Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը հայտնել է, որ մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ ՌԴ–ն Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան կուղարկվի ևս 132 վագոն ցորեն։
«Երկաթուղով հացահատիկի առաջին խմբաքանակը Հայաստան է ուղարկվել Ադրբեջանի տարածքով։ Ռուսական երկաթուղիները կազմակերպել են Ուլյանովսկի մարզի Դիմիտրովգրադ կայանից ավելի քան 1000 տոննա ցորենի փոխադրումը Հայաստան. մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ այդ երթուղով նախատեսվում է ևս 132 վագոն ցորեն ուղարկել»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նշվում է, որ դիտարկվում է նաև այլ կատեգորիաների բեռների մատակարարման հնարավորությունը։
Տրանսպորտի նախարարությունում հավելել են, որ այս նոր լոգիստիկ ուղու գործարկումը հնարավոր է դարձել Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան տարանցիկ փոխադրումների արգելքի վերացման արդյունքում։
«90-ականներից ի վեր սա նման փոխադրումների առաջին դեպքն է», – ասել են նախարարությունից։
Ռուսաստանից ուղարկված ցորենով բեռնված գնացքը՝ կազմված 15 վագոնից, հասել է Հայաստան՝ անցնելով Ադրբեջանի ու Վրաստանի տարածքներով։ Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է բոլոր սահմանափակումները դեպի Հայաստան բեռների տարանցման համար։ Այդպիսի առաջին տարանցումը եղել է ղազախական ցորենի տեղափոխումը Հայաստան։
Ալիևի այդ հայտարարությունից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքել էր, հայտարարելով, որ Հայաստանը ևս վերացնում է դեպի Ադրբեջան բեռների տարանցման սահմանափակումները։

Russia’s Ministry of Transport has announced that by the end of January 2026, an additional 132 wagons of wheat will be delivered to Armenia through Azerbaijani territory.
"The first batch of grain was delivered to Armenia by rail via Azerbaijan. Russian Railways organized the shipment of over 1,000 tons of wheat from Dimitrovgrad station in Russia’s Ulyanovsk region. By the end of January 2026, 132 more wagons of wheat are expected to be sent via this route," the ministry said, according to RIA Novosti.
It added that the possibility of supplying other categories of cargo is also under consideration.
According to the ministry, this new logistics route became possible after Azerbaijan lifted its ban on transiting goods to Armenia.
“This is the first such shipment since the 1990s,” the ministry noted.
The train, consisting of 15 wagons loaded with Russian wheat, reached Armenia via Azerbaijan and Georgia. Earlier, Azerbaijani President Ilham Aliyev announced the lifting of all restrictions on cargo transit to Armenia. The first such shipment was Kazakh wheat. In response, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan declared that Armenia would also lift restrictions on transit to Azerbaijan.