2025 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 1,734,247, ինչը 0,8%-ով կամ 13,002 այցելուով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների։
Զբոսաշրջիկների ընդհանուր թվում շարունակում է մեծամասնություն կազմել Ռուսաստանից ժամանող այցելուների բաժինը՝ 43%, գրում է Aysor.am-ը։
Այս տարի Ռուսաստանի 713,479 քաղաքացի է այցելել Հայաստան՝ որպես զբոսաշրջիկ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 3,7%-ով պակաս է։
Երկրորդ տեղում Վրաստանն է՝ 210,247 այցելությամբ, իսկ երրորդը՝ Իրանը՝ 138,010 զբոսաշրջիկ։
ԱՄՆ-ից Հայաստան է ժամանել 50,599 քաղաքացի, Չինաստանից՝ 34, 446, Ֆրանսիայից՝ 28,241, Գերմանիայից՝ 25,699, Հնդկաստանից՝ 20,843, Ուկրաինայից՝ 20,171, Իտալիայից՝ 16,202, իսկ Բելառուսից՝ 12, 580 զբոսաշրջիկ։
Այս տարվա ինն ամսում Ադրբեջանից Հայաստան է այցելել 3 զբոսաշրջիկ, ովքեր երկրում մնացել են միջինը 8 օր։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում Ադրբեջանից որևէ զբոսաշրջային այց չի գրանցվել։
Թուրքիայից Հայաստան այցելած քաղաքացիների թիվը կազմել է 9 115, ինչը 6,2%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը։

From January to September 2025, a total of 1,734,247 tourists visited Armenia, marking a 0.8% increase (13,002 more visitors) compared to the same period in 2024, according to data from the Statistical Committee.
Russian nationals continued to make up the largest share, accounting for 43% of all tourists. In total, 713,479 Russians visited Armenia in this period, although that figure represents a 3.7% decrease from the previous year.
Georgia ranked second with 210,247 visitors, followed by Iran with 138,010.
From the United States, 50,599 citizens visited Armenia, followed by China (34,446), France (28,241), Germany (25,699), India (20,843), Ukraine (20,171), Italy (16,202), and Belarus (12,580).
In the same nine-month period, three tourists from Azerbaijan visited Armenia, staying an average of 8 days. No Azerbaijani tourists were recorded during this period in 2024.
9,115 tourists from Turkey visited Armenia this year, a 6.2% increase compared to the previous year.