Ադրբեջանի տարածքով ՀՀ ներկրված ռուսական հացահատիկից նմուշառում կիրականացվի և կուղարկվի բուսասանիտարական փորձաքննության, ինչպես արվում է ՀՀ ներկրվող նմանատիպ այլ բեռների դեպքում։ Այդ մասին հայտնել են Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նշվել է, որ բեռնափոխադրումը ԵԱՏՄ երկրների միջև է (Ռուսաստանից Հայաստան) և սահմանին հսկողություն չի կատարվում։
«Ապավեն» ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանն ասել է, որ սա Հայաստանի համար նոր երթուղի ու նոր հնարավորություն է։
«Սա տրանսպորտի այլ ուղի է, և դա, ամեն դեպքում, հետաքրքիր է մեզ համար։ Երկաթուղային կապ 30 տարուց ավելի Ռուսաստանի հետ չենք ունեցել։ Եվ դա ոչ միայն Ռուսաստան է, այլ նաև Միջին Ասիա»,- ասել է նա։
Մինչ այժմ ցորենը Վլադիկավկազից Հայաստան է տեղափոխվել բեռնատար մեքենաներով՝ մոտ 250 կմ հեռավորությամբ մինչև ՀՀ սահմանը։ Ըստ Աղաջանյանի՝ դեռ անհրաժեշտ է ուսումնասիրել և համեմատել, թե որ երթուղին է առավել արդյունավետ և շահավետ։
Հայաստանը հացահատիկի իր կարիքների մեծ մասը՝ տարեկան 300-350 հազար տոննա, ներմուծել է Ռուսաստանից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով ռուսական ցորենի ներկրմանը, ասել է, որ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան տեղափոխվող բեռների գործընթացը դինամիկ է և փոփոխվող, և առաջիկայում կարող են ներգրավվել նոր շարժակազմեր, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վարչապետի պարզաբանմամբ՝ նախապես որոշված է եղել, որ առաջին շարժակազմը Հայաստան պետք է ժամանի Ղազախստանից, սակայն զարգացման ընթացքում Ադրբեջանը թույլ է տվել, որ նաև Ռուսաստանից եկող գնացքները օգտվեն այդ երթուղուց։
«Պարզվեց, որ Ադրբեջանը նման հնարավորություն տալիս է նաև Ռուսաստանից եկող գնացքներին, և հիմա Ռուսաստանից որոշակի ապրանքախմբեր այդ ճանապարհով Հայաստան արտահանելու վերաբերյալ հայտեր են գեներացվում։ Ըստ էության՝ հոսքերը սկսում են վերադասավորվել նաև Ադրբեջանով Հայաստան հասնելու համար»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ մինչ Ղազախստանից նախատեսված շարժակազմը հասնի Հայաստան, հնարավոր է, որ այդ ընթացքում այլ բեռներ ևս ներմուծվեն։
Վարչապետն առանձնակի կարևորել է նաև հնարավորությունը՝ Հայաստանից կամ Վրաստանից բեռների տարանցման կազմակերպումը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Ռուսաստան, Ղազախստան կամ այլ երկրներ։
«Պետք է նաև գործնականում պարզվի՝ հակառակ ուղղությամբ ապրանքներ ինչպե՞ս են հոսելու։ Համոզված եմ, որ ժամանակի ընթացքում հանրությունը այդ տեղեկատվությունը կիմանա»,- ավելացրել է նա։
Նոյեմբերի 6-ի գիշերը Հայաստան է հասել մոտ 1000 տոննա ռուսական ցորեն, որը տեղափոխվել է Ադրբեջանի տարածքով։ Ռուսական կողմը հայտնել է, որ մոտ ապագայում նախատեսվում է Հայաստան արտահանել ևս 132 վագոն ցորեն նույն երթուղով։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ին հայտարարել է, որ իր երկիրը վերացրել է Հայաստանի բեռների տարանցման սահմանափակումները։

Партии российской пшеницы, ввозимые в Армению через Азербайджан, будут подвергаться отбору проб и фитосанитарной экспертизе, как и в случае с другими аналогичными импортируемыми грузами. Об этом сообщили в Инспекционном органе по безопасности пищевых продуктов, передаёт Factor.am .
Уточняется, что поставка осуществляется в рамках Евразийского экономического союза (Россия–Армения), поэтому пограничный контроль отсутствует, однако проверки безопасности проводятся в установленном порядке.
Генеральный директор логистической компании «Апавен» Гагик Агажанян назвал новый маршрут перспективным и важным для Армении. «Это альтернативный путь. С Россией у нас не было железнодорожного сообщения более 30 лет. И этот путь открывает выход и в Среднюю Азию», — отметил он.
До сих пор пшеницу доставляли в Армению автотранспортом из Владикавказа — примерно 250 км до границы. По словам Агажаняна, теперь необходимо оценить экономическую эффективность нового маршрута.
Армения покрывает основную часть своих потребностей в зерне — 300–350 тыс. тонн в год — за счёт импорта из России.
Премьер-министр Никол Пашинян, комментируя процесс, отметил, что поставка грузов через территорию Азербайджана — динамичный и развивающийся процесс, и в ближайшее время будут задействованы новые составы.
Изначально предполагалось, что первый грузовой поезд прибудет из Казахстана, однако в процессе стало известно, что Азербайджан разрешил проезд и российским составам.
«Выяснилось, что Азербайджан предоставляет такую возможность и поездам из России. Сейчас формируются заявки на экспорт ряда российских товаров в Армению по этому маршруту. Потоки начинают переориентироваться», — заявил Пашинян.
Он также подчеркнул важность обратного транзита — из Армении или Грузии через Азербайджан в Россию, Казахстан и другие страны.
«Надо на практике понять, как будут осуществляться грузоперевозки в обратном направлении. Уверен, со временем общественность получит эту информацию», — добавил премьер.
Ночью 6 ноября в Армению прибыло около 1 000 тонн российской пшеницы, перевезённой через территорию Азербайджана. Российская сторона сообщила о планах отправить ещё 132 вагона пшеницы тем же маршрутом. Президент Азербайджана Ильхам Алиев 21 октября 2025 года объявил об отмене ограничений на транзит армянских грузов.