political Community summit set for May 2026 in Yerevan. Armenia and Turkey have had no diplomatic ties since 1991, and their border has remained closed since 1993, following Ankara’s decision. Special envoys for normalization were appointed in December 2021.