2025 թվականի «Ավրորա» մրցանակը շնորհվել է բժիշկ Ջամալ Էլթայեբին՝ նրա անվեհեր նվիրումի և հակամարտության պայմաններում ցուցաբերած անձնազոհ աշխատանքի համար։
2025 թվականի դափնեկրի անունը հայտարարվել է «Ավրորա» մրցանակաբաշխության արարողության ընթացքում, որը տեղի է ունեցել Էլիս կղզում՝ վայրում, որն այսօր խորհրդանշում է ապաստան և նոր կյանքի սկիզբ։ Այդ միջոցառմամբ նշվել է նաև «Ավրորայի» գործունեության 10-ամյակը։
Բժիշկ Էլթայեբն ընտրվել է աշխարհի տարբեր կետերից ներկայացված ավելի քան 800 թեկնածուների շարքում։ Որպես 2025 թվականի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ նա ստանալու է 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի պարգև՝ իր առաքելությունն ընդլայնելու և տեղերում աշխատող ժամանակակից հերոսներին ու կազմակերպություններին աջակցելու նպատակով, որոնք իրենց հերթին օգնում են խոցելի համայնքներին։
1 միլիոն դոլար մրցանակը նախատեսված է այն անձանց համար, ովքեր վտանգի են ենթարկում իրենց կյանքը՝ հանուն այլոց փրկության։ Այս տարվա մրցանակով «Ավրորան» ճանաչել է բժիշկ Էլթայեբի բացառիկ քաջությունն ու նվիրվածությունը՝ հակամարտության պայմաններում տուժած մարդկանց բուժօգնություն տրամադրելու համար։
Սուդանի շարունակվող ավերիչ քաղաքացիական պատերազմի և գրեթե լիովին կազմալուծված առողջապահական համակարգի պայմաններում բժիշկ Էլթայեբն աշխատում է պահպանել Օմդուրմանի «Ալ Նաո» հիվանդանոցի գործունեությունը՝ այն դարձնելով մեծ Խարթումի տարածքում գործող եզակի բժշկական հաստատություններից մեկը։ Սա վկայում է նրա անխախտ կամքի և առաջնորդման որակների մասին՝ անգամ ամենավտանգավոր իրավիճակներում։
«Մեծանալով՝ ես հասկացա, թե որքան փխրուն կարող է լինել կյանքը, և որքան մեծ նշանակություն կարող են ունենալ մեկ մարդու հոգատարությունն ու գիտելիքը։ Ես ուզում էի բժիշկ դառնալ, որպեսզի ծառայեի մարդկանց ամենադժվարին պահերին»,- ասել է բժիշկ Էլթայեբը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի նախագահ, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Նուբար Աֆեյանն ասել է․ «Մի ժամանակաշրջանում, երբ անտարբերությունը լայն տարածում է գտնում, իսկ կարեկցանքը վտանգի տակ է, բժիշկ Էլթայեբը կենդանի ապացույց է, որ մարդկայնությունը չի անհետացել»։
«Չնայած անհավատալի վտանգին եւ զրկանքներին՝ բժիշկ Էլթայեբն իր օրինակով է ցույց տվել, թե որն է իրական մարդասիրական առաջնորդությունը»,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ եւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին։
2023 թվականի ապրիլից ի վեր, երբ Սուդանի հակամարտությունը սրվել է, բժիշկ Էլթայեբը ստիպված է գործել ռմբակոծությունների, ենթակառուցվածքների փլուզման, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի ու բժշկական հիմնական միջոցների, այդ թվում՝ անզգայացման դեղամիջոցների կտրուկ պակասի պայմաններում։ Նա անդադար աշխատել է՝ ապահովելու, որ հարյուրավոր վիրավորներ, տեղահանվածներ և ծանր հիվանդներ շարունակեն ստանալ անհրաժեշտ բուժսպասարկում։ Նրա առաջնորդությամբ «Ալ Նաո» հիվանդանոցը դարձել է համայնքի հիմնական հենարանն ու փրկօղակը՝ մարմնավորելով տոկունություն, համախմբվածություն և անվերապահ նվիրում՝ մարդկանց կյանքերը փրկելու համար ամենածայրահեղ պայմաններում։
Մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ պատվել են նաև 2025 թվականի «Ավրորայի» բացառիկ հերոսներին՝ Սալի Բեքերին, բժիշկ Զուհայր Լահնանին և բժիշկ Ջիլ Սիմանին։

Доктор Джамал Эльтаиб получил премию «Аврора» 2025 года за бесстрашную преданность делу и самоотверженную работу в условиях вооруженного конфликта в Судане. Имя лауреата было объявлено на церемонии награждения, состоявшейся на острове Эллис — символе убежища и нового начала. Мероприятие также отметило десятилетие инициативы «Аврора».
Эльтаиб был выбран из более чем 800 кандидатов со всего мира. В качестве лауреата 2025 года он получит 1 миллион долларов США для расширения своей гуманитарной миссии и поддержки современных героев и организаций, помогающих уязвимым сообществам.
Премия присуждается тем, кто рискует жизнью ради спасения других. В этом году «Аврора» признала исключительное мужество и самоотверженность Эльтаиба, оказывающего медицинскую помощь пострадавшим в условиях военного конфликта.
На фоне разрушительной гражданской войны в Судане и фактического краха системы здравоохранения доктор Эльтаиб продолжает работу больницы «Аль Нао» в Омдурмане, которая остаётся одним из немногих действующих медучреждений в Большом Хартуме. Это отражает его несгибаемую волю и выдающиеся лидерские качества, проявляемые даже в самых опасных условиях.
«Когда я рос, я осознал, насколько хрупка жизнь и насколько важны забота и знания одного человека. Я хотел стать врачом, чтобы помогать людям в самые трудные моменты», — сказал Эльтаиб.
Соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора» и председатель Совета директоров, основатель и генеральный директор компании Flagship Pioneering Нубар Афеян отметил: «В эпоху, когда равнодушие стало нормой, а сострадание под угрозой, доктор Эльтаиб — живое доказательство того, что человечность не исчезла».
«Несмотря на невероятные угрозы и лишения, доктор Эльтаиб своим примером показал, что такое настоящее гуманитарное лидерство», — заявил председатель Отборочной комиссии премии «Аврора» и сопредседатель Института глобальных медицинских инноваций Имперского колледжа Лондона Лорд Ара Дарзи.
С апреля 2023 года, с момента обострения конфликта в Судане, Эльтаиб работает в условиях постоянных бомбардировок, разрушенной инфраструктуры, а также критической нехватки электричества и медицинских средств, включая анестезию. Он не прекращает трудиться, чтобы сотни раненых, перемещённых и тяжело больных продолжали получать медицинскую помощь. Под его руководством больница «Аль Нао» стала опорой и спасением для местных жителей, символизируя стойкость, единство и беззаветную преданность делу спасения жизней в самых экстремальных условиях.
Во время церемонии были также отмечены исключительные герои 2025 года: Сали Бекер, доктор Зухаир Лахнани и доктор Джил Симан.