Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, որը շինծու գործերով պահվում է Բաքվի բանտում, հեռախոսազրույց է ունեցել իր ավագ որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ։ Նա որդու միջոցով երեք կարևոր ուղերձ է փոխանցել հայ ժողովրդին։ Այն հրապարակվել է նրա ֆեյսբուքյան էջում։
Այդ ուղերձներն են․
Արցախը եղել է, կա և կլինի
Հավատացեք ինքներդ ձեզ, ինչպես Աստծո մի մասնիկի, բարուն և լույսին:
Իսկական հերոսը նա է, ով կարող է հույս վառել այնտեղ, որտեղ չկա. նա, ով դառնում է հենարան ուրիշների համար, երբ վերջիններս կորցրել են հավատը։
Նոյեմբերի 4-ին Ռուբեն Վարդանյանը ուղերձ էր հղել «Ավրորայի» 10–ամյակի առիթով՝ նշելով, որ դադարեցնում է իր ակտիվ մասնակցությունը նախագծին։ Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել բոլոր այն անձանց, ովքեր հավատացել են Հայաստանում ծնված համաշխարհային մարդասիրական շարժման տեսլականին, վստահել են իրեն ու աջակցել իրենց առատաձեռնությամբ։ Նա հատկապես շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանին և Վարդան Գրեգորյանին։
2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սահմանապահ ուժերը ձերբակալել են Ռուբեն Վարդանյանին, Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, ՊԲ նախկին հրամանատարի տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, ԼՂ Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին և Արայիկ Հարությունյանին։

6 Ноябрь 2025 - 08:06 AMT
Бывший государственный министр Арцаха, предприниматель и филантроп Рубен Варданян, находящийся в бакинской тюрьме по сфабрикованному делу, поговорил по телефону со своим старшим сыном Давидом Варданяном. Через него он передал армянскому народу три важных послания, опубликованных на его официальной странице в Facebook.
Послания следующие:
1. Арцах был, есть и будет.
2. Верьте в себя, как в частицу Бога, в добро и свет.
3. Настоящий герой — это тот, кто способен зажечь надежду там, где её нет, кто становится опорой для других, когда те теряют веру.
4 ноября Рубен Варданян выступил с обращением по случаю 10-летия инициативы «Аврора», объявив о прекращении своего активного участия в проекте. Он выразил благодарность всем, кто поверил в родившееся в Армении гуманитарное движение, доверил ему реализацию этой идеи и поддержал щедростью. Особенно он поблагодарил соучредителей инициативы — Нубара Афеяна и Вартана Грегоряна.
В сентябре 2023 года пограничники Азербайджана задержали Рубена Варданяна, а также бывшего командующего Армией обороны Арцаха Левона Мнацаканяна, его заместителя Давида Манукяна, экс-главу МИД Арцаха Давида Бабаяна, председателя НС Давида Ишханяна, а также бывших президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна. Дело против Варданяна рассматривается в рамках отдельного производства.