2025 թվականի «Ավրորա» մրցանակը շնորհվել է բժիշկ Ջամալ Էլթայեբին՝ նրա անվեհեր նվիրումի և հակամարտության պայմաններում ցուցաբերած անձնազոհ աշխատանքի համար։
2025 թվականի դափնեկրի անունը հայտարարվել է «Ավրորա» մրցանակաբաշխության արարողության ընթացքում, որը տեղի է ունեցել Էլիս կղզում՝ վայրում, որն այսօր խորհրդանշում է ապաստան և նոր կյանքի սկիզբ։ Այդ միջոցառմամբ նշվել է նաև «Ավրորայի» գործունեության 10-ամյակը։
Բժիշկ Էլթայեբն ընտրվել է աշխարհի տարբեր կետերից ներկայացված ավելի քան 800 թեկնածուների շարքում։ Որպես 2025 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ նա ստանալու է 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի պարգև՝ իր առաքելությունն ընդլայնելու և տեղերում աշխատող ժամանակակից հերոսներին ու կազմակերպություններին աջակցելու նպատակով, որոնք իրենց հերթին օգնում են խոցելի համայնքներին։
1 միլիոն դոլար մրցանակը նախատեսված է այն անձանց համար, ովքեր վտանգի են ենթարկում իրենց կյանքը՝ հանուն այլոց փրկության։ Այս տարվա մրցանակով «Ավրորան» ճանաչել է բժիշկ Էլթայեբի բացառիկ քաջությունն ու նվիրվածությունը՝ հակամարտության պայմաններում տուժած մարդկանց բուժօգնություն տրամադրելու համար։
Սուդանի շարունակվող ավերիչ քաղաքացիական պատերազմի և գրեթե լիովին կազմալուծված առողջապահական համակարգի պայմաններում բժիշկ Էլթայեբն աշխատում է պահպանել Օմդուրմանի «Ալ Նաո» հիվանդանոցի գործունեությունը՝ այն դարձնելով մեծ Խարթումի տարածքում գործող եզակի բժշկական հաստատություններից մեկը։ Սա վկայում է նրա անխախտ կամքի և առաջնորդման որակների մասին՝ անգամ ամենավտանգավոր իրավիճակներում։
«Մեծանալով՝ ես հասկացա, թե որքան փխրուն կարող է լինել կյանքը, և որքան մեծ նշանակություն կարող են ունենալ մեկ մարդու հոգատարությունն ու գիտելիքը։ Ես ուզում էի բժիշկ դառնալ, որպեսզի ծառայեի մարդկանց ամենադժվարին պահերին»,- ասել է բժիշկ Էլթայեբը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի նախագահ, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Նուբար Աֆեյանն ասել է․ «Մի ժամանակաշրջանում, երբ անտարբերությունը լայն տարածում է գտնում, իսկ կարեկցանքը վտանգի տակ է, բժիշկ Էլթայեբը կենդանի ապացույց է, որ մարդկայնությունը չի անհետացել»։
«Չնայած անհավատալի վտանգին եւ զրկանքներին՝ բժիշկ Էլթայեբն իր օրինակով է ցույց տվել, թե որն է իրական մարդասիրական առաջնորդությունը»,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ եւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին։
2023 թվականի ապրիլից ի վեր, երբ Սուդանի հակամարտությունը սրվել է, բժիշկ Էլթայեբը ստիպված է գործել ռմբակոծությունների, ենթակառուցվածքների փլուզման, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի ու բժշկական հիմնական միջոցների, այդ թվում՝ անզգայացման դեղամիջոցների կտրուկ պակասի պայմաններում։ Նա անդադար աշխատել է՝ ապահովելու, որ հարյուրավոր վիրավորներ, տեղահանվածներ և ծանր հիվանդներ շարունակեն ստանալ անհրաժեշտ բուժսպասարկում։ Նրա առաջնորդությամբ «Ալ Նաո» հիվանդանոցը դարձել է համայնքի հիմնական հենարանն ու փրկօղակը՝ մարմնավորելով տոկունություն, համախմբվածություն և անվերապահ նվիրում՝ մարդկանց կյանքերը փրկելու համար ամենածայրահեղ պայմաններում։
Մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ պատվել են նաև 2025 թվականի «Ավրորայի» բացառիկ հերոսներին՝ Սալի Բեքերին, բժիշկ Զուհայր Լահնանին և բժիշկ Ջիլ Սիմանին։

Dr. Jamal Eltaib has received the 2025 Aurora Prize for his fearless dedication and selfless medical service in conflict-ravaged Sudan. The award ceremony was held on Ellis Island, a historic symbol of refuge and new beginnings, and also marked the Aurora initiative’s 10th anniversary.
Dr. Eltaib was selected from over 800 candidates worldwide. As the 2025 Aurora laureate, he will receive a $1 million prize to expand his mission and support local heroes and organizations assisting vulnerable communities.
The prize honors those who risk their lives to save others. This year, the Aurora Prize recognized Dr. Eltaib’s extraordinary courage and commitment to providing care amid war.
Despite Sudan’s devastating civil war and the near-collapse of its healthcare system, Dr. Eltaib works to keep Al Nao Hospital in Omdurman operational. It remains one of the few functioning medical centers in Greater Khartoum—a testament to his unwavering resolve and leadership even in extreme danger.
“Growing up, I saw how fragile life can be, and how much one person’s care and knowledge can mean. I wanted to become a doctor to serve people at their most difficult moments,” Dr. Eltaib said.
Nubar Afeyan, co-founder of the Aurora Humanitarian Initiative and Chair of its Board of Directors, stated: “In a time when indifference is widespread and compassion is under threat, Dr. Eltaib proves humanity still endures.”
“Despite unimaginable danger and hardship, Dr. Eltaib has shown what true humanitarian leadership looks like,” said Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee and co-director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London.
Since the escalation of Sudan’s conflict in April 2023, Dr. Eltaib has operated under relentless bombardments, infrastructure collapse, and severe shortages of electricity and medical essentials, including anesthesia. He has worked tirelessly to ensure that hundreds of injured, displaced, and critically ill patients continue receiving care. Under his leadership, Al Nao Hospital has become a lifeline for the community, embodying resilience, solidarity, and unwavering dedication to saving lives under the harshest conditions.