«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում հայտարարել է, որ թուրքական լոլիկի ներկրումը ՀՀ ստեղծում է լուրջ մրցակցային սպառնալիք տեղական արտադրողների համար։
«Գիտեք, որ թուրքական լոլիկ է ներկրվում ՀՀ։ Իմ ուսումնասիրություններով, իրենց գյուղատնտեսությունը մոտ 2-2.5 անգամ ավել պետական աջակցություն է ստանում: Դրա հետևանքով երբ ջերմոցային լոլիկը սկսի վաճառվել, բոլորս էլ վստահաբար կտեսնենք, որ այդ լոլիկը գալով ճնշելու է մեր տեղական ատրադրողներին»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի՝ առկա են մրցակցային խնդիրներ, և այդտեղ պետական կարգավորումը ոչ միայն անհրաժեշտ է, այլև՝ ուշացած։
Նույն հանձնաժողովի նիստում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Նարեկ Ղահրամանյանը ներկայացրել է «Պետական տուրքի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները, ըստ որոնց մետաղական ամրանների ներմուծման պետական տուրքը նախատեսվում է 20-ապատիկից բարձրացնել մինչև 50-ապատիկ՝ հաշվի առնելով, որ Իրանում պետությունը սուբսիդավորում է նման արտադրանքը, ինչի հետևանքով այն էականորեն էժան է հայկականից։
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էդգար Ղազարյանը նշել է, որ կառավարությունն առաջարկում է սահմանել 45-ապատիկ տուրք՝ ելնելով Իրանի գազի սուբսիդավորման քաղաքականությունից և ներմուծման հաշվարկներից։
Ավետիսյանը հակադարձել է՝ նշելով, որ պետությունը պահում է սպառողի շահը, սակայն տեղական արտադրողին չի աջակցում, ինչի արդյունքում գնային մրցակցության պայմաններում ամրանն ինքնաբերաբար կէժանանար։
Ընդդիմադիր պատգամավորը բարձրաձայնել է նաև հարցադրում՝ ինչու է պետությունը միջամտում մետաղական արտադրանքի շուկայում, բայց անտեսում է նույն մարտահրավերները գյուղատնտեսության ոլորտում։
«Հուսամ այստեղ աշխարհաքաղաքական գործոն չկա, ասենք՝ էս երկրից մի քիչ նեղված ենք՝ լավություն անենք, էս մյուսը բարեկամ է, շատ չի նեղանա»,-հարցրել է Ավետիսյանը։
Ի պատասխան՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը հիշեցրել է, որ մի ժամանակ թուրքական լոլիկը ռուսական շուկա արտահանվել է հայկական արտադրանքի անվան տակ, իսկ այժմ արդեն արտահանվում է հայկական լոլիկը։

7 Ноябрь 2025 - 12:06 AMT
Депутат от оппозиционной фракции «Армения» Тадевос Аветисян на заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам заявил, что импорт турецких помидоров представляет серьёзную угрозу конкуренции для армянских производителей.
«Известно, что в Армению ввозятся турецкие помидоры. По моим исследованиям, сельское хозяйство Турции получает примерно в 2–2,5 раза больше государственной поддержки. Когда начнётся продажа этих тепличных помидоров, они несомненно вытеснят местную продукцию», — сказал он, передаёт Panorama.am .
Аветисян отметил, что существуют проблемы с конкуренцией, и государственное регулирование не только необходимо, но и запоздало.
На том же заседании депутат от «Гражданского договора» Нарек Гахраманян предложил внести изменения в закон «О государственной пошлине», увеличив пошлину на импорт металлической арматуры с 20-кратной до 50-кратной. Он пояснил это тем, что Иран субсидирует такую продукцию, и она обходится значительно дешевле армянской.
Замминистра экономики Эдгар Казарян сообщил, что правительство предлагает установить пошлину в 45-кратном размере, учитывая иранскую газовую политику и расчёты по импорту.
Аветисян возразил, заявив, что государство заботится о потребителе, но не поддерживает местного производителя, в результате чего снижение цен на арматуру происходит за счёт конкуренции. Он также поднял вопрос: почему государство вмешивается в рынок металлов, но игнорирует те же вызовы в аграрной сфере?
«Надеюсь, тут нет геополитических мотивов — мол, на одну страну обиделись и решили помочь, другая — друг, не обидится», — заметил он.
В ответ председатель комиссии Бабкен Тунян напомнил, что ранее турецкие помидоры экспортировались в Россию под видом армянских, а теперь уже экспортируется настоящая армянская продукция.